iPhone

Portless iPhone 13 ‘Kablosuz Olarak Geri Yüklenebilir’

İPhone’un kulaklık jakının ortadan kaldırılması Apple tarafından radikal bir adımdı, ancak bu daha da büyük bir şeyin başlangıcıydı: Tamamen kablosuz ve tamamen portsuz iPhone’lar. Bu tür ultra minimalist tasarımla ilgili söylentiler yıllardır ortalıkta dolaşıyor ve bir aşamada 2021’de olacakmış gibi görünüyordu, ancak şimdi 2022’de veya sonrasında daha olası.

En azından genel fikir birliği bu. Ancak Appleosophy adlı bir site – doğru tahminler konusunda pek bir sicili olmayan, bu yüzden bunu biraz tuzla ele alın – iPhone 13’ün “portless varyantı” olduğunu düşünüyor.

Appleosophy’nin yazdıklarından, varyantın Apple’ın iPhone 13 stratejisine nasıl uyduğu tamamen net değil, ancak izlenim şu anda ticari olarak uygulanabilir bir proje yerine daha uzun vadeli planları test etmek için bir prototip olarak var olduğu yönünde. Apple’ın her iki sürümü de (taşınan ve portsuz) aynı anda piyasaya sürmesi ve şirketin aynı anda, gelişimsel açıdan lansmana çok yakın olan bu kadar radikal olarak farklı iki tasarımı düşünmesi pek olası görünmüyor.

Öyleyse, iPhone 13 modelini bu yılki tasarımın bir göstergesi olarak değil, Apple’ın gelecekteki tasarım planları için bir rehber olarak değerlendirmek daha aydınlatıcı olabilir.

Pervazsız bir tasarıma geçiş için gerekli bileşenlerin çoğu zaten yerinde. Zaten kablosuz şarjımız var ve kullanıcılar iPhone’larını herhangi bir kablo olmadan kurup kullanabilir. (Bununla birlikte, telefonla birlikte gitmek için doğru donanıma ihtiyacınız vardır: bir kablosuz şarj aksesuarı ve Bluetooth kulaklık.) Kurulum ve kurtarma, diğer Apple aygıtları ve iCloud kullanılarak kablo bağlantısı olmadan da gerçekleştirilebilir.

Bu bağlamda, kablo bağlantısı olmayan bir iPhone’un temeli atıldı. Ancak, cihaz artık kullanıcıdan gelen girişlere tepki vermediğinde ve iCloud yedeklemelerinize artık erişemediğinizde bir sorun ortaya çıkar. İPhone’un tekrar çalışması için iOS’u geri yüklemeniz gerekebilir.

Appleosophy’ye göre, Apple bu sorunun üstesinden geliyor ve portless iPhone 13 ile birkaç yaklaşım formüle etti:

  1. Kullanıcı, “İnternet Geri Yükleme yayın özelliğini” tetikleyen özel bir kurtarma modunu etkinleştirir – İnternet üzerinden bir sinyal gönderilir ve iTunes ile Mac’ler veya Windows PC’ler tarafından alınır. Bunlar, kullanıcıyı kurtarma işlemi boyunca yönlendirir.
  2. İkinci seçenek birinciyle aynıdır, yalnızca iPhone bir sorun olması durumunda otomatik olarak kurtarma modunu başlatır.
  3. Son çare olarak iPhone, Bluetooth aracılığıyla yakındaki bir cihaza bağlı kalır. Bunun için bir kurtarma modu da gereklidir. Veriler, Bluetooth üzerinden Wi-Fi’den çok daha yavaş gönderildiğinden, bu seçenek en az tercih edilen seçenektir.

Apple zaten bu seçenekler üzerinde çalışıyor, ancak henüz istenen hızlara ulaşmadı. Bu nedenle, daha fazla geliştirme hala gereklidir.

İPhone 13 haber merkezimizde bu yılki telefon güncellemesiyle ilgili en son söylentileri yakalayın. Sonbahara kadar bekleyemiyorsanız, en iyi iPhone fırsatlarından oluşan derlememizle bir pazarlık yapın.

 

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/portless-iphone-13-restore-wirelessly-3802252/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...