Yazılım

Apple, iOS’ta Çocuk Pornosu Tarama Planlarını Durduruyor

13 Aralık 2021 Pazartesi günü Apple, iOS 15.2’nin son sürümünü yayınladı. Şirket, güncellemeyle birkaç güvenlik açığını kapattı ve iMessage’daki müstehcen içerik hakkında bir uyarı içeren çocuklar için yeni korumalar ve Siri, Spotlight ve Safari üzerinden aramalar için koruma dahil olmak üzere bazı yeni özellikler getirdi. Bu değişiklikler şirket tarafından 2021 yılının başlarında duyuruldu.

Korumalar, iOS 15.2’de ebeveynlerin, çocuklarının uygunsuz içerik alması veya göndermesi durumunda uyarıları etkinleştirebileceği anlamına gelir.

Değişiklikler ayrıntılı olarak şurada açıklanmıştır: Apple’ın çocuk güvenliği web sayfası, ancak bir Reddit gönderisi, bu sayfadan bir bölümün kaybolduğunu belirtiyor: iCloud fotoğraflarının CSAM incelemesinin duyurusu.

Apple’ın yaklaşan çocuk güvenliği özellikleriyle ilgili sayfası başlangıçta 5 Ağustos’ta yayına girdi. En son sürüm 13 Aralık tarihlidir ve CSAM incelemesine ilişkin bilgilere yapılan tüm referansları kaldırmıştır. Sayfadaki ilgili paragraf, daha önce üç güvenlik özelliğinin en kapsamlısıydı. Ayrıca Apple, beyaz kağıtlar ve yeniliklerin araştırmacılar tarafından gözden geçirilmesi gibi teknik belgelere atıfta bulunmuştu. Bu PDF’lerin kendileri hala çevrimiçi, ancak şimdi duyuru sayfasındaki herhangi bir bağlantı yok.

Apple, Çocukların Cinsel İstismarı Malzemesini temsil eden resimler için iCloud fotoğraflarını kontrol edeceğini duyurmasından dolayı bir tepki almıştı. İnsanlar, çocukları korumanın bir yolundan çok, kendi mahremiyetlerine tecavüz olacağından açıkça daha fazla endişe duyuyorlardı. Ancak her Apple kullanıcısı ebeveyn değildir. Apple’dan Craig Federighi, Ağustos ayında Wall Street Journal ile yaptığı röportajda Apple’ın fotoğraf taramasının “genel olarak yanlış anlaşıldığını” açıkladı.

Şirket daha sonra Eylül 2021’de çocuk güvenliği web sayfasını güncelleyerek şunları söyledi:

“Daha önce çocukları, onları işe almak ve sömürmek için iletişim araçlarını kullanan yırtıcı hayvanlardan korumaya ve Çocukların Cinsel İstismarı Malzemesinin yayılmasını sınırlamaya yardımcı olmayı amaçlayan özelliklerle ilgili planlarımızı duyurmuştuk. Müşterilerden, savunuculuk gruplarından, araştırmacılardan ve diğerlerinden gelen geri bildirimlere dayanarak, biz kritik öneme sahip bu çocuk güvenliği özelliklerini yayınlamadan önce girdi toplamak ve iyileştirmeler yapmak için önümüzdeki aylarda ek zaman ayırmaya karar verdik.”

Ve şimdi, Apple’ın bu konudaki planları artık belirsiz. Planlar hala ertelendi mi yoksa artık hiç planlanmıyor mu?

Umarım Apple, Apple kullanıcılarının kendi mahremiyetlerini ihlal ettiğini düşünmediği bu tür suç materyallerini tanımlamanın bir yolunu bulabilir.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-child-safety-plans-3811810/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...