iPhone

Apple iPhone’ları Ne Kadar Süre Destekliyor?

Daha eski bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız veya mevcut ahizenizi güncellemeye değer olup olmadığını merak ediyorsanız, dikkate alınması gereken önemli bir faktör, Apple’ın bu ahize için ne kadar süre destek sunacağıdır.

Apple’ın iPhone’ları desteklemesinin iki yolu vardır. Biri yazılımdır – herhangi bir hatanın ve güvenlik kusurunun ele alınmasını sağlar. Diğeri ise donanımdır – telefonunuzdaki bir sorunu çözmek için parça ve işçiliği sağlamak (tabii ki bir ücret karşılığında).

Bu nedenle, insanları özellikle eski iPhone telefonlarını satın almaktan vazgeçiriyoruz. Bir arıza meydana gelme veya güvenlik risklerine maruz kalma riskiniz çok yüksektir.

İyi haber şu ki, Apple en azından iPhone’ları uzun süre destekliyor. Yazılım desteği yaklaşık on yıl sürer, donanım desteği ise beş ila yedi yaşındaki telefonlarda kullanılabilir.

Hangi iPhone’ların en yeni işletim sistemleriyle desteklendiğini ve hangilerinin servis ve onarım için desteklendiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Ayrıca bozuk bir iPhone’u nasıl tamir ettireceğinize ve Apple ürününün onarımlarının maliyetine ve ne kadar süreceğine dair bir kılavuzumuz da var.

Apple yazılım desteği ne kadar sürer?

Statista (piyasa ve tüketici verileri sağlayıcısı), Apple’ın eski iPhone’ları ne kadar süreyle desteklediğini gösteren bir tablo yayınlar. Şirket, bu grafiği Haziran 2021’de güncelleyerek iPhone 12 serisini ve iOS 15’i ekledi.

Grafik, iPhone’lardaki yazılımın Apple tarafından ne kadar süredir desteklendiğini gösteriyor ve iyi haber şu ki, güvenlik ve kullanılabilirlik güncellemeleri de dahil olmak üzere eski iPhone’lardaki işletim sistemlerine yönelik destek, bu telefonlar satıldıktan sonra, özellikle de iPhone’lar arasında yıllarca devam etti. daha yeni iPhone’lar.

İlk telefonlar için destek söylenecek bir şey değildi, ancak 2011’de gelen iPhone 4’lerden itibaren Apple’ın desteği yıllarca sürdü (ve hala devam ediyor).

Staticia tarafından sağlanan grafik

İlk iPhone2007 yılında piyasaya sürülen, 2010 yılına kadar Apple tarafından desteklenen iPhone OS 3’ü çalıştırabildi.

iPhone 3G2008 yılında piyasaya sürülen , 2011 yılına kadar kendisi desteklenen iOS 4.0’ı çalıştırabildi.

lansmanı ile desteğin süresi uzadı. iPhone 4s Bu telefon iOS 9’a kadar işletim sistemlerini çalıştırabildi. Apple 2019’da hala iOS 9’u destekliyordu – 22 Temmuz 2019’da GPS ile ilgili bir güncelleme yayınladı.

iphone 5c Temmuz 2019’da GPS ile ilgili güncellemeyi de alan iOS 10’u çalıştırır.

iphone 5s ve iphone 6 her ikisi de en son Temmuz 2020’de Apple tarafından güncellenen iOS 12’yi çalıştırıyor – özellikle güncelleme, iOS 13’ü desteklemeyen cihazlar içindi; iPhone 6’lar.

iOS 14 başlatıldığında, tüm iPhone’larda çalıştı. iPhone 6’lar Bu, 2015 yılında iOS 9 ile 2015 yılında piyasaya sürülen iPhone 6s’in, beş yıl sonra iOS 14 piyasaya sürüldüğünde hala uyumlu olduğu anlamına geliyordu.

İOS 15’e gelince, 2015’te daha sonra geldiğinde, iPhone 6’lardan sonraki tüm iPhone’lar, tıpkı iOS 14’te olduğu gibi desteklenecektir.

Apple, hata ve güvenlik güncellemeleri için işletim sistemlerinin son üç sürümünü desteklemektedir, bu nedenle iPhone’unuz iOS 13 çalıştırıyorsa sorun olmaz. Yani iPhone 6s veya daha yenisi.

Apple, iPhone’ları desteklemeyi ne zaman durdurur?

Yazılım açısından artık kötü bir gösteri, ancak iPhone’unuzla ilgili bir arızanız varsa – Apple bunu düzeltmek için parçaları sağlayabilecek mi?

Apple, iPhone’ları (ve ürettiği tüm cihazları) söz konusu modeli en son sattığı tarihten itibaren yedi yıl boyunca destekleyecektir. Yani iPhone’unuz yedi yıl öncesine kadar Apple tarafından satıldığı sürece, şirket ona hizmet vermeye devam edecek – başka bir deyişle: tamir etmenize yardımcı olacak (bir ücret karşılığında).

Apple’ın eski ve eski ürünler listesi burada devreye giriyor.

Apple burada kendi web sitesinde “iPhone, iPad, iPod veya Mac ürünlerinin sahipleri, ürün satılmadıktan sonra beş yıl boyunca Apple veya Apple servis sağlayıcılarından bir servis ve parça alabilirler” diyor.

Aşağıdaki iPhone’lar kabul edilir EskiBu, satışların yedi yıldan daha uzun bir süre önce durdurulduğu ve Apple’ın artık tüm donanım servislerini durdurduğu anlamına geliyor.

  • iPhone
  • iPhone 3G
  • Iphone 3gs
  • iPhone 4 (bazı modeller artık kullanılmamaktadır)
  • iPhone 4s (bazı modeller artık kullanılmamaktadır)

Ve bu iPhone’lar şu şekilde listeleniyor: Nostaljik, yani beş yıldan fazla (ancak yedi yıldan az) satılmadılar. Apple bu ürünlere hizmet vermeye devam edecek.

  • iPhone 4s
  • iPhone 5
  • iphone 5c

Bu, en azından yazının yazıldığı sırada Apple’ın iPhone 5’leri (2013) ve onu takip eden tüm iPhone’ları hala tam olarak desteklediği ve hatta iPhone 4s (2011) ve iPhone 5’in (2012) Apple’ın erişimi varsa destekleyebileceği anlamına gelir. parçalara. Neredeyse on yıl önce piyasaya sürülen telefonlar için fena değil.

Apple’ın Mac’leri ne kadar süredir desteklediğini öğrenmek de ilginizi çekebilir.

iPhone’unuz belirsizliğe mi kayıyor? Burada yeni bir iPhone’da harika bir fırsat bulun.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/how-long-apple-support-3795013/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...