iPhoneApple

iOS 14 Özellikleri, Çıkış tarihi, Beta’nın Nasıl Yükleneceği ve Bilmeniz Gereken Her Şey

iOS 14 Yeni işletim sistemi’ni Apple görücüye çıkardı. Peki iOS14 ile gelen yeni özellikler neler? İOS 14 hangi iPhone modellerinde kullanılabilecek? İşte iOS 14 güncellemesi hakkında bilmeniz gereken her şey…

iOS 14 Bilmeniz gereken Herşey

Beklendiği gibi Apple, WWDC 2020 sanal geliştirici konferansında telefon işletim sisteminde bir sonraki büyük revizyonu duyurdu . Ve her zamanki gibi, yeni iOS büyük ve küçük özelliklerle doludur.

Bu hikaye periyodik olarak güncellenecek ve iOS 14 hakkında bilmeniz gereken her şeyi parçalayacağız: önemli özellikleri ve değişiklikleri, beta testi, çıkış tarihi ve beta’nın nasıl yükleneceği. Bu sonbaharda iPhone‘unuzu iOS‘un en son sürümüne güncellediğinizde sizi bekliyorlar.

iOS 14 Beta nasıl yüklenir?

iOS 14 oldukça yeni ve geliştirilmeye devam ediliyor. İlk beta sürümünde onlarca hata ile karşılaşmanızın kaçınılmaz olduğunu göz önünde bulundurarak, bu sürümü yüklemenizi tavsiye etmiyoruz. Ancak “yeni iOS’u görmek istiyorum, hatalarla karşılaşıp iOS 13’e dönmem sorun değil” diyorsanız, buraya tıklayarak iOS 14 Beta profiline ulaşabilirsiniz.

iOS 14 Beta nasıl yüklenir?
iOS 14 Beta nasıl yüklenir?

Beta profilini cihazınıza yükledikten sonra Ayarlar > Yazılım Güncelleme yolunu takip etmeniz yeterli olacak. iOS 14 Developer Beta uyarısı ile karşılaşacaksınız. İndir diyerek güncellemeyi indirebilir ve sonrasında yükleyebilirsiniz.

ios-14-beta-destekapple
ios 14 beta destekapple

 

iOS 14 güncellemesi alacak Apple modelleri!

Apple, WWDC 2020 etkinliğinde yeni işletim sistemlerini tanıttı. iOS 14 ve iPadOS 14 onlarca farklı yeni özellik ile karşımıza çıkarken, iOS 14 güncellemesi alacak cihazlar ve iPadOS 14 güncellemesi alacak cihazlar resmiyet kazandı.

En çok bilinen modellerden birisi olan ancak günümüzde eskiyen iPhone 5s, iOS 13 güncellemesini almamıştı. Bu kez iPhone 6, iPhone 5s ile aynı kaderi paylaşıyor ve iOS’un yeni sürümüne güncellenmeyecek cihazlar arasında.

iOS 14 güncellemesi alacak iPhone modelleri

– iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
– iPhone XS Max
– iPhone XS
iPhone XR
– iPhone X
– iPhone 8 Plus
– iPhone 8
– iPhone 7 Plus
– iPhone 7
– iPhone 6S
– iPhone 6S Plus
– iPhone SE / SE 2
– iPod Touch 7. jenerasyon

iPadOS 14 hangi cihazları destekleyecek?

– iPad Pro 12.9 inç (4. jenerasyon)
– iPad Pro 11 inç (2. jenerasyon)
– iPad Pro 12.9 inç (3. jenerasyon)
– iPad Pro 11 inç (1. jenerasyon)
– iPad Pro 12.9 inç (2. jenerasyon)
– iPad Pro 12.9 inç (1. jenerasyon)
– iPad Pro 10.5 inç
– iPad Pro 9.7 inç
– iPad (7. jenerasyon)
– iPad (6. jenerasyon)
– iPad (5. jenerasyon)
– iPad mini (5. jenerasyon)
– iPad mini 4
– iPad Air (3. jenerasyon)
– iPad Air 2

 

Uygulama Kitaplığı ile yeni bir ana ekran

destek apple ios 14
Son ana ekranınızı geçen bir kaydırma, tüm uygulamalarınızın yaşadığı ve otomatik olarak düzenlendiği Uygulama Kitaplığıdır.

