Yazılım

Apple, kullanıcıları Pegasus gibi casusluk saldırılarına karşı uyaracak

Apple, kullanıcılarını iPhone, iPad ve Mac’lerde devlet destekli casusluk saldırılarına karşı uyaracak. Bildirim e-posta veya mesajlar yoluyla gelecektir.

İyi duyurulan Pegasus casus yazılımları gibi sıfır tıklamalı saldırılar tehlikelidir çünkü kullanıcılar bunları fark etmez ve bu nedenle kendilerini koruyamazlar. Artık Apple, saldırıya uğrayan kişileri bu tür saldırılar hakkında bilgilendirerek kullanıcılarını bu tür saldırılara karşı daha iyi korumaya ayarlanmıştır.

Yeni bir destek belgesine göre Apple, hedeflenen kullanıcılara posta ve Mesaj yoluyla bir tehdit bildirimi uyarısı gönderecek. Aynı zamanda, kullanıcının appleid.apple.com adresindeki Apple Kimliği sayfasında aynı uyarı görüntülenecektir.

Apple’a göre, bu tür raporlar, etkilenen kullanıcıların kendilerini saldırılara karşı nasıl koruyabileceklerine dair tavsiyeler içerecek.

Apple, bazı Apple tehdit bildirimlerinin yanlış alarm olabileceğine ve bazı saldırıların tespit edilemeyebileceğine dikkat çekiyor. Apple ayrıca, “Devlet destekli saldırganların davranışlarını gelecekte tespit edilmekten kaçınmak için uyarlamalarına yardımcı olabileceğinden, tehdit bildirimleri vermemize neyin sebep olduğu hakkında bilgi sağlayamıyoruz” dedi.

Apple, saldırganların olası bir saldırıya ilişkin bu yeni bildirimleri kötüye kullanabilecekleri konusunda uyarıyor. Apple, bu e-postalarda ve Mesajlarda bağlantı, dosya, sistem profili veya uygulama göndermeyeceğini vurgulamaktadır, bu nedenle bu tür şeyler alırsanız üzerlerine tıklamayın.

Böyle bir bildirim alırsanız, tehdidin de belirtileceği Apple Kimliği hesabınıza giriş yaparak başka bir cihazdaki tarayıcıda kontrol etmeniz akıllıca olacaktır.

iPhone güvenlik ipuçlarımızı okuyun ve telefonunuzu bilgisayar korsanlarından nasıl koruyacağınızı öğrenin.

Pegasus hakkında daha fazla bilgi edinmek için okuyun:

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-warns-state-sponsored-spy-attack-3811102/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...