mac

Mac’te Siri Nasıl Kapatılır

Mac’te Siri Nasıl Kapatılır, Siri’yi tamamen devre dışı bırakmak ya da sadece Ana Sayfa düğmesinde izin vermek isteyip istemediğinizi, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. Bu makale size Mac’te Siri düğmesini nasıl kapatabileceğinizi gösterecek.

Ana Sayfa düğmesini devre dışı bırakın

iOS aygıtlarından farklı olarak, Sistem Tercihleri’ne gidip bazı ayarları değiştirerek Mac’te Siri’yi devre dışı bırakabilirsiniz. Bu kişisel yardımcının birçok özelliği vardır ve bilgisayarınızda çalışırken yardımcı olur. Web’de arama yapmak, müzik çalmak veya toplantı ayarlamak için kullanabilirsiniz. Ayrıca takviminizi düzenlemenize yardımcı olacaktır. Ancak Siri’yi kapatmak istediğiniz zamanlar olabilir. İşte nasıl yapılacağı.

Mac'te Siri düğmesini Kapatma

Siri’yi devre dışı bırakmak için Sistem Tercihleri’ne gidin ve ekranınızın sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklayın. Bu yeni bir pencere açacaktır. Orada bazı ayarları değiştirebilirsiniz. İsterseniz menü çubuğundan Siri simgesini bile silebilirsiniz.

Konum Servislerini de kapatabilirsiniz. Bu hizmetler, istekte bulunduğunuzda Mac’inizin konumunu size bildirir. Bu, belgeleri, resimleri ve diğer şeyleri izlemek için yararlı olabilir. Ayarlar’a giderek konum verisi paylaşımını da kapatabilirsiniz.

Sesli geri bildirimi de devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, siz arama yaparken Siri’nin size geri bildirim vermesini engeller. Alternatif olarak, klavye aktivasyonunu devre dışı bırakabilirsiniz.

Bilgisayarınız kilitliyken de Siri’yi devre dışı bırakabilirsiniz. Bu, bazı Mac’lerde bulunan bir özellik olan Touch ID ve Parola ile mümkündür. Bu özelliği etkinleştirmek için bir parola girmeniz gerekir.

Siri simgesini menü çubuğundan kaldırarak da Mac’inizdeki Siri’yi devre dışı bırakabilirsiniz. Bunu yapmak için Sistem Tercihleri’ne gidin ve gezinme panelindeki Apple sembolüne tıklayın. Apple sembolüne tıkladığınızda, bir simgeler çubuğu göreceksiniz. Listeden Siri’yi seçebilirsiniz. Ardından, Siri için bir klavye kısayolu tanımlamak üzere Özelleştir’e tıklayabilirsiniz. Siri için sesinizi ve dilinizi de ayarlayabilirsiniz.

Siri akıllı bir kişisel asistandır. Çoğu Apple cihazında bulunur. Basit aramalar yapmanıza, müzik çalmanıza, spor oyunları oynamanıza ve film oynatmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca toplantılar ayarlayabilir ve sorulara hızlı yanıtlar alabilirsiniz. Siri’yi Youtube’dan şarkı çalmak veya metin okumak için de ayarlayabilirsiniz.

Mac'te Siri Nasıl Kapatılır
Mac’te Siri Nasıl Kapatılır

Kilitlendiğinde Siri’ye İzin Vermeyi Devre Dışı Bırak

Mac’inizde Kilitliyken Siri’ye İzin Ver’i etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak istiyor olun, dikkate alınması gereken birkaç farklı seçenek vardır. Siri, çeşitli görevlerde size yardımcı olabilecek akıllı bir yardımcıdır. Genellikle arama yapmak, mesaj göndermek, uygulamaları açmak ve daha fazlası için kullanılır. Siri’yi kullanmak rahat olabilir, ancak herkesin harcı olmayabilir.

Mac’inizde Siri’yi kapatmanın birkaç yolu vardır, ancak en kolayı Sistem Tercihleri’ne gitmektir. Bu ayarlar Siri ayarlarını içerir ve ses seviyesi, gizlilik ayarları ve daha fazlasını içerir. Sesli Geri Bildirim bölümünde, Siri için sesli geri bildirim özelliğini kapatabilirsiniz. Siri’den alacağınız önerilerin sayısına da bir sınır koyabilirsiniz.

Başka bir seçenek de Ayarlar – Siri ve Arama’ya gitmektir. Bu bölüm, çeşitli önerileri kapatmanıza izin veren dört geçiş içerir. Bugün görünümünü de kapatabilirsiniz. Kilit ekranınızdaki bildirimleri de devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

iOS’un daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, kilit ekranınıza Siri simgesini ekleyemeyebilirsiniz. Bunun nedeni, iOS’un eski sürümlerinin, kullanıcıların Kilit ekranına bir bildirim yerleştirmesine izin verecek şekilde tasarlanmamasıdır. Ancak, kilitliyken de Siri’yi etkinleştirebilirsiniz.

“Hey, Siri” özelliğini devre dışı bırakmak, dikkate alınması gereken başka bir seçenektir. Bu özellik devre dışı bırakılacak şekilde tasarlanmasa da kapatmak mümkündür. “Hey, Siri” özelliğini etkinleştirmek, Siri’nin sorunuza yanıt vermesi için “Hey Siri” demenizi sağlar. Ancak, özellik en son iPhone modellerinde mevcut değildir.

“Hey, Siri” özelliği Mac’te de mevcuttur. Özelliğin Mac sürümü, iPhone sürümüne benzer, ancak o kadar sağlam değildir. Örneğin, “Hey, Siri” özelliği, iOS sürümü kadar yanıt vermiyor. Ayrıca, özelliği Yan düğmeye basarak etkinleştirirseniz “Hey, Siri” yanıtı almazsınız.

