Yazılım

Apple, CSAM Fotoğraf Taramasının Kullanıma Sunulmasını Erteledi

The Verge’e göre Apple, plana yönelik yaygın eleştirilerin ardından çocuk koruma yazılımı özelliklerinin tanıtımını ertelemeye karar verdi.

Çocuk koruma politikaları geçen ay Apple tarafından açıklandı ve çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerinin (CSAM) yayılmasıyla mücadele için bir yöntem içeriyordu. Bunu, kullanıcıların telefonlarındaki görüntülerin içeriğini önceden bilinen CSAM malzemesiyle eşleştirmek için bir algoritma kullanarak yapar.

Girişim yoğun eleştiriler aldı. Diğer şeylerin yanı sıra, dünya çapında bir dizi insan hakları kuruluşu, “çocuk koruma” yaklaşımının iyi niyetli olsa da, kullanıcıların gizliliğini ihlal edebileceğine ve bir gözetim aracı oluşturabileceğine dikkat çekti. Tamamen tarafsız bir yorumcu olmayan Epic Games’in CEO’su, bunu hükümet casus yazılımı olarak nitelendirdi.

Apple başlangıçta planını savundu, yaygın olarak yanlış anlaşıldığını iddia etti ve görüntülerin nerede, nasıl ve kim tarafından taranacağının inceliklerini açıklamak için çok çalıştı. (Craig Federighi, şirketin kullanıcıların telefonlarını gözetleme niyetinde olduğunu reddetti ve taramanın yalnızca görüntüler iCloud Fotoğraf Kitaplığı’na yüklendiğinde ve yüklendiğinde gerçekleşeceği konusunda ısrar etti – ancak taramanın ilk aşamasının zaman alacağını kabul ederek suları hafifçe bulandırdı. Telefona yerleştirin.) Ancak şimdi, uygulamayı iyileştirmeye çalışırken özelliğin başlatılmasını ertelemeyi kabul etti.

Politikaların bu yıl içinde başlaması planlanıyordu, ancak şimdi ertelenecek. Apple yeni bir zaman çerçevesi açıklamadı, ancak eleştirilere yanıt vermenin ve proje üzerinde çalışmanın “ek zaman alacağını” söyledi.

Şirket, The Verge’e yaptığı açıklamada, “Geçen ay, çocukları, onları işe almak ve sömürmek için iletişim araçlarını kullanan yırtıcılardan korumaya ve Çocukların Cinsel İstismarı Malzemesinin yayılmasını sınırlamaya yardımcı olmayı amaçlayan özellikler için planlar duyurduk.” Dedi.

“Müşterilerden, savunma gruplarından, araştırmacılardan ve diğerlerinden gelen geri bildirimlere dayanarak, kritik öneme sahip bu çocuk güvenliği özelliklerini yayınlamadan önce girdi toplamak ve iyileştirmeler yapmak için önümüzdeki aylarda ek zaman ayırmaya karar verdik.”

Ancak herkes bu tavizden memnun değil. Electronic Frontier Foundation (EFF), gecikmeden memnun olduğunu söylerken Apple’ı planı tamamen terk etmeye çağırdı.

Grup, “EFF, Apple’ın müşterilerin, araştırmacıların, sivil özgürlük örgütlerinin, insan hakları aktivistlerinin, LGBTQ kişilerin, gençlik temsilcilerinin ve diğer grupların telefon tarama araçlarının oluşturduğu tehlikeler hakkındaki endişelerini dinlemesinden memnun” dedi. Mac Cult aracılığıyla).

“Ancak şirket sadece dinlemekten öteye gitmeli ve şifrelemesine tamamen bir arka kapı koyma planlarını bırakmalı. Apple’ın bir ay önce duyurduğu ve çocukları korumaya yardımcı olmayı amaçlayan özellikler, yeniden yönlendirmesi çok kolay bir altyapı oluşturacaktı. daha fazla gözetim ve sansür.”

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-postpones-child-protection-scanning-3808114/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...