Yazılım

Face ID Mac’e Ne Zaman Gelecek?

Apple’ın Yüz Kimliği yüz tanıma özelliği sırasıyla 2017 ve 2018’den beri iPhone ve iPad’de mevcuttur, bu nedenle neden hala iMac veya MacBook’unuzda görünmediğini merak ediyor olabilirsiniz.

Mevcut tüm kanıtlara dayanan cevap, Apple’ın üzerinde çalıştığıdır. Yakın gelecekte Face ID donanımlı Mac’ler olacak, ancak 2021 lansmanı için zamanında hazır olmayabilirler.

Bu makalede, en son ipuçlarına ve sızıntılara bakıyoruz ve Face ID’nin Mac’e ne zaman gelebileceğini açıklıyoruz.

Face ID, Mac’e geliyor mu?

Apple neredeyse kesinlikle Mac için Face ID üzerinde çalışıyor: görmezden gelinemeyecek kadar çok kanıt var. Elbette, AirPower’da gördüğümüz gibi geliştirme sürecinde pek çok şey ters gidebilir – ancak 2021’de veya (daha muhtemel) 2022’de bir Face ID Mac görmemiş olsaydık büyük bir sürpriz olurdu.

Örneğin, Temmuz 2020’de, kartal gözlü muhabirler, bir macOS Big Sur beta’da, TrueDepth kameranın Mac’e gelmesini sağlayan ve Face ID’yi mümkün kılan bir kod tespit ettiler. Ve mantıksal olarak, TrueDepth kamera nereye giderse gitsin, Face ID’nin izlediği, Mac’e yüz tanıma kullanılarak kilidinin açılması ve sadece ekrana bakarak farklı sitelerde ve hizmetlerde otomatik olarak oturum açma yeteneği kazandırıyor.

Ayrıca, “konu hakkında bilgisi olan kişiler” e dayanan bir Bloomberg raporundan, Apple’ın iMac için Face ID üzerinde çalıştığını duyduk. Bloomberg, bu özelliğin 2021 iMac güncellemesi için zamanında hazır olmayacağını düşünüyor – “Başlangıçta Face ID’nin bu yılki iMac yeniden tasarımına gelmesi planlanmıştı, ancak şimdi yeni tasarımın ilk yinelemesine dahil edilmesi olası değil” site diyor – ancak Apple’ın bu yılın sonundan önce Face ID ile farklı bir Mac modeli göndermeyi başarması hala uzun vadeli bir olasılık.

Face ID’yi Mac’te ne zaman kullanabileceğim?

Piyasada satılan ilk Face ID’li Mac’lerin 2022’de piyasaya sürülmesini bekliyoruz. Bloomberg’in raporuna göre Face ID’nin 2021 iMac güncellemesine hazır olma ihtimali düşük görünüyor.

Ancak gelişme yolunda ilerliyor ve 2022 – 2022’nin başlarında bile – tamamen makul.

2020 yazında macOS beta sürümüne bakıldığında, 9to5Mac, daha sonra TrueDepth kamera olarak yeniden adlandırılan sistemin dahili adı olan ‘PearlCamera’ya referanslar buldu. Kod ayrıca ‘FaceDetect’ ve ‘BioCapture’ gibi işlevlere de başvurdu.

Kodun iOS ile aynı yönleri olsa da, Catalyst aracılığıyla iOS’tan doğrudan kopyala-yapıştır durumu olmaktan ziyade, açıkça macOS için programlanmıştır. Bu, Face ID’nin varlığının bir tesadüf veya kaza olmadığını gösteriyor.

Ancak bazı sınırlamalar var – Görünüşe göre Intel tabanlı bir Mac’te Face ID mümkün olacak. Face ID, Apple Silicon’a geçişin mümkün kıldığı yeni özelliklerden biri. A11’den itibaren iPhone ve iPad’lerde bulunan işlemcinin sinir motoru elemanı, yüz tanıma için çok önemlidir.

Bu, gelecekteki Mac’lerin Face ID’yi destekleyeceğine dair ilk iddia değildi. Haziran 2020’nin ortalarında Twitter kullanıcısı @blue_kanikama, Face ID’nin yakında macOS ve hatta tvOS’ta kullanılabileceği teorisini destekleyen bir sistem dosyasının keşfi hakkında tweet attı. Bu tweetler o zamandan beri silindi.

Bundan önce, Mart 2020’de, bir Mac’te Face ID’yi gösteriyor gibi görünen bir Apple patent başvurusunun ayrıntıları yayınlandı. Bu patent başvurusu aslında Eylül 2019’da yapılmıştır ve “Bilgisayar Kullanıcısının Bir Kullanıcısını Belirlemeye Yönelik Işık Tanıma Modülü” olarak adlandırılmıştır.

Bu FaceTime kamerayı iyileştirecek mi?

Umarım TrueDepth kamera Mac’lere gelirse, şu anda hayal kırıklığı yaratan çözünürlüklerden muzdarip olan gelişmiş FaceTime kameraları da göreceğiz.

FaceTime kameranızın neden bulanık ve bulanık olduğunu merak ediyorsanız, çözünürlüğün çok zayıf olması, Apple’ın iyileştirmesi için aradığımız bir şey.

Face ID nedir?

TrueDepth kamera, Face ID’yi 2017’de iPhone X’e getirdi. Apple’a göre Face ID, Touch ID’den daha doğru, daha hızlı ve daha güvenlidir (cihazınız yalnızca Face ID veya Touch ID’yi geçersiz kılan parola kadar güvenlidir) .

Bazı Mac’lerin kilidi, Apple’ın 2013’te iPhone 5s ile sunduğu bir teknoloji olan Touch ID kullanılarak zaten bir parmak iziyle açılabilir. Touch ID, 2016’dan beri MacBook Pro’da ve 2018’den beri MacBook Air’de mevcuttur.

2021’de piyasaya sürülecek yeni Apple ürünleriyle ilgili kılavuzumuzda Apple’ın önümüzdeki aylara yönelik planlarını okuyun.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/face-id-mac-3793301/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...