“Siri” simgesi, Mac’inizdeki en popüler simge olabilir, ancak tek simge değildir. Diğer seçenekler arasında Siri ve Ara simgesi ile “Siri ve Ara” düğmesi bulunur.

Ses verilerini sunuculardan kaldırın

Arama yapmak için Siri’yi kullanmak, bir Apple Kimliği kullanılmasını gerektirir. Standart aramaya ek olarak Siri, sizinle ilgili ek verileri Apple sunucularına da gönderir. Bunlar, konumunuzu ve diğer uygulama bilgilerini içerir. Tıbbi geçmişiniz ve cinsel eylemleriniz hakkında veriler de içerebilir.

iOS 13.2 ile birlikte kullanıma sunulan Siri’nin son güncellemesi, kullanıcıların Siri’nin geçmişini silmesine olanak tanıyor. Bu özellik, iOS ve macOS’ta Siri ile çalışır. Yeni özellik basit bir işlemdir ancak kullanıcının talimatlarda belirtilen adımları izlemesini gerektirir.

Apple’ın yeni politikası, kullanıcıların Siri’nin kalite kontrol önlemlerini devre dışı bırakmasına da izin veriyor. Apple’ın bu özelliği tüm cihazlarda kullanıma sunup sunmayacağı henüz belli değil. Ancak, kullanıcıların Siri’nin ses kayıt geçmişini devre dışı bırakmasına izin verir. Aynısı HomePod kullanıcıları için yapılabilir, ancak kullanıcıların Siri özellikli her cihaz için talimatları izlemesi gerekir.

Apple’ın pek açık sözlü olmadığı bir özellik de “Siri Ses Derecelendirme Programı”. Bu yeni bir özellik olmasa da geçen yıl tanıtıldı ve söylendiğine göre en önemlisiydi.

Siri, düşük kalitesi nedeniyle eleştirildi. Gerçekte ne kadar bilginin kaydedildiği açık değildir. Ancak raporlar, Apple’ın kullanıcılar Siri ile konuşmasa bile konuşmaları dinlediğini ortaya çıkardı. Bu, Apple’ın ele alması gereken bir gizlilik sorunudur.

Apple, “Siri ve Dikte geçmişi”nin yanı sıra, Dikte etkileşimlerinin ses kayıtlarını da kaydeder. Bunlar, kalite kontrol amacıyla Apple’ın sunucularında saklanır. Kayıtların bu sunuculardan kaldırılması da mümkündür.

Ancak, Siri’nin kaydedilmiş sözlerini Apple sunucularından silmek biraz acı verici. Kaydedilen ifadeleri silmek için, kullanıcıların tüm cihazlarında Dikte’yi devre dışı bırakması gerekir. Apple’ın herhangi bir dikte verisini otomatik olarak silmeyeceğini de not etmek önemlidir. Kayıt, Apple’ın sunucularında iki yıla kadar tutulabilir.

Apple ayrıca Siri’nin ses kayıtlarını temizlemek için bir gezinti sağlar. Bu en önemli özelliktir, ancak gerçekleştirilmesi en kolay olanı değildir.

Touch Bar’ı özelleştirin

İster Mac’inizdeki Siri düğmesini başka bir şeyle değiştirmek, ister tamamen kaldırmak isteyin, bunu birkaç basit adımda yapabilirsiniz. İlk adım, Touch Bar özelleştirmesini etkinleştirmektir.

Touch Bar, uygulamaya özel kısayolları, genel medya kontrollerini veya genişletilmiş Control Strip’i gösterecek şekilde özelleştirilebilir. Kontrol Şeridi, ekran alanının yaklaşık beşte birini kaplar.

Genişletilmiş Kontrol Şeridi, kullanıcıların medyayı ve işlev tuşlarını özelleştirmesine olanak tanır. Bir Touch Bar simgesine tıklandığında, genişletilmiş bir görünümde gösterilir. Bu, Touch Bar’dan öğeleri kaldırabileceğiniz veya yenilerini ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Kontrol Şeridi, Dokunmatik Çubuğun en sağdaki bölümüdür. Parlaklık ve ses seviyesi gibi genel ayarları içerir. Kontrol Şeridi bir fare ile dışarı sürüklenebilir. Control Strip’e düğmeler de ekleyebilirsiniz.

Siri’yi Touch Bar’ınızdan kaldırmak için önce Sistem Tercihleri ​​uygulamasını açmanız gerekir. Ekranın sağ üst köşesindeki Apple menüsünde bulunur. Siri simgesini dışarı sürüklemek için Kontrol Şeridi’ni de kullanabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra Touch Bar’da Bitti düğmesini tıklamanız gerekir.

Siri’yi Control Strip’inizden kaldırmak için, önce Sistem Tercihleri’nde Control Strip’i Düzenle seçeneğine erişmeniz gerekir. Bu, bir düzenleme görünümü açacaktır. ‘Genişletilmiş Kontrol Şeridi’ni seçmek isteyeceksiniz. Genişletilmiş Kontrol Şeridi’ni kullanmak istemiyorsanız tamamen kaldırabilirsiniz.

Siri’yi Control Strip’in dışına sürükledikten sonra, simgeyi Touch Bar’ın başka bir yerine taşıyabilirsiniz. Tıklayıp istediğiniz yöne sürükleyerek konumunu değiştirebilirsiniz. Genişletilmiş Kontrol Şeridi’ni daha görünür yapmak istiyorsanız, büyütebilirsiniz.

Touch Bar’ınızı özelleştirmek için Touch Bar’ı destekleyen bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Ardından, diğer simgelerle değiştirmek için öğeleri tıklayıp Touch Bar’a sürükleyebilirsiniz. Ayrıca Touch Bar’daki öğeleri yeniden sıralayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...