Yazılım

Apple, Yeni ABD Faturası Altında Kullanıcıların Uygulamalarını Silmesine İzin Vermeli

Apple, ABD’de önerilen antitröst mevzuatı uyarınca, iPhone ve iPad sahiplerinin şirketin önceden yüklenmiş uygulamaları da dahil olmak üzere istedikleri herhangi bir yazılımı cihazlarından silmelerine izin vermek zorunda kalacak.

Bloomberg’in bildirdiğine göre, iki partili yasa tasarısı paketi, kabul edilirse “teknoloji şirketlerinin nasıl çalıştığına dair önemli yeni kısıtlamalar” getirecek. Örneğin, satın alma faaliyetini etkileyecek ve bazı şirketlerin belirli pazarlardan çekilmesini gerektirecektir.

Ancak mevzuatın müşterilerin günlük hayatını en çok etkileyecek yönü, bir platformun kendi yazılımına avantaj sağlama yasağı olacaktır.

Apple ve Google, elbette, şu anda bunu, sırasıyla iOS/ıpados ve Android çalıştıran akıllı telefonlara ve tabletlere düzinelerce kendi uygulamalarını önceden yükleyerek yapıyor ve yeni düzenlemeler bunu yapmaya devam etmelerini engellemeyecek. Yeni bir iPhone’u açtığınızda Mail, Mesajlar, Safari ve benzerlerini bulmaya devam edeceksiniz. Ancak, kullanıcıların önceden yüklenmiş uygulamaları özgürce silmelerine ve diğer şirketlerin alternatiflerini yüklemelerine izin vermelerini gerektirecektir.

Yasaya öncülük eden Demokrat David Cicilline, “İnsanların aynı olan diğer hizmetleri kullanmasını imkansız hale getiremezsiniz” dedi. “Diğer insanları dışlayamazsınız, bu yüzden sadece o kişi kalsın.”

Yasanın hızlı hareket eden teknoloji sektörüne hitap ettiği durumlarda sıklıkla olduğu gibi, mevzuat oldukça geç geliyor: aslında, ele aldığı endişe zaten kısmen çözüldü.

2016’da iOS 10’un piyasaya sürülmesinden önce Apple, kullanıcıların iPhone ve iPad’e önceden yüklediği uygulamalardan herhangi birini silmesini engellemekle ün salmıştı; Hisse Senetleri gibi bunlardan bazıları, ortalama bir kullanıcıya kesinlikle hiçbir fayda sağlamadan yer kapladıkları için büyük ölçüde içerlendi. Ancak şirket tutumunu yumuşattı (muhtemelen müşteri talebine yanıt olarak, yasal baskıdan çok daha etkili bir motivasyon) ve o zamandan beri çoğu uygulamanın silinmesine izin verdi.

O zaman yasanın ne anlamı var? Olmakla ilgili bariz alaycı tepkinin yanı sıra görüldü teknoloji devlerine karşı sert olmak (tasarının iki taraflı yönü ilginç; Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, konuya çılgınca farklı bakış açılarından gelseler de, bu tür şirketleri hizaya sokmanın optikleriyle ilgileniyorlar) bunu gerektirecektir. Apple, şu anda cihazınızda takılı kalan birkaç uygulamayı da silmenize izin verir.

(Bunlar Telefon, Safari, Mesajlar ve App Store’u içerir. Apple’ın web sitesinde silebileceğiniz uygulamaların listesini görebilir ve bu listeden silemeyeceklerinizi çıkarabilirsiniz.)

Bahsetmeye değer olabilecek son bir kenar çubuğu, Bloomberg’in alışılmadık bir şekilde başlangıçta hikayeyi yanlış bildirdiği ve mevzuatın yalnızca teknoloji devlerinin kullanıcıların uygulamalarını silmesine izin vermesini değil, aynı zamanda uygulamaları cihaza önceden yüklemelerini önleyeceğini belirttiğidir. , çok daha katı bir hareket tarzı. (MacRumors, makaledeki değişikliklerin ayrıntılı bir açıklamasına sahiptir.) Bloomberg gibi teknolojiden haberdar bir sitenin kafası karışabiliyorsa, Kongre’nin niyetlerini ne kadar açık bir şekilde ilettiği merak ediliyor.

Meclis Yargı Komitesi, önümüzdeki hafta yapılacak bir oturumda beş yasa tasarısını tartışacak ve değiştirecek.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/delete-apps-bill-3805732/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...