mac

Mac Satışları Artmaya Devam Ediyor – Ancak PC Pazarı Daha Hızlı Yükseliyor

Macworld’ü yayınlayan IDG Communications ile aynı sahibi olan araştırma şirketi IDC, küresel bilgisayar satışlarıyla ilgili yeni istatistikler yayınladı. Mac satışları yeniden yükseldiği için Tim Cook ve Apple’daki ekibi için mutlu okumalar yapıyorlar, ancak bu zevk diğer bilgisayar üreticilerinin daha da iyi durumda olduğu bilinciyle dengelenecek.

2021’in ikinci çeyreğinde en çok bilgisayarı Lenovo sattı, onu ikinci sırada HP ve üçüncü sırada Dell izledi. IDC, dördüncü sıra için Apple ve Acer arasında bir bağ olduğunu açıkladı – bu, “sevkiyat paylarında %0,1 veya daha az bir fark olduğunda” firmanın politikasıdır – ancak Apple, kabaca 68.000 birim satışla öndeydi.

Lenovo ve Acer, tüm bunlardan en çok kazananlar. Geçen yılın aynı çeyreğinde, HP grafiğin zirvesine çıktı ve şimdi Lenovo’nun yerini aldı; Bu arada Acer, geçen sefer Apple’ın %0,6’lık pazar payıyla açık ara 5. sıradaydı. Mac üreticisinin %0,1’ini aşmak, Acer için etkileyici bir başarıdır.

Dolayısıyla, Mac satışları 2020’deki ilgili döneme göre %9,4 artarak Apple’a %7,4 pazar payı sağlarken, şirket Lenovo’nun sevkiyatlarının aynı dönemde %14,9, Dell’in ise %16,4 büyüdüğü gerçeğini yansıtacak. , Acer %17,6 büyüdü ve bir bütün olarak pazar %13,2 büyüdü – hepsi de Apple’ın kazançlarını rahatlıkla gölgede bıraktı.

Bu, Mac satışlarının pazardan daha iyi performans gösterdiği geçen Ekim ayının aksine.

Bununla birlikte, bu çizelgelerdeki pazar payının gelirden değil, birim sevkiyatlardan oluştuğunu tekrarlamakta fayda var. Apple’ın ürün başına olağanüstü yüksek bir kar marjı var ve bu nedenle Mac departmanından bu rakamların önerdiğinden çok daha fazla para kazanması muhtemel.

IDC son bir gözlemde bulunuyor: yıllık %13,2 büyüme umut verici görünse de, önceki iki çeyrekte kaydedilen yıllık büyümenin oldukça altında ve piyasa koşullarının soğumaya başladığına dair ipuçları var.

IDC Cihazlar ve Ekranlar Grubu kıdemli araştırma analisti Neha Mahajan, “İşletmelerin yeniden açılmasıyla, ticari segmentteki talep potansiyeli umut verici görünüyor” dedi. “Ancak, yaklaşık bir yıllık agresif PC satın alma sürecinin ardından insanlar harcama önceliklerini değiştirdikçe, tüketici talebinin yavaşladığına dair erken göstergeler de var.”

2021’in ikinci çeyreğinde bilgisayar ünitesi satışları (pazar payı ve parantez içindeki yıldan yıla değişim):

  • Lenovo: 20,005 milyon (%23,9, %14,9 artış)
  • HP: 18.594 milyon (%22,2, %2,7 artış)
  • Dell: 13.976 milyon (%16,7, %16,4 artış)
  • Elma: 6.156 milyon (%7.4, %9.4 artış)
  • Acer: 6.088 milyon (%7,3, %17,6 artış)
  • Diğer: 18.795 milyon (%22.5, %20.9 artış)

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/mac-sales-increase-3806543/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...