Yazılım

Yargıç, Apple’ın Irk Açısından Çeşitli Emojilerin ‘Kopyalandığı’ İddiasını Reddetti

İki yıl ilkin Cub Club, değişik ten renklerinde emojiyi piyasaya devam eden ilk şirket bulunduğunu ve Apple’ın fikrini kopyaladığını iddia ederek Apple’a dava açtı.

iDiversicons uygulaması 2013’te piyasaya sürüldü. Ertesi yıl Apple ile bir ortaklık tartışıldı ve başarısız oldu. Sadece 2015’te, iOS 8.3 yazılım güncellemesinde iPhone’a getirilen yeni özelliklerden biri değişken ten rengi emojiler oldu.

Apple, kendi adına, ırksal olarak değişik emojilerin Unicode’un bir parçası bulunduğunu savundu, bu yüzden bu hareket yalnız tavsiye edilen standardı takip etme meselesiydi.

Şimdi California’daki bir mahkeme, Apple tarafınca kullanılan emojilerin iDiversicons tarafınca sunulanlara yeterince benzemediği sebebi öne sürülerek davayı reddetti. Ek olarak, kavramın kendisi, daha geniş bir telif hakkı müdafaasını güvence etmek için yeterince benzersiz olarak kabul edilmemektedir.

ABD bölge yargıcı Vince Chhabria, görevden alma hareketini kabul eden bir emirde, “Şikayette iddia edilmiş olduğu şeklinde, Apple’ın emojisi Cub Club’ınkiyle “neredeyse aynı” değil” diye açıklıyor. “Yan yana karşılaştırıldığında, oldukça sayıda farklılık var.

“Cub Club’ın emojisi bir degrade ile doldurulurken, Apple’ın emojisinin rengi daha tutarlı. Apple’ın başparmak emojisinin şekli karikatürümsü ve kabarcıklı, Cub Club’ınki birazcık daha düz. Cub Club’ın emojilerinin çoğunda gölgeler var; Apple’ın emojisi değil. Kullanılan renkler bile belirgin… Bu farklılıklar Apple’ın emojisini Cub Club’ın korumalı ifadesinin dışına çıkarmaya yetiyor.”

Cub Club dilerse karara itiraz edebilir sadece firmanın buradan davayı kazanması zor olacaktır.

Bu yazı ilk olarak Macworld İsveç’te gösterildi. David Price tarafınca çeviri (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/racially-diverse-emojis-3813559/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...