Yazılım

Apple, iOS 15’te Kullanıcıların Safari Değişikliklerini Kapatmasına İzin Verecek

Eylül ayında Apple, iOS 15’in bir parçası olarak Safari web tarayıcısının yeni bir sürümünü yayınlamayı planlıyor. Yeni Safari, şu anda Apple’ın tarayıcının mobil cihazlarda kullanımını kolaylaştırmayı amaçladığı önemli bir yeniden tasarım sürecinden geçiyor.

Ancak, test kullanıcıları Safari’nin beta sürümlerini kullanmaya başladığından beri, uygulama geliştiricilerinden ve beta testçilerinden gelen sayısız şikayetle tepki o kadar da olumlu olmadı. Sonuç olarak Apple, yeni sürüme gelmesi gereken bazı değişiklikleri zaten geri aldı.

Örneğin, Apple, URL çubuğunu ekranın altına taşımıştı – bu, tek elle kullanımı kolaylaştırmayı amaçlayan bir değişiklikti. Ancak, tüm erişilebilirliğine rağmen, URL çubuğunun yerini değiştirmek çok fazla bir değişiklik oldu. İnsanlar sadece onu bulmakta zorlanmadılar, aynı zamanda web sayfasını çok fazla gizlediğinden şikayet ettiler.

Apple ayrıca Paylaş veya Yeniden Yükle gibi işlevlerin yerini değiştirmişti. Bu yaygın olarak kullanılan araçlar, 20’ye kadar seçeneği gizleyen üç noktalı bir simgenin arkasına gizlenmişti. Yaygın olarak kullanılan özellikleri bulmanın, insanların alıştığından daha fazla adım atmasını sağlamak asla iyi bir hareket değildir.

Apple, Temmuz 2021’in sonunda iOS 15’in 4. beta sürümünde Safari’de bazı değişiklikler yapmış, Paylaş düğmesini, Okuyucu Modu düğmesini ve Yeniden Yükle düğmesini döndürmüştü, ancak Ağustos’un 6. beta sürümünün ortasından itibaren artık bir geçiş var böylece kullanıcılar URL çubuğunu nereye yerleştireceklerine karar verebilirler. Bir kullanıcı URL çubuğunu ekranın en üstüne getirirse, iOS 14 benzeri bir tasarımla karşılaşacaktır.

Yani isterseniz, ekranın üst kısmındaki adres çubuğunu her zamanki gibi görüntüleyebileceksiniz. Safari Sekme Çubuğu ve Tek Sekme görünümleri arasında geçiş yapma seçeneği Ayarlar > Safari’de bulunabilir.

4. beta, web sitesine bağlı olarak kullanıcı arayüzünün renklendirilmesini devre dışı bırakma seçeneği de sunar.

Apple açıkçası Safari’nin yeniden tasarımından tamamen vazgeçmek istemiyor, ancak kullanıcıların birkaç tıklama ile eski durumu etkinleştirmelerine ve tarayıcılarını her zamanki gibi kullanmaya devam etmelerine izin veriyor.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/safari-for-iphone-changes-3807665/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...