Yazılım

Apple, WWDC’den Önce Sızıntıları Nasıl Önledi?

WWDC 2020 öncesinde, iOS 14’teki birçok yeni özellik zaten biliniyordu, özellikle de sistemin erken bir alfa sürümünün tamamı çevrimiçi olarak sızdırıldığı için. Bu yıl, Cupertino’dan yeni sistemler hakkında çok daha az ayrıntı sızdırılmıştı ve 9to5Mac, Apple’ın gelişmiş gizliliği için bir açıklaması olduğunu düşünüyor.

Geliştiricilere sunulan iOS 15’in beta sürümünde site, her yeni özelliğin benzersiz bir tanımlama dizesi veya bayrağı ile sağlandığını keşfetti. Bunlar, sistemin bireysel yapıları için bireysel özellikleri açmak ve kapatmak için Apple tarafından kullanılabilir.

Farklı alanlarda sorumlulukları olan farklı geliştiricilere, bu şekilde, yalnızca o kişiyle ilgili yaklaşan yeni özelliği içeren sistemin test sürümüne erişim verilebilir. Örneğin, güncellenmiş Hava Durumu uygulamasıyla çalışan geliştiricilerin FaceTime’daki yeni özellikleri test etmelerine veya bilmelerine gerek yoktur.

Tüm sisteme erişimi olan kişi sayısı küçük bir grup testçi ve birkaç üst düzey yönetici ile sınırlandırılarak, haberlerin basına sızma riski azaltılır. Ve WWDC 2021, spoiler vermeden devam etti.

Apple’ın son on yılda gizlilikle ilişkisinin izini sürmek ilginç olabilir.

Steve Jobs rejimi altında, elbette şirket, bir zamanlar kayıp veya çalınan bir iPhone prototipini kurtarmak için Kaliforniya polisinin tüm gücünü getirdiğinde, herkesin bildiği gibi aşırı derecede gizliydi. Tim Cook’un görev süresi, aksine, bu konuda bir dereceye kadar yumuşama gördü. 2012’de şunları söyledi: “Ürünlerimiz ve yol haritalarımız konusunda bir noktada çok gizli olmamız gerekiyor. Ancak tamamen şeffaf olacağımız başka alanlar da var ki en büyük farkı yaratabilelim. Olaya böyle bakıyoruz. “

Kilitleme koşulları altında, birçok Apple mühendisi ve tasarımcısı, prototip cihazlarını evlerine götürmek zorunda kaldı ve bu, bazı sızıntı sorunlarına neden oldu. Ancak çalışanların ofise dönmesiyle (bazı durumlarda isteksiz de olsa), işlerin gizli normale dönmesini bekliyoruz.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/leaks-wwdc-3805480/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...