Apple

Qualcomm, M1’i Yenmesine Yardımcı Olması İçin Apple Çalışanlarını İşe Aldı

Yarı iletken üreticisi Qualcomm, Snapdragon mobil işlemcilerin arkasında şirket olduğu için Android sahipleri tarafından iyi bilinecek. Bunlar düzenli olarak Android akıllı telefonlardaki en güçlü bilgi işlem birimleri arasındadır, ancak Apple’ın iPhone ve iPad’de bulunan A-çiplerinin rekabeti şiddetlidir.

Qualcomm, iPhone kullanıcıları tarafından da bilinir. San Diego şirketi, 2019 yılında bir patent anlaşmazlığı nedeniyle Apple ile bir mahkeme anlaşmazlığına girdi ve sonunda kazandı.

Mac için kendi SoC’lerine (bir çip üzerindeki sistemler) geçişle Apple, kendi Arm tabanlı donanımına olan odağı daha da artırdı. Bu Apple hayranları için harika bir haber, ancak Apple’a zemin kaybedebilecek Qualcomm için o kadar da iyi değil.

Qualcomm CEO’su Christiano Amon, Reuters’e Apple’ın M1 çipini almayı ve hatta onu aşmayı planladığını söyledi. Bunu başarmak için Qualcomm, daha önce Apple’ın çipi üzerinde çalışan ve şimdi Qualcomm tarafından istihdam edilen bir çip mimarları ekibine güvenecek.

Bu eski Apple çalışanlarından bazıları Qualcomm tarafından işe alındı. Diğerleri, Nuvia’nın 1.4 milyar ABD doları karşılığında satın alınmasıyla Qualcomm’a geldi. Nuvia, üç eski üst düzey Apple çalışanı tarafından kuruldu.

Nuvia, Apple’ı, şirketini hala Apple ile hizmetteyken kurmakla suçladığı için Apple’a dava açtı. Apple’ın yasal işlem başlatması, Nuvia kurucularının teknik yeterliliğini ciddiye aldığını gösteriyor. Qualcomm’un Nuvia’yı satın almasıyla elde ettiği yetkinlik.

Qualcomm, bu Nuvia tabanlı dizüstü bilgisayar çiplerini gelecek yıl satmaya başlamayı planlıyor, ancak CEO’ları, Arm’ın Qualcomm’un üretebileceğinden daha iyi bir CPU geliştirmesi durumunda onu Arm’dan lisanslayacağını belirtiyor.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/qualcomm-beat-m1-3806430/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...