 

Apple sonunda iOS ana ekranını değiştiriyor! İOS 14 ile, uygulamaları ana ekranlarınızdan gerçekten kaldırabilir ve hatta tüm ekranları ortadan kaldırabilirsiniz.

Uygulamalarınızın tümü, son ana ekranınızın ötesinde bir kaydırma hareketi olan yeni bir Uygulama Kitaplığında kalır.

İlk iki kutu, zamanınıza ve konumunuza göre önerilen uygulamaları ve en son kullanılan uygulamaları gösterir.
İlk iki kutu, zamanınıza ve konumunuza göre önerilen uygulamaları ve en son kullanılan uygulamaları gösterir.

Uygulama Kitaplığı, tüm uygulamalarınızı otomatik olarak, içinde en son kullanılan uygulamaları gösteren büyük klasörlerde gruplandırır. Üstte bir arama kutusu bulunan uygulamaları arayabilir, sol üstteki kutuda otomatik önerileri ve sağ üstteki kutuda son kullanılan uygulamaları görebilirsiniz. Klasörler ayrıca Sosyal, Sağlık ve Fitness gibi kategorilere göre otomatik olarak düzenlenecektir.

Tüm öğelerinize erişimi kaybetmeden iPhone‘unuzun ana ekranını temizlemenin harika bir yoludur ve yıllar içinde iPhone‘un ana ekranındaki en önemli değişikliktir.

 

Bugün görünümü ve ana ekranında Yeni Widget’lar

destek-apple-ios-14-wigdetler
Widget’lar artık birçok yeni şekil ve boyutta geliyor.

Widget’lar yıllardır iOS‘ta, Bugün ekranındaki (ilk ana ekranınızın solundaki ekran) basit bir dikey tam genişlikte kutular listesinde yer alıyor.

İOS 14 ile Apple, widget deneyimini tamamen elden geçirecek. Yeni widget’larda daha fazla bilgi ve bir sürü yeni boyut bulunabilir, ancak en önemlisi, Bugün görünümünden ve ana ekranınıza sürüklenebilir.

Ana ekrandaki widget'ler? En sonunda!
Ana ekrandaki widget’ler? En sonunda!

Tek bir “Akıllı Yığın” widget‘ı, yaygın olarak kullanılan widget’larınızı hızlıca kaydırmanıza olanak tanır ve gün boyunca ihtiyacınız olan widget’ı otomatik olarak gösterecek şekilde bile ayarlanabilir.

Tamamen yeni bir Siri arayüzü

Siri artık tam ekran ele geçirme yerine düzgün küçük parlayan bir küre.
Siri artık tam ekran ele geçirme yerine düzgün küçük parlayan bir küre.

Siri’nin tam ekran ele geçirmesi nihayet geçmişte kaldı. İOS 14‘te Siri‘yi tetiklediğinizde, ekranınızın alt kısmındaki Siri “blobunu” gösterecek ve sonuçların çoğu ekranınızın üstünde zengin bir bildirim olarak görünecektir.

İOS 14 ve iPadOS 14‘te çok sayıda başka Siri iyileştirmesi geliyor , bu yüzden onlar hakkında ayrı bir makalemiz var.

 

Fotoğraf içinde fotoğraf

Resim içinde resim artık sadece iPad için değil.
Resim içinde resim artık sadece iPad için değil.

Yalnızca iPad‘de kullanılabilir olduğunda, resim içinde resim modu nihayet iOS 14 ile iPhone‘a geliyor. Bir video izlerken veya FaceTime aramasında konuşurken, ana ekrana geri dönebilirsiniz ve video biraz oynatılmaya devam eder iPhone‘unuzu başka şeyler için kullanmaya devam etmenizi sağlar.

Ses çalmaya devam ederken kutuyu hareket ettirebilir veya küçük bir sekme haline getirmek için yana doğru kaydırabilirsiniz.

