Yazılım

Apple, Hollanda’da Alternatif Uygulama Ödemelerine İzin Veriyor

Cuma günü geç saatlerde Apple, Hollanda’daki iOS flört uygulamaları geliştiricilerinin, kullanıcıları Apple’ın kendi ödeme sistemlerini kullanmaya zorlamak yerine, kendi veya üçüncü taraf ödeme sistemleri aracılığıyla ücretlendirmesine izin vereceğini duyurdu. Bu, 9to5Mac raporlarına göre Hollanda makamlarının son kararlarına uymak içindir.

Apple, değişikliği uygulamasına rağmen, kararın kullanıcıların yararına olmadığını savunarak karara itiraz etmeye devam ediyor.

Geliştiriciler, alternatif ödeme sistemleri kullanarak Apple’ın uyguladığı %15 veya %30’luk gelir kesintisinden kurtulmayı umuyor olabilir. Ancak şirket, resmi kanallar dışında yapılan ödemeler için yine de komisyon alacağı konusunda ısrar etti. Henüz ne kadar ücret alacağını bilmiyoruz.

Apple dışı ödemeler ayarlamak isteyen geliştiricilerin, 9to5Mac raporları olan iki yeni yetkiden birine başvurmaları gerekir: StoreKit Harici Bağlantı Yetkilendirmesi (harici bir çevrimiçi ödeme sistemine bağlantı eklemek istiyorlarsa) veya StoreKit Harici Satın Alma Yetki (ödeme sistemini uygulamanın kendisine dahil etmek istiyorlarsa).

Ayrıca, uygulamalarını birden fazla ülkede satan geliştiricilerin, Hollanda için caydırıcı olabilecek ayrı bir ikili dosya (yukarıdaki yetkilerle birlikte) oluşturması ve sürdürmesi gerekecektir.

Katılımın önündeki engellere rağmen ve şimdilik bu sadece Hollanda’daki flört uygulamaları için geçerli olsa da, bu hala büyük bir adım. App Store’un oluşturulmasını takip eden 13 yıldan fazla bir süre boyunca Apple, geliştiricilerin kendi ödeme yöntemlerini kullanmasını zorunlu kıldı. Ancak geçen hafta şirket, Güney Kore’de üçüncü ödeme sistemlerini açtı ve rakipler, bu ilk iki tavizin App Store’un kurallarının daha geniş bir şekilde gevşetilmesine yol açıp açmayacağını merakla izliyor olacak.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/alternative-app-payments-netherlands-3812391/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...