Yazılım

Apple WWDC 2021’de Neleri Açıklayacak?

Sonbaharda ortaya çıkan yeni iPhone’dan sonra ikinci olan WWDC, Apple’ın yıllık takviminde büyük bir olay. Bu makalede, WWDC 2021 hakkında bilmeniz gereken her şeyi, muhtemel tarihlerden ve sunumun canlı olarak nasıl izleneceğinden, gece ortaya çıkacak ürün yelpazesi ve yazılım güncellemelerine kadar özetledik.

WWDC nedir?

WWDC, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı anlamına gelir. Bu, Apple’ın Mac, iPhone ve diğer Apple platformlarında çalışan yazılımı oluşturan geliştirici ortaklarının yararına yılda bir kez düzenlediği bir etkinliktir.

WWDC bir hafta sürer, ancak ilk sabah (veya Birleşik Krallık’ta akşam) Tim Cook ve diğer Apple çalışanları, yıl için önemli yazılım güncellemelerini duyuran bir açılış sunumunda görünecek: yeni özellikler ve sonraki sürümlerde gelecek diğer değişiklikler iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV için sırasıyla iOS, iPadOS, macOS, watchOS ve tvOS.

Bunlar, geliştiriciler için elbette büyük önem taşıyor, ancak Apple cihazlarının sahipleri de sunumu büyük bir ilgiyle izleyecekler, çünkü yeni özellikler hem mevcut cihazlar hem de yıl içinde piyasaya sürülecek yeni özellikler için mevcut olacak.

Haftanın geri kalanı, geliştiriciler için atölye çalışmaları ve ağ oluşturma etkinlikleriyle dolu, ancak etkinliğin bu bölümleri 2020’de tamamen çevrimiçi yapıldığı için çok farklıydı.

Tarihler: WWDC 2021 ne zaman gerçekleşecek?

WWDC 2021’in 7-11 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında çalışmasını bekliyoruz.

WWDC yaz başında, en olası zamanlama ise Haziran ile gerçekleşir. Aslında, 2020’de belli nedenlerden dolayı zamanlamalar biraz farklı olsa da, genellikle Haziran ayının ilk haftasıdır.

İşte son 11 WWDC etkinliği başladığı zaman:

 • WWDC 2020: 22 Haziran Pazartesi
 • WWDC 2019: 3 Haziran Pazartesi
 • WWDC 2018: 4 Haziran Pazartesi
 • WWDC 2017: 5 Haziran Pazartesi
 • WWDC 2016: 13 Haziran Pazartesi
 • WWDC 2015: 8 Haziran Pazartesi
 • WWDC 2014: 2 Haziran Pazartesi
 • WWDC 2013: 10 Haziran Pazartesi
 • WWDC 2012: 11 Haziran Pazartesi
 • WWDC 2011: 6 Haziran Pazartesi
 • WWDC 2010: 7 Haziran Pazartesi

WWDC 2021 yalnızca çevrimiçi mi olacak?

ABD’de koronavirüs salgınının devam eden etkisine dayanarak, WWDC’nin art arda ikinci yıl için yalnızca çevrimiçi bir etkinlik olması muhtemel görünüyor.

Yeni (ve görünüşte proaktif) bir yönetimin devreye girmesiyle ABD’nin işleri hızla tersine çevirmesi ve halka açık toplantılara Haziran ayı için izin verilmesi mümkündür. Ancak Başkan Biden uyardı: “İşleri tersine çevirmek aylar sürecek.”

Unutulmaması gereken bir diğer nokta da Apple’ın 2020’deki video sunumlarının en azından dışarıdan bir zafer gibi göründüğü. Düzgün, önceden düzenlenmiş video sunumları, her zamanki yaygın canlı etkinliklerden çok daha eğlenceli ve verimliydi ve yerel işletmeler bir darbe almış olsa da, yemek, konaklama ve hava yolculuğunda çok para tasarrufu sağlandı.

Sağlık üzerindeki etkileri hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, Apple’ın işleri yalnızca çevrimiçi olarak tutması mantıklı olacaktır.

WWDC 2021 nasıl izlenir

Açılış konuşması, etkinliğin ilk gününde yerel saatle 10: 00’da (PDT) başlayacak. Bu, İngiltere saatiyle 18: 00’e çevrilir.