 

Uygulama Klipleri, mini uygulamaları yerinde kullanmanızı sağlar

destek-apple-ios-14-uygulama-klipleri
Uygulama Klipleri, uygulamanın tamamını indirmek zorunda kalmadan küçük parçalarını kullanmanıza olanak tanır.

Apple, App Clips adlı yeni bir uygulama sınıfı sunuyor. Bunlar, basit bir şey yapmak için büyük bir uygulamayı indirmek, yüklemek ve oturum açmak zorunda kalmadan belirli Uygulamaları kullanmanıza izin veren küçük mikro uygulama parçalarıdır.

Bir geliştirici, uygulamalarını oluştururken bir Uygulama Klibi oluşturur ve deneyimin 10 MB‘ın altında olduğundan emin olur, böylece hızlı bir şekilde indirilir ve açılır. Geliştiricilerin Apple ve Apple Pay ile giriş yapmaları önerilir, böylece giriş yapmanız veya hesap oluşturmanız gerekmez.

Bir dahaki sefere telefonunuzu bir park metreye dokunduğunuzda ve ödeme yapmak için bir uygulama kullanmanız gerektiğinde veya bir kafede satın alma işleminiz için puan kazanmak istiyorsanız, ekranınızın altındaki basit bir küçük kartı kullanabilirsiniz. tam boyutlu bir uygulamayı indirmek ve yapılandırmak yerine bunu gerçekleştirin.

Kullanıcı olarak Web, Haritalar, Mesajlar, NFC etiketleri veya QR kodları aracılığıyla bir Uygulama Klibi tetiklersiniz. Apple, kullanılabilir bir tane olduğunu size bildirecek yeni bir “Uygulama Klibi kodu” oluşturuyor.

Uygulama Klipleri Uygulama Kitaplığında gösterilir ve noktalı bir çizgiyle çevrili bir uygulama simgesi gösterir. Uygulama Klibi’ne bu şekilde yeniden erişebilir veya tam uygulamayı kolayca indirebilirsiniz.

Önemli Mesaj iyileştirmeleri

Mesajlar muhtemelen Apple‘ın cephaneliğindeki en önemli mobil uygulamadır. Apple, iOS, iPadOS ve macOS‘taki Mesajlara bazı büyük özellikler ekliyor.

Artık İleti dizilerinizin en üstünde tutarak dokuz adede kadar ileti dizisini sabitleyebilirsiniz. Bu, çok farklı konuşmaları olan veya SMS üzerinden çok sayıda iki faktörlü kimlik doğrulama kodu alan herkes için bir rahatlamadır.

destek-apple-ios-14-onemli-mesaj-iyilestirmeleri
Önemli konuşmalarınızı iğnelerle zirvede tutun.

Grup sohbetleri de çok daha iyi hale geliyor. Grupta yer alan herkesin, en son kişiler ilk sırada olan resimlerini görürsünüz ve gruplara da bir ad ve kendi imgesi verebilirsiniz. İletileri satır içinde yanıtlayabilirsiniz, bu nedenle Mike’ın son yanıtları yerine Mike’ın dört ileti önce söylediklerine yanıt verdiğinizi bilmek daha kolaydır. Ayrıca, bir iletiyi adından bahsettiğinizde tek bir kişiye yönlendirebilir ve hatta İletiler’i yalnızca sizden bahsedildiğinde sizi bilgilendirecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

 

Memoji güncellemeleri

destek-apple-ios-14-memoji-guncellemeleri
Apple’ın parmağının nabzında olmadığını söyleyemem!

Apple, iOS 14′te Memoji ile büyük bir temel değişiklik yapmıyor, ancak kendinizi ifade etmeyi kolaylaştırmak için çok daha fazla seçenek ekliyor.

Yedi yeni saç modeli, 16 yeni şapka, üç yeni memoji çıkartması, yüz kaplamaları ve geniş bir yaş aralığı var.
Memoji, onları daha etkileyici hale getirmek için yeni yüz ve kas yapısı ile rafine edilmiştir.

