Yazılım

Apple Kodunda ‘realityOS’ Bulunan Referanslar

Apple’ın en merak uyandıran ve gizemli dedikodu projelerinden kabul edilen karma gerçeklik kulaklığı, firmanın kodundaki son olarak keşifle gerçek gerçeğe daha da yaklaşıyor.

MacRumors’a bakılırsa, Apple açık kaynak kodunda ve App Store’dan yükleme günlüklerinde “realityOS” ile ilgili referanslar tespit edildi. Bunun malum herhangi bir mevcut Apple ürünüyle ilgili olmadığını ve yeni bir şeye işaret ettiğini anlatmaya gerek yok.

Yeni işletim sisteminin adı – yalnızca dahili bir kod adı olsa bile, halka sunulduğunda tekrardan markalaştırılacak – Apple’ın yakın (ish) gelecekte bir karma gerçeklik kulaklığı piyasaya sürmeyi düşündüğü söylentilerini körüklüyor. Mevcut tahminler, bunun bu senenin sonunda yada 2023’ün başlarında olacağını gösteriyor, sadece şirket şimdiye kadar bir tek zamanlama değil, projenin varlığı mevzusunda da sıkı sıkıya bağlı kaldı.

Fakat kanıtlar birikiyor. Bu son data, iOS 15.4’ün beta sürümündeki öteki karma gerçeklik ipuçlarının son keşfini takip ediyor: Bu, Safari’deki AR ve VR başlıkları için destek izleri de dahil olmak suretiyle bir takım gizli saklı ipucu içeriyordu.

RealityOS’un iyi mi görünebileceği hakkında bir düşünce edinmek istiyorsanız, meşhur dev Steve Troughton-Smith tarafınca gösterilen Dominik Hofacker’ın şu konsept illüstrasyonlarına göz atın:

Karma gerçeklik – kısaca AR ve VR’nin bir kombinasyonu – Apple’ın öncelikle aşağı inmesi beklenen yoldur. Sadece, birkaç yıl daha uzakta olsa da, bilhassa AR odaklı bir çift akıllı gözlüğün de çalışmalarda olduğu söyleniyor.

Bu yazı ilk olarak Macworld İsveç’te gösterildi. David Price tarafınca çeviri (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama. Ana görsel, Antonio de Rosa’nın konsept illüstrasyonudur.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/references-realityos-code-3813314/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...