Video, her zamanki yerlerde izlenebilecek: Apple’ın ana Mac, iPad veya iPhone için TV uygulamasında ve YouTube’da geliştirici web siteleri. Hatta bir Windows PC’de de izleyebilirsiniz.

Geçmişte Apple, bu yıl olacağından şüphemize rağmen, bazen belirli Apple mağazalarında etkinlikleri görüntüleme etkinlikleri düzenlemiştir. (2020’de olmadı.)

Apple’ın WWDC açılış konuşmasını canlı olarak izleme konuyla ilgili özel makalemizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Apple WWDC 2021’de hangi yeni yazılımı duyuracak?

Bunu oldukça düzgün bir şekilde iki bölüme ayırabiliriz: Kesinlikle gerçekleşecek yazılım güncellemeleri ve belki olmak.

Önce beş büyük yazılım güncellemesini tartışalım.

iOS 15

İPhone’lar için yeni işletim sistemi, bir dizi yeni özellik, arayüzde ince ayarlar ve tüm önemli güvenlik düzeltmeleri getirecek. WWDC’de tanıtılacak ve yalnızca geliştiriciler için yayın öncesi beta olarak hemen yayınlanacak; birkaç hafta sonra ilk genel beta takip edecek.

Bir iPhone 7 veya sonraki bir modeliniz varsa – işte uyumlu cihazların bir listesi – son sürüm Eylül’de çıktığında güncellemeyi ücretsiz olarak yükleyebilmelisiniz.

Bu güncellemeyi iOS 15 haber merkezimizde daha ayrıntılı olarak tartışıyoruz.

iPadOS 15

Şu anda Apple’ın iPad için bir sonraki işletim sistemi hakkında pek bir şey bilinmiyor, ancak Tim Cook Haziran ayında sanal sahneye çıktığında mağazada neler olduğunu öğreneceğiz.

iPadOS, nispeten yakın zamanda (2019’da) iOS’tan ayrılan ilginç bir gelişme noktasındadır. İki platformun hala pek çok ortak noktası var, ancak Apple küçük ve orta boy ekrana uyacak şekilde ayrı estetik ve kullanıcı deneyimleri tanımlamaya çalışırken, iPadOS 15 güncellemesi için bunun değişmesini bekliyoruz.

İPadOS 14’ü iOS eşdeğerinden çok daha hatalı bulduğumuz ve kullanıcı dostu olmaya devam ettiği söylenmelidir; bir ‘stabilizasyon’ güncellemesi popüler olmayacaktır – herkes her zaman büyük bir başlık özelliği ister – ama biz bunu kabul ederiz.

İPad’inizde iPadOS’i nasıl güncelleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

macOS 12

Apple’ın en az 11 Ocak’tan beri macOS 12’yi test ettiğini biliyoruz, bu nedenle Haziran ayında tanıtılan sürüm oldukça şık olmalı.

Özellikler açısından, Kontrol Merkezi’nde görünenleri ve Mac’te Kısayollar ve Sağlık uygulamalarının gelişini özelleştirebilmeyi umuyoruz.

MacOS 12’nin WWDC’deki diğer dört işletim sistemi güncellemesiyle birlikte duyurulacağını unutmayın, ancak biraz sonra halka açıklanabilir. 2020’de macOS Big Sur 12 Kasım’a kadar piyasaya sürülmedi.

MacOS 12 haber merkezimizden en son bilgileri alın.

watchOS 8

Bu yıl Apple Watch’a hangi yeni özellikler gelecek? Daha fazla sağlık ve daha az internet (Siri gibi özellikler için daha az çevrimiçi olma ihtiyacını kastediyoruz), 2021 Apple Watch trendleri makalemizde Halyna Kubiv’in hükmüydü. Bağımsız bir Sağlık uygulaması olması muhtemel ve 9to5Mac, Apple’ı düşünüyor Pil ve Yürüyüş uygulamaları da gelecek.

Uyumlu cihazlar açısından, Apple’ın bu yıl nazik olacağını düşünüyoruz. 2020’de listeden Seri 1 ve 2’yi çıkardıktan sonra, Seri 3 ve sonraki sürümlerin watchOS 8’i yüklemesine izin vermesi muhtemeldir – ancak kesin olarak Haziran ayında öğreneceğiz.