Harita iyileştirmeleri

Haritalar, iyi bir itibar kazanmak için yıllarca gelişmeye devam etmek zorunda kalacak, ancak Apple bunu herkes için harika bir deneyim haline getirme yolunda ilerliyor.

Geçen yıl, yeni harita verilerinin tüm ABD‘ye dağıtıldığını gördüler ve bu yılın ilerleyen saatlerinde daha fazla ülkeye gelecekler. Haritalar uygulamasının kullanılabilirliğinde gerçekten büyük bir fark yaratıyorlar.

Harita iyileştirmeleri
Rehberler, ziyaret ettiğiniz şehirlerde yapılacak işleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca bu yıl yeni olanlar, yükseklik değişikliklerini, bisiklet şeritlerini ve merdivenleri dikkate alabilen bisiklet talimatları. Haritalar, bilinen hız kameralarının ve kırmızı ışık kameralarının yerini gösterecek, sizi trafik alanlarını düzenleyen şehirlerde tıkanıklık bölgelerine yönlendirecek ve özel elektrikli araç yönlendirmesi sunacaktır. Bu ikinci özellik, aracınızı iPhone‘unuza eklemenizi ve mevcut şarjınız gibi şeyleri takip etmenizi ve hedefinize giden rotada uyumlu şarj cihazları göstermenizi sağlar.

Haritalar uygulaması, yeni Rehberler özelliğiyle büyük şehirlerde ziyaret edilecek yerleri bulmanıza yardımcı olacaktır. Apple, önemli yerler, gezi, restoranlar, oteller, alışveriş ve diğer etkinliklere rehberlik etmek için büyük üçüncü taraf seyahat şirketleriyle birlikte çalışıyor.

 

Çeviri uygulaması

Apple‘ın Translate adlı yeni bir birinci taraf uygulaması var ve temel olarak popüler Google Çeviri uygulamasının b sürümüdür.

Çeviri uygulaması
Yeni Çeviri uygulaması, konuşma çevirisini kolaylaştırır ve 11 dilde çalışır.

Sadece iki dil seçin, mikrofon düğmesine basın ve uygulama sesinizi dinleyecek ve metin ve ses çevirileri sağlayacaktır. Cihazınıza birçok dil bile indirebilirsiniz ve tamamen çevrimdışı çalışacaktır.

 

Safari geliştirmeleri

Safari, iOS 14′te her zamankinden daha hızlı ve daha güvenlidir. Web siteleri için gizlilik raporlarına erişebilirsiniz; Apple, son veri ihlallerine karışıp karışmadığını görmek için kaydedilmiş şifreleri izler.

İOS‘ta Safari, üçüncü taraf bir hizmeti ziyaret etmeden tüm web sayfalarını bile çevirebilir. Çeviri simgesine dokunmanız, uyumlu sayfaları İngilizce, İspanyolca, Çince, Fransızca, Almanca, Rusça veya Brezilya Portekizcesine çevirecektir.

 

CarPlay

Apple‘ın araba arayüzünde birçok küçük ama hoş geldiniz iyileştirmesi var. EV şarjı, park etme ve yemek siparişi uygulamaları dahil olmak üzere yeni uygulama kategorilerine izin verilir.

Siri’den ETA‘nızı biriyle paylaşmasını isteyebilirsiniz ve onlara hedefinize giden yolda ilerlemenizi takip etmelerini sağlayan bir Mesaj gönderir.

Ses, mesajlaşma ve VoIP uygulamaları için geliştiricilerin bu uygulama kategorilerinde daha iyi deneyimler edinmesine olanak tanıyan yeni geliştirici araçları vardır.

Oh, ve CarPlay arayüzünüz de şimdi bir arka plan duvar kağıdına sahip olabilir.

 

Araba anahtarları

Apple, iPhone‘unuza standart bir dijital araba anahtarı sürümü getiren ilklerden biri (Tesla gibi üreticiler bir süredir çözümlerine sahipler).

