iPhone

iPhone 14 Pro için Alüminyum Çıkış, Titanyum Girişi

Yatırımcılara yönelik bir raporda JP Morgan Chase, iPhone 14’ün – ya da en azından bu telefon ailesinin 2022 sonbaharında piyasaya sürülecek olan iki Pro versiyonunun – şu anda tercih edilen alüminyum yerine titanyum kasaya sahip olacağını tahmin ediyor.

Raporda öngörülen hareket (MacRumors aracılığıyla geliyor), iPhone 14 Pro’daki en çığır açan değişikliği temsil edecek, ancak giriş seviyesi iPhone’ları alüminyumda bırakacak gibi görünüyor. Bu, daha pahalı modellere yapılan satışları teşvik edebilir, ancak bütçe bilincine sahip alıcıları tamamen erteleyebilir.

Apple’ın halihazırda Foxconn ile yeni muhafazayı üretecek özel bir sözleşmesi var.

Ancak bu, Apple’ın titanyumla ilk flörtü olmayacaktı. Şu anda titanyum kasalı bir Apple Watch Series 6 satın alabilirsiniz. Apple Store’dan. Fiziksel Apple Card da titanyumdan yapılmıştır.

Gerçekten de, neredeyse 20 yıl önce Apple titanyumdan yapılmış bir dizüstü bilgisayar sattı: Tam da bu nedenle gayri resmi olarak TiBook olarak bilinen PowerBook G4,. Ve bu yılın başlarında, Apple’ın titanyum bir MacBook üzerinde çalıştığını öne süren bir patent hakkında rapor vermiştik.

titanyumun avantajları

MacRumors, titanyumun Apple’ın en yaygın kullanılan metalleri olan paslanmaz çelik ve alüminyuma göre birçok avantajı olduğuna dikkat çekiyor.

Titanyum çelik kadar sağlamdır ancak neredeyse %45 daha hafiftir. Metal ayrıca çizilmelere ve bükülmeden kaynaklanan hasarlara karşı dayanıklıdır. Alüminyumun hafifliğiyle boy ölçüşemez, ancak titanyum “yalnızca” %60 daha ağırdır, ancak iki kat daha serttir. Ve korozyona karşı dayanıklıdır.

Dezavantajları vardır: titanyum özellikle yağ tutmaz, bu da pürüzsüz yüzeylerde hoş olmayan parmak izlerine yol açabilir. Yine, mevcut iPhone’lar gibi cam arkası olan cihazlarda zaten bu sorun var.

Apple, iPhone için birkaç istisna dışında defalarca cam ve alüminyum arasında geçiş yaptı: iPhone 3G, 3GS ve 5c plastikten yapıldı. Titanyum, seri için bir paradigma kayması olacaktır.

Kesin olarak söyleyebileceğimiz şey, titanyum kasalı iPhone 14 Pro’nun ucuz olmayacağı. Apple Watch’un fiyatını şablon olarak alırsanız, titanyum kasanın fiyata kabaca 370 £/400 $ eklediği görülüyor.

(Örgülü Solo Döngüye sahip titanyum Series 6 için 799 £/849 $, aynı kayışa sahip alüminyum versiyon için 429 £/449 $’dır.)

Anlaşılır nedenlerden dolayı şu anda iPhone 13’e daha fazla odaklanmış durumdayız, ancak merak uyandıran iPhone 14 sızıntıları yeni iPhone söylenti toplamamıza eklenecek. Bırakın 2022’yi bu yılın sonbaharına kadar beklemek istemiyorsanız, en iyi iPhone fırsatlarına yönelik kılavuzumuzla mevcut ürün yelpazesinde bir pazarlık yapın.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. David Price’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/titanium-iphone-14-pro-3807016/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...