Yazılım

Apple, Uygulama Aboneliklerini Yöneten Kuralları Gevşetiyor

Geçen hafta ABD’li geliştiricilerin toplu davaya yanıt olarak App Store yönergelerinde yapılan değişiklikleri kabul ettikten sonra – örneğin, kullanıcılara alternatif ödeme yöntemleri hakkında bilgi vermelerine izin verin – Apple, dış baskıya başka bir taviz verdiğini duyurdu.

Şirket, iki yıllık bir soruşturmanın ardından Japonya’nın rekabet kurumuyla bir anlaşmaya vardı ve sözde ‘okuyucu’ uygulamalarının geliştiricilerinin – Kindle, Netflix veya Audible gibi önceden satın alınan veya abonelik içeriğine erişim sağlayan uygulamalar – görüntülemesine izin verecek. hesap oluşturabilecekleri ve abone olabilecekleri harici bir web sitesine bağlantı.

Bu tür uygulamaların, Apple’ın uygulama içi satın almalar için olağan gelir kesintisini ortadan kaldırarak aboneleri kendi ödeme yöntemleriyle ücretlendirmesine zaten izin veriliyor, ancak geçmişte şirket, kullanıcıları kaydolabilecekleri veya yönetebilecekleri web sitelerine yönlendirmelerini zorlaştırdı. hesap. Örneğin, yazı yazılırken, Netflix iOS uygulamasının Hesap bölümü, herhangi bir bağlantı olmaksızın “hesabınızı yönetmek için web’de Netflix’e gidin” talimatını sunar. Değişiklikler yürürlüğe girdikten sonra Netflix, ilgili herkes için daha kolay bir seçenek olan bir bağlantı ekleyebilecek.

Ancak bu noktada Apple’ın sunum açısından ne kadar uyumlu olacağı belirsiz. Meslektaşım Jason Cross, abonelik fiyatları hakkında bilgi yerine yalnızca “Hesap Yönetimi” veya benzeri etiketli çıplak bir bağlantıya izin verebileceğini düşünüyor.

Anlaşma Japonya Adil Ticaret Komisyonu (JFTC) ile yapılmış olsa da, Apple, değişikliğin muhtemelen kuralları basitleştirmek için veya (daha büyük olasılıkla) emsal oluşturulduğu için diğer ülkelerdeki zorlukları öngörmek için küresel olarak uygulanacağını söylüyor.

Şirket, “Güvenli ve kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlamak için, App Store’un yönergeleri, geliştiricilerin Apple’ın uygulama içi ödeme sistemini kullanarak dijital hizmetler ve abonelikler satmasını gerektiriyor” dedi. Beyan. “Okuyucu uygulamalarının geliştiricileri, satın almak için uygulama içi dijital ürünler ve hizmetler sunmadığından, Apple, bu uygulamaların geliştiricilerinin, kullanıcıların hesaplarını kurmalarına ve yönetmelerine yardımcı olmak için web sitelerine tek bir bağlantı paylaşmasına izin vermek için JFTC ile anlaştı.”

Kural değişiklikleri 2022’nin başlarında yürürlüğe girecek, ancak 9to5Mac, bunların diğer uygulama içi satın alımları etkilemediğini gözlemliyor – güncelleme yalnızca abonelikleri ve hesap yönetimini kapsıyor.

Okuma uygulamalarındaki içerik örnekleri arasında gazeteler ve dergiler, kitaplar, sesli kitaplar, müzik ve videolar bulunur. Yukarıda verilen örneklerin yanı sıra Apple’ın App Store kurallarından en çok şikayet eden seslerden biri olan Spotify da buna dahil.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/app-subscriptions-3808038/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...