Yazılım

Safari 15.2 Mac’lere, iPhone’lara ve iPad’lere Daha İyi Resimler Getiriyor

macOS Monterey 12.1 ve iOS 15.2 güncellemeleriyle Safari’nin yeni bir sürümü geldi. Bu güncelleme, WebKit’teki altı kısmen kritik güvenlik açığını kapatıyor, bu nedenle güncellemeyi mümkün olan en kısa sürede yüklemeniz önerilir.

Big Sur veya Catalina Safari kullanıyorsanız 15.2 ayrı olarak indirilebilir.

Güncellenmiş tarayıcıyı yükleyen Safari kullanıcıları, görüntülenen resimler için geliştirilmiş bir renk formatı elde edecek. Web sitesi geliştiricileri artık görüntüleri Safari 15.2’de görüntülenmek üzere P3 renk alanında yükleyebilir. Şimdiye kadar sadece sRGB renk uzayı mümkündü.

1990’lara dayanan yerleşik sRGB renk alanı ile karşılaştırıldığında, P3’ü destekleyen ekranlardaki renkler daha canlı ve yoğun görünüyor. Yeni ekranların çoğu P3’ün daha geniş renk alanını yorumlayabilir, örneğin Apple’ın iPhone’ları iPhone 7’den bu yana geniş gamlı ekranlara sahiptir.

Başka bir yenilik, tarayıcıdaki programlar gibi çalışan karmaşık web uygulamalarıyla ilgilidir. Bu tür ayrıntılı sayfalar için Apple, belleğe erişimi 4 GB’a kadar genişletir, böylece daha büyük ve daha güçlü web uygulamaları mümkündür. İlgili bir gevşeme, işlemci ve grafik biriminin aynı anda erişebileceği paylaşılan belleğe (birleşik bellek) erişimle ilgilidir. Apple’ın yerel uygulamalarının bunlara erişim konusunda herhangi bir kısıtlaması yoktur, ancak Apple, Spectre saldırısından sonra web sitelerine erişimi kesmiştir. Artık web sayfaları, işlemlerini daha iyi izole etmişlerse paylaşılan belleğe de erişebilirler.

Web geliştiricilerine yönelik yeniliklerin yanı sıra Apple, son kullanıcıları etkileyen bazı hataları da düzeltti. Şunları içerir: Mac’te FaceTime aramaları sırasında mikrofon değiştirme ve Bluetooth hoparlörle bağlantı kesilmesi.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/safari-152-brings-better-pictures-macs-iphones-ipads-3811855/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...