Yazılım

Apple, Safari’nin Radikal Arayüz Değişikliklerinden Geri Dönüyor

Apple’ın Haziran ayında WWDC’de yaptığı tüm duyurular arasında, Safari’nin iOS 15 ve macOS Monterey’deki arayüzünde yapılan değişiklikler şüphesiz en tartışmalı olanı oldu. Mac sahipleri, sekmelerin ‘birleşik’ bir üst çubukta kaybolmasından şikayet ederken, iPhone kullanıcıları adres çubuğunun radikal yer değiştirmesinden vazgeçti.

Beta testi boyunca eleştiriler devam etti ve Apple dinlemiş gibi görünüyor. 9to5Mac’e göre, iOS 15 ve macOS Monterey’in yeni üçüncü betalarında, bazı değişiklikler revize edildi veya tamamen geri alındı.

Mac’te sekmeler, araç çubuğunun altında ayrı bir alana döndü. İlk iki betada görülen yeni Monterey tasarımı her şeyi aynı çubuğa yerleştirmişti, bu da tek bir favicon’a düşmeden önce yalnızca birkaç sekmeyi açabileceğiniz anlamına geliyordu; bu ayrıca eklediğiniz tüm araç düğmelerinin sekmelerle yer kapmak için rekabet etmesi gerektiği anlamına geliyordu.

(Mac’te Safari’nin güncellenmiş sürümünde nasıl gezinileceğiyle ilgili tavsiyeler için, Sabitlenmiş Sekmeler ve Safari ayarlarını Mac’ler arasında nasıl senkronize edilir başlıklı makaleyi okuyun.)

Beta 3 ayrıca, yeniden yükle/yüklemeyi durdur düğmesini adres çubuğunun en sağındaki eski konumuna geri yükler. Önceki iki beta sürümünde, birden fazla eylem içeren bir elips düğmesinin arkasına gizlenmişti – paylaşma, yer imi vb. ve yeniden yükleme.

iOS’ta büyük tartışmalara adres çubuğunun ekranın üstünden altına taşınması neden oldu. Bu kendi başına tolere edilebilir görünüyordu, ancak birçok beta testçisi, sahaya dokunduklarında aniden ekranın üstüne atlayacağından şikayet etti. Apple şimdi bunu değiştirdi: Adres çubuğu, siz Tamam’a basana veya bir arama önerisi seçene kadar klavyenin altında kalır.

Apple’ın geri bildirimleri açıkça dinlemiş olmasına rağmen, şirketin yeni tasarımlarından tamamen vazgeçmediğini belirtmekte fayda var. Monterey’de Safari > Görünüm > seçeneğine gidip Ayrı Sekme Çubuğunu Göster seçeneğinin işaretini kaldırarak 9to5Mac notları olan birleşik çubuk tasarımını kullanmaya devam edebilirsiniz.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/radical-interface-changes-safari-3806629/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...