iPhone

İPhone Şarjını Standartlaştıran AB Yasası Bu Yıl Gelebilir

Avrupa’da şarj kablolarının standardizasyonu uzun yıllardır AB’nin gündeminde yer almakta, ancak henüz uygulanmamıştır. İç belgeler şimdi yeni bir yasa tasarısının bu yıl içinde yayınlanacağını gösteriyor.

Mikro-USB, USB-C ve Yıldırım: Akıllı telefonunuz varsa, neredeyse kesinlikle bu üç bağlantı noktasından biri üzerinden şarj edilir. USB-C artık daha yeni Android akıllı telefonlar için standart haline geldi, ancak eski veya güncel ancak ucuz modeller hala mikro-USB’ye güveniyor. Apple, buna karşılık, bugüne kadar tüm iPhone’larda ve çoğu iPad’de kullanılan tescilli Lightning konektörüne güveniyor. Avrupa Birliği, gelecekte bu bağlantı karmaşasını önlemek ve Avrupa bölgesinde standardizasyonu uygulamak istiyor. Netzpolitik.org raporları.

Sektörün direnişinin ortasında birkaç yıldır böyle bir önlemle ilgili tartışmalar devam ediyor. Apple, Cupertino merkezli şirket adaptör ve şarj kabloları satarak çok para kazandıktan sonra da böyle bir yasaya direniyor.

Lightning’in, eski mikro USB standardına göre bazı avantajlar sunduğu için, uzun bir süre boyunca birçok teknik argümanı da vardı. Bu, Apple’ın Lightning’inden daha hızlı ve daha güçlü olan daha yüksek veri hızına sahip daha modern bir standart olan USB-C ile değişti. Ek olarak, USB-C artık geniş çapta kabul görmüştür ve tabletler ve dizüstü bilgisayarlar da standarda güvenmektedir. Apple’ın kendi MacBook’ları bile artık yalnızca USB-C bağlantı noktalarıyla geliyor.

Bu şarj cihazı karmaşası gelecekte değişecek. Netzpolitik.org, İç Pazar Genel Müdürlüğü’nden dahili belgeler ve e-postalar aldı. Bunlar, bağlantıları standartlaştırmak için yeni bir yasa tasarısının bu yıl sunulabileceğini gösteriyor. Proje, “Dairesel Elektronik Girişimi” nin bir parçasıdır ve kulaklıklar ve kameralar gibi benzer güç gereksinimleri olan diğer cihazları da içermelidir.

2009’da sektörle gönüllü anlaşmalara dayanan bir girişim, birçok üreticiyi cihazlarına USB bağlantı noktaları takmaya ikna edebildi, ancak Apple kabul etmedi ve tescilli çözümlere güvenmeye devam etti.

Daha sonra 2013’te, Avrupa Parlamentosunun atıkları azaltmak için akıllı telefon konektörlerini standartlaştırmak için nasıl oy kullandığını yazdık.

Ocak 2020’de, şarj kablolarını standartlaştırmak için AB içindeki girişimleri rapor ettik. AB Parlamentosu daha sonra önerilen çözüm için büyük bir çoğunlukla oyladı ve gelecekteki kanun tasarılarının yolunu açtı.

Tescilli bağlantıların dezavantajları

AB, başlıca iki nedenden dolayı çeşitli akıllı telefon bağlantılarıyla ilgileniyor. Bir yandan, en kötü durumda, cihazlarını şarj etmek için üç farklı kablo türüne ihtiyaç duyan tüketiciler için ortaya çıkan dezavantajlar vardır. Öte yandan çevreye olan etkisi.

Netzpolitik.org’un bildirdiği gibi, her yıl Avrupa’da eski cep telefonu şarj cihazlarından 13.300 ton elektronik atık üretiliyor ve bunların yarısından azı şu anda geri dönüştürülüyor. Gelecekte, yeni bir akıllı telefon alıcıları, her satın alma işleminde yenisini almak yerine eski şarj cihazlarını kullanmaya devam edebilmelidir. Apple’ın hala bir kabloyla gelen ancak artık bir güç kaynağı ünitesi olmayan iPhone 12 ile uyguladığı bir prosedür. Yeni amiral gemisi Galaxy S21 ile Samsung da dahil olmak üzere diğer akıllı telefon üreticileri de bu yaklaşımı takip ediyor.

Bu arada, 2020’de Apple’ın iPhone 13’teki Yıldırım bağlantı noktasını atacağına dair bir söylenti vardı.

Kablosuz şarj inceleniyor

Ancak AB’de sorun olan yalnızca kablolu şarj seçenekleri değil: kablosuz şarjın gelişimi de tartışmaya ihtiyaç duyuyor. Şimdiye kadar Qi standardı neredeyse yalnızca kullanıldı, ancak birçok alternatif piyasaya sürülmek üzere.

Bu alandaki kablolu çözümlere benzer bir durumu önlemek için AB burada da tek tip bir kural oluşturmak istiyor. Bu amaçla, AB Komisyonu, eylem seçeneklerini incelemek için bir çalışma başlattı.

AB, temelde kablosuz şarjı eleştiriyor. Güç tüketiminin daha yüksek olduğu kanıtlandı ve bir İngiliz araştırması, şarj edilebilir pillerin dayanıklılığının da endüktif şarjdan muzdarip olduğunu gösteriyor.

İlgili: USB-C’ye sahip bir iPhone olacak mı?

Macwelt’ Karen Haslam tarafından tercüme.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/eu-law-charging-phones-3800947/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...