Yazılım

Epic CEO, ‘Devlet Casus Yazılımı’ İçin Apple’a Saldırdı

Epic Games CEO’su Tim Sweeney, halka açık bir şekilde eleştirildi Apple, çocuk pornografisinin yayılmasını önlemenin bir yolu olarak kullanıcıların iCloud fotoğraflarını ve mesajlarını taramayı planlıyor.

AppleInsider’a göre Sweeney, sekiz tweet’lik bir ileti dizisinde bu girişimin, devlet kurumlarının Apple kullanıcılarını gözetlemesi için kapıyı açık bıraktığını savunuyor.

İlk gönderide “Bunu Apple’ın bakış açısından görmek için çok uğraştım” diye yazıyor. “Ama kaçınılmaz olarak, bu Apple tarafından bir suçluluk karinesine dayalı olarak kurulan devlet casus yazılımıdır. Kodu Apple yazmış olsa da, işlevi kişisel verileri tarayıp devlete bildirmektir.”

Sweeney, birçok Apple kullanıcısının önceki kayıt protokolleri altında bir iCloud e-posta adresine kaydolmak zorunda olduğuna işaret etmek ve kamuoyunun duyarlılığının artacağını tahmin etmek için halka açık bir forumda içerik denetimi ile özel verilerin taranması arasında bir ayrım yapmaya devam ediyor. girişimi desteklemek için manipüle edilebilir.

“Özgürlük,” diye bitiriyor, “gerekli süreç ve sınırlı hükümet üzerine kuruludur. Buradaki varoluşsal tehdit, hükümetler arasında kutsal olmayan bir ittifaktır. [and] anayasal korumaları atlatmak için özel şirketler kisvesini kullanarak çevrimiçi söylemi ve herkesin aygıtlarını kontrol eden tekeller.”

Yorumlar, en azından başlangıçta yalnızca ABD sahiplerine uygulanan bir Apple planı tarafından, iCloud Fotoğrafları’ndaki görüntüleri çocukların cinsel istismarını tasvir eden bilinen materyallerle karşılaştırmak için bir algoritma kullanmaya yönelik olarak isteniyor. Arama, makine öğrenimini kullanacak, ancak eşleşen bir görüntü bulunursa, doğrulama için insan gözüyle incelenecektir.

Epic CEO’nun yorumlarının, Apple’ın planlarına yönelik kendi ideolojik itirazlarından başka bir şey tarafından motive edildiğini ima etmek istemesek de, iki şirketin bir geçmişi olduğunu belirtmekte fayda var. Daha önce Epic’in Apple’ı App Store aracılığıyla tekel yapmakla suçladığı uzun süredir devam eden bir hukuk savaşına katılmışlardı.

Ve Sweeney derhal çifte standart için eleştirildi, çünkü Epic Games’in %40’ı Çinli teknoloji devi Tencent’e ait – Çinli olmayan kullanıcıları izlemek ve mesajlaşma uygulaması WeChat’teki içeriği sansürlemek için Çin hükümetiyle işbirliği yaptığından şüphelenilen bir şirket.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/epic-apple-government-spyware-3807294/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...