Yazılım

Altı iOS 15 Özelliği Apple’a Söz Verdi, Ancak Lansmanda Kullanılmayacak

iOS 15’in son sürümünün yakında bizimle olacağını biliyoruz, ancak geldiğinde Apple’ın iPhone işletim sisteminin yeni sürümü için duyurduğu tüm yeni özelliklere anında erişemeyeceğiz. Bu altı özellik daha sonra gelecek.

Apple şu anda iOS 15’in beta sürümlerinin her hafta yayınlandığı iOS geliştirme aşamasında, bu da yaklaşmakta olan iPhone işletim sisteminin resmi sürümünün çok uzakta olmadığı anlamına geliyor.

Apple, Haziran 2021’deki WWDC açılış konuşması sırasında iOS 15’i duyurdu ve çok sayıda yeni özellik için planlarını açıkladı (yeni iOS 15 özellikleri hakkında bilgi edinin).

Bununla birlikte, 9to5Mac, muhtemelen Eylül ayında iPhone 13 ile birlikte (iPhone 13 haberleri) iOS 15 geldiğinde bazı yeni yeniliklerin hazır olmayacağını iddia ediyor.

Bu aslında o kadar da sıra dışı değil. Son beta aşamasında, daha önce duyurulan bazı özelliklerin, yeni bir iOS sürümünün resmi olarak yayınlanmasından önce kaldırıldığı sıklıkla görülen bir durumdur. Genellikle Apple, henüz düzgün çalışmadığı için bir işlevi kaldırır ve mühendislere her şeyi düzeltmeleri için daha fazla zaman tanır. Örneğin, iOS 14, iOS 14.2’ye kadar Kontrol Merkezi’ndeki Shazam düğmesini kazanmadı, Pro Res 14.3’e kadar gelmedi ve Gizlilik ve Veri Kullanımı özellikleri 14.5’e kadar gelmedi.

Bu işlevlerin gelecekteki güncellemelerde görünmesi muhtemeldir, ancak iOS 15’in ilk sürümünde mevcut olmayacaklar gibi görünüyor:

  • Paylaşımlı Oyun
  • Dijital kimlik kartları
  • Uygulama Gizlilik Raporu
  • Özel e-posta alanı
  • CarPlay’de ayrıntılı 3D navigasyon
  • Dijital Miras

Paylaşımlı Oyun

Birçok kullanıcı bunu dört gözle bekliyordu: Shareplay, kullanıcıların şarkıları, videoları veya ekranı diğer kullanıcılarla paylaşmasına ve böylece bunları birlikte deneyimlemesine izin vermelidir. Shareplay, geliştiriciler ve diğer beta kullanıcıları için zaten mevcuttu, ancak bu, iOS 15 Beta 6’nın piyasaya sürülmesiyle değişti. Apple, Shareplay’in devre dışı bırakıldığını ve iOS 15’in ilk genel sürümüne dahil edilmeyeceğini onayladı:

“SharePlay, iOS 15, iPadOS 15 ve tvOS 15’in geliştirici beta 6 sürümlerinde kullanım için devre dışı bırakıldı ve macOS Monterey’in gelecek beta 6 sürümünde devre dışı bırakılacak. SharePlay ayrıca ilk sürümlerinde kullanım için devre dışı bırakılacak. SharePlay, gelecekteki geliştirici beta sürümlerinde tekrar kullanılmak üzere etkinleştirilecek ve bu sonbaharın ilerleyen dönemlerindeki yazılım güncellemelerinde halka açılacak” diyor Apple.

Dijital kimlik kartları

Kimlik kartları veya ehliyet gibi kimlik kartları, en azından ABD’nin bazı eyaletlerinde, iOS 15 altında dijitalleştirilecekti. Apple, web sitesinde, bu özelliğin daha sonra iOS 15 kullanıcıları için başka bir güncelleme ile ayrı olarak yayınlanacağını zaten onayladı. bu yıl. (İngiltere’de bu özellik daha sonra gelebilir veya hiç gelmeyebilir.)

Uygulama gizlilik raporu

Uygulamalar için gizlilik raporu, uygulamaların son yedi gün içinde konumunuza, fotoğraflarınıza, kameranıza, mikrofonunuza ve kişilerinize kaç kez eriştiğini görmenize olanak tanır. Ayrıca hangi uygulamaların diğer alan adlarıyla iletişim kurduğunu ve en son ne zaman iletişim kurduğunu da öğreneceksiniz. Bu, bir uygulamanın veri koruma etiketine iyi bir ek olacaktır. Ancak bu özellik iOS 15’in başlangıç ​​tarihinde kullanılamayacak.

Özel e-posta alanı

Apple, web sitesinde, kullanıcıların iCloud e-posta adreslerini özelleştirmek için kendi alan adlarını kullanabileceğini zımnen onayladı. Yeni seçenek, iCloud Aile Paylaşımı aracılığıyla aile üyeleriyle de çalışmalıdır. Apple şunları söylüyor: “iCloud e-posta adresinizi kendi alan adınızla kişiselleştirin ve aile üyelerini iCloud Mail hesaplarıyla aynı etki alanını kullanmaya davet edin.”

Şimdiye kadar, bu seçenek iOS 15 Beta kullanıcıları için mevcut değil. Ancak, özelliğin bu yıl içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

CarPlay’de ayrıntılı 3D navigasyon

WWDC’de Apple, sürüş için yeni özellikler sundu: “Tamamen yeni bir trafik haritası, yolculuğunuzu etkileyen trafiği, olayları ve diğer ayrıntıları bir bakışta görmenize yardımcı olur” dedi. “Dönüş şeritleri, bisiklet yolları, otobüs ve taksi şeritleri, orta şeritler, yaya geçitleri ve çok daha fazlası gibi daha fazla sokak ayrıntısını göreceksiniz. Karmaşık kavşakların yakınında, haritalar yol seviyesinde 3 boyutlu bir görünüme geçerek yolunuzu bulmanıza yardımcı oluyor.”

Özellik şu anda iOS 15’in beta sürümünde mevcut olsa da Apple CarPlay’de henüz bulunmuyor. Ayrıntılı 3D navigasyonun daha sonraki bir tarihte CarPlay’de görünmesini bekliyoruz.

Dijital Miras

Digital Legacy programı ile kullanıcılar, başınıza bir şey gelmesi durumunda hesabınıza ve kişisel verilerinize erişebilecek kişileri belirleyebilecekler.

Eski Kişiler işlevi, dördüncü sürüme kadar iOS 15 beta kullanıcıları için mevcuttu, ancak kaldırıldı. Apple, seçeneğin “gelecekteki bir sürümde geri döneceğini” söylüyor.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/six-ios-15-features-promised-not-available-3807567/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...