WatchOS 8 haber merkezimiz ile yakınınızdaki bir Apple Watch’a gelen tüm özelliklerden haberdar olun.

tvOS 15

Şu anda Apple TV’ye çok fazla odaklanılıyor; Aslında, WWDC 2021’den önce tvOS 15’in beklentilerini değiştirebilecek yeni bir Apple TV’nin piyasaya sürülmesini bekliyoruz.

Ancak yeni donanımdan bağımsız olarak, Apple’ın oyun ve ev güvenliğine odaklanmaya devam etmesini bekleyebilirsiniz.

WWDC 2021’de yeni donanım ürünleri

Beş yazılım güncellemesi kesin olarak kesinleşti – veya Apple ile geldiğimiz kadar buna yakın. WWDC’nin donanım lansmanlarını tahmin etmek daha zordur.

WWDC makalemizin geçmişinde okuyabileceğiniz gibi, iPhone 3G, 3GS ve 4, çeşitli iPad’ler, HomePod, sayısız MacBook Pro ve Air modelleri gibi şirketin en büyük ürünlerinden bazıları WWDC’de duyurulmuş veya tanıtılmıştır. iMac Pro ve Mac Pro. Ancak son üçte ikisi de dahil olmak üzere diğer WWDC etkinliklerinde hiçbir tüketici donanımı piyasaya sürülmedi. Öyle yada böyle gidebiliyor.

Apple bizi donanım haberleriyle onurlandırmaya karar verirse, şirketin tüketici cihazlarından çok profesyonellere odaklanmasını bekleyin. Bu, örneğin yeni iPad Pro’yu tartışmak için iyi bir an olabilir ve Mac Pro’nun bir sonraki yinelemesini duymayı umuyoruz.

WWDC 2020, tüketici donanımı lansmanlarından yoksun olabilir, ancak Apple Silicon’ın önemli duyurusunu içeriyordu. Apple’ın M1 Mac’lerinin geçen yılın sonuna doğru tanıştığı başarı göz önüne alındığında, şirketin WWDC 2021’de bir sonraki Apple işlemcilerini tartıştığını duymak bizi şaşırtmayacaktır: belki de yeni iMac’te görünmesi muhtemel bir M1X veya M2 yongası.

Son olarak, Apple hiç sesli konuşacak mı? Oldukça popüler olan çekirdek AirPods serisinin 2020’de hiç güncelleme almamış olması garip – her ne kadar süper pahalı AirPods Max en üste eklenmiş olsa da – ve WWDC 2021’de yeni AirPod’ları duymak bizi şaşırtmadı.

Bununla birlikte, yukarıda tartışılan neredeyse tüm donanımların yakın zamanda piyasaya sürüleceğini unutmayın. WWDC’ye geçmeden önce, Apple’ın ilkbaharda (büyük olasılıkla Mart ayında) bir etkinliğe ev sahipliği yapmasını bekliyoruz ve bunların bir kısmı daha sonra duyurulabilir.

Yeni abonelik hizmetleri

Son olarak, Apple’ın çeşitli ücretli abonelik hizmetlerini tartışalım. Apple, öncelikli olarak birinci sınıf bir donanım satıcısı olmaktan, bir hizmet satıcısı (TV +, News +, Apple Music, Apple Arcade) olmak üzere bu donanımın sahiplerine dönmeye çalışıyor ve yeni hizmetlerin lansmanı büyük olasılıkla WWDC’de gerçekleşecek.

Bir analist, Apple’ın yakın gelecekte bir dizi yeni Plus hizmetini piyasaya süreceğini savundu ve Podcast’ler +, Stocks +, Mail +, Maps + ve Health + ‘nın portföye yapılan makul eklemeler olduğunu öne sürdü. Bu tür hizmetler, elbette abonelikleri Apple One’a kaydırmayı da kolaylaştıracaktır.

WWDC söylentileri için bu kadar – şimdilik. Apple’ın yaklaşan planları hakkında daha fazla bilgi, 2021’de çıkacak Yeni Apple ürünleri rehberimizde bulunabilir.

Şu anda mevcut olan ürünlerden tasarruf etmeyi tercih ediyorsanız, en iyi Apple fırsatlarını içeren derlememizi ziyaret edin.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/wwdc-2021-3800946/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...