Bununla birlikte, arabanızın kilidini açmak ve çalıştırmak için NFC‘yi kullanabilir ve Mesajlar (belirli sürücü profilli anahtarlar dahil) aracılığıyla sınırlı dijital araba anahtarlarını başkalarıyla paylaşabilirsiniz. Ayrıca, kaybolması veya çalınması durumunda anahtarları telefonunuzdan kolayca çıkarabilir veya arkadaşlarınıza veya ailenize gönderilen “ödünç alınan” tuşları iptal edebilirsiniz.

Bundan yararlanmak için yeni bir arabaya ihtiyacınız olacak: BMW ve Ford, diğer otomobil üreticileri ile birlikte yolda.

Bunun, Car Connectivity Consortium (Apple, BMW ve Ford‘un hepsi üye olduğu) tarafından kabul edilen Digital Key 2.0 standardına veya yeni bir şeye dayandığı belirsizdir . Apple, bunu ek arabalara getirmek için standart organlarla çalıştığını söylüyor.

 

AirPods geliştirmeleri

AirPod‘larınız varsa, Apple’ın yeni işletim sistemlerini seveceksiniz. AirPods, iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7 ve macOS Big Sur çalıştıran cihazlar arasında otomatik olarak geçiş yapar.

AirPods geliştirmeleri
Uzaysal ses AirPods Pro’ya geliyor.

 

AirPods Pro‘nuz varsa, 5.1, 7.1 veya Dolby Atmos olarak kodlanan herhangi bir kaynak için yeni sanallaştırılmış uzamsal sese tabi tutulacaksınız. Apple, sesin kafanızın bakış açısına göre değil, her zaman ekrana dönük olmasını sağlamak için başınızın hareketini taşınabilir aygıtınızın hareketiyle karşılaştırmak için hareket algılama özelliğini kullanır.

Kompakt gelen çağrılar

Kompakt gelen çağrılar
Gelen çağrılar artık tüm ekranınızı ele geçirmiyor.

Tüm ekranı devralan iOS özelliklerinin çoğu küçük, kompakt bildirim açılır pencerelerine daraltılmıştır. Tabii ki resim içinde resim modu var ve Siri‘nin tam ekran alımı yerine küçük bir açılır pencerede birçok sonuç sunma şekli var.

Ancak yeni kompakt arayüzün en çok takdir edilen biti muhtemelen gelen aramalar ekranıdır. Sesli arama, FaceTime araması veya Skype gibi VOIP uygulaması olsun, gelen aramalar artık yok saymak için hızlıca kaydırabileceğiniz küçük bir açılır bildirim olarak görünür.

 

Geliştirilmiş evrensel arama

Hem iPhone hem de iPad‘de Apple, aramayı uygulamalar ve web üzerinde ve içinde çalışan tek bir evrensel aramada birleştirdi.

Spotlight’ın her zaman çalıştığı gibi, arama arayüzünü getirmek için ana ekranı aşağı sürüklemeniz yeterlidir. Herhangi bir şey yazmaya başlamadan önce Siri önerilerini göreceksiniz.

Aramak istediğiniz her şeyi yazmaya başlayın, anında güncellenen bir liste alırsınız: Eşleşen bir uygulama yalnızca klavyedeki “git” düğmesine basarak başlatılabilir, ancak kişilerinizden, haritalarınızdan arama sonuçlarını da görürsünüz. , posta, mesajlar, dosyalar ve önerilen web aramaları.

Navigasyonda “önce arama” deneyimini sevenler iOS 14’te birleşik aramayı çok daha yetenekli bulacaklar.

 

İOS 14 ne zaman piyasaya sürülecek?

Şu anda, iOS 14 için resmi bir çıkış tarihi yok, sadece bu yılın ilerleyen saatlerinde geliyor. Tipik olarak Apple, en son iPhone‘un piyasaya sürülmesinden hemen önce Eylül ayında iOS’un yeni sürümünü yayınladı.

Küresel COVID-19 salgınının birçok şirket için üretim programları üzerinde bir etkisi oldu ve iOS 14 normalden biraz daha geç yayınlanırsa hiç şaşırmazdık.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...