Yazılım

Big Sur 11.2’de neler var? Şimdi burada yeni Mac güncellemesi

MacOS Big Sur’un en yeni sürümü macOS 11.2’dir ve şimdi çıktı.

Önemli yeni işlevler yok, ancak Apple, Apple uygulamalarının üçüncü taraf güvenlik duvarlarını ve VPN programlarını atlamasına izin veren ContentFilterExclusionList’i devre dışı bıraktı – potansiyel bir güvenlik riski.

Ayrıca, geliştirici onaylamadıkça macOS Big Sur kullanıcılarının iOS uygulamalarını yükleyemeyeceği anlamına gelen bir değişiklik var.

Apple’ın sürüm notlarına göre, güncelleme ayrıca Bluetooth ile ilgili sorunları ele alıyor ve aşağıdakiler dahil diğer bazı küçük hataları ele alıyor:

  • HDMI kullanarak DVI’ya bağlandığında bir M1 Mac mini’ye bağlandığında siyah ekran gösteren harici ekranlarla ilgili bir sorunu düzeltme.
  • Fotoğraflar uygulamasında Apple ProRAW fotoğraflarında yapılan düzenlemeler her zaman kaydedilmiyordu.
  • Masaüstü ve Belgeler seçeneği belirlenmişse iCloud Drive kapanabilir.
  • Bir parola girildiğinde Sistem Tercihleri ​​kilidi açılmayabilir.

Güncelleme 3.66GB’dir.

MacOS 11 Big Sur: Mac’ler için en son sürüm, sorunlar ve yeni özellikler okuyarak Big Sur hakkında daha fazla bilgi edinin

Baypas yok

MacOS 11.2’nin gelişiyle Apple’ın programları artık Little Snitch ve VPN’ler gibi güvenlik duvarlarını geçemiyor – bu, şirketin eleştirildiği bir şeydi. Oku: Apple’ın kendi programları, Big Sur’da güvenlik duvarlarını ve VPN’leri atlar. Apple ayrıca kendi süreçlerinden ve programlarından bazıları için bir beyaz listeyi kaldırdı, bu da bunlardan gelen trafiğin her zaman doğrudan internete gittiği anlamına geliyor.

İOS uygulamalarını yükleme

macOS Big Sur 11.2 ayrıca, kullanıcıların geliştirici tarafından Mac platformunda çalışması için onaylanmayan uygulamaları yüklemelerini fark edecek değişiklikler de yapar.

Bu, iOS uygulamalarının M1 Mac’lere yüklenmesi ile ilgilidir. Önceden kullanıcılar iPad için bir .ipa dosyası indirebilir ve bunu Mac’lerine Apple Configurator 2 veya Imazing ile yükleyebilir ve böylece M1 Mac’lerinde iOS uygulamalarını çalıştırabilirdi.

Güncellemenin ardından bu artık mümkün olmayacak ve bir hata mesajı okunacaktır: “Bu uygulama yüklenemiyor çünkü geliştirici bu platformda çalışmasını istemiyordu.” Daha fazla bilgi için okuyun: Apple, M1 Mac’lerde iOS uygulamalarının ‘yan yüklemesini’ yasakladı.

Big Sur’u kurmak için yardıma ihtiyacınız varsa okuyun: macOS nasıl güncellenir: Catalina’dan Big Sur’a güncelleme

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/big-sur-11-2-update-3801057/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu