mac

Apple tüm Mac serisini elden geçirecek – Bloomberg

Apple’ın 2020’de ve bu Nisan’da piyasaya sürdüğü M1 Mac’lerden memnun olduğunu düşünmüş olabilirsiniz, ancak görünüşe göre onları yeniden elden geçirme planları var!

Apple’ın Mac’i Intel işlemcilerden kendi yongalarına geçirdiğini zaten biliyoruz ve bu süreç çoktan başladı, ancak görünüşe göre şirketin yongaları değiştirmekten daha fazlasını yapmayı planlıyor. Bloomberg’den Mark Gurman’a göre: “Apple, daha hızlı işlemcilere, yeni tasarımlara ve harici cihazlara gelişmiş bağlantıya sahip birkaç yeni Mac dizüstü ve masaüstü bilgisayar piyasaya sürmeye hazırlanıyor.”

Gurman, kaynaklarının MacBook Pro, MacBook Air, Mac Pro, iMac ve Mac mini’nin elden geçirileceğini gösterdiğini iddia ediyor.

Yeni MacBook Pro çok yakında

İlk olarak, yeniden tasarlanmış bir 14 inç MacBook Pro ve 16 inç MacBook Pro’nun bu yaz piyasaya sürülmesi bekleniyor. Daha önce bildirildiği gibi, bunlar bir MagSafe şarj cihazına ve HDMI bağlantı noktasının ve SD kart yuvasının dönüşüne sahip olacak.

Kaynaklara göre, bu yeni Mac’ler “mevcut M1 yongalarının performansını ve yeteneklerini büyük ölçüde geride bırakacak şekilde şirket içinde tasarlanmış işlemcileri” görecek. Rapor, M serisi yongaların bu daha güçlü yinelemelerinin “daha fazla grafik ve hesaplama çekirdeğine” sahip olacağını gösteriyor.

14 inç ve 16 inç MacBook Pro modelleri için Apple iki farklı yonga planlıyor. Bloomberg raporuna göre bunların kod adı Jade C-Chop ve Jade C-Die. Her iki yonga da sekiz yüksek performanslı çekirdek ve iki enerji verimli çekirdek sunacak – toplamda 10 tane getiriyor. Mevcut M1 yongaları ise dört yüksek performans ve dört verimli çekirdek sunuyor.

Daha iyi grafik performansı arayanlar, M1’e kıyasla 16 veya 32 grafik çekirdek varyasyonu ve yedi veya sekiz grafik çekirdeği olacağını öğrenmekten memnuniyet duyacaklar.

Ve daha fazla RAM umuyorsanız, bu iki yeni model tarafından ele alınacaktır. Raporda, “Çipler ayrıca 64 gigabayta kadar bellek içerirken, M1’de maksimum 16 bellek içeriyor” diyor. Ayrıca, daha fazla Thunderbolt bağlantı noktasının eklenmesini sağlayacak geliştirilmiş bir Neural Engine de olacak.

Diğer Mac’lere gelen güncellemeler

Bloomberg raporuna göre, yenilenmiş bir MacBook Air, yeni bir düşük kaliteli MacBook Pro, üst düzey bir Mac mini masaüstü ve tamamen yeni bir Mac Pro iş istasyonu da göreceğiz.

Rapor, bu “Mac mini’nin daha güçlü sürümü” kod adı J374’ün ayrıntılarını içerir. Bu model, yeni MacBook Pro ile aynı çipe sahip olacak ve şu anda sahip olduğu iki bağlantı noktası yerine dört bağlantı noktası sunacak.

Rapora göre, Mac Pro’ya gelince, Apple yapımı işlemcinin “yeni üst düzey MacBook Pro çipinden iki veya dört kat daha güçlü” olması muhtemel.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-overhaul-mac-bloomberg-3804731/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...