Yazılım

Yeni Apple Güncellemeleri Güvenlik Açıklarından Korur: Şimdi Güncelleyin

10 Şubat 2022 Perşembe günü Apple, sistemlerinin bir çok için acil bir güvenlik güncellemesi yayınladı: macOS 12.2.1’e ek olarak Safari, macOS Big Sur ve Catalina için güncellendi ve iOS ve iPadOS, 15.3.1’e güncellendi.

Güncellemeler, WebKit’te bulunan bir güvenlik açığını (CVE-2022-22620) kapattı – bu yüzden, macOS’un eski sürümlerinde Safari ve ek olarak watchOS için de güncellemeler var.

WebKit, tüm Apple cihazları için evrensel bir tarayıcı motorudur. Etkilenen Safari sürümleri Safari 15.0, 15.1, 15.2 ve 15.3’tür.

Apple, şu anda kapatılan boşluğu şu şekilde açıklıyor:

  • Tesir: Fena amaçlarla oluşturulmuş web içinde ne olduğunun işlenmesi, rastgele kod yürütülmesine niçin olabilir. Apple, bu probleminin etken olarak istismar edilmiş olabileceğini belirten bir rapordan haberdardır.
  • Izahat: Hafıza yönetimi iyileştirilerek “Boş olduktan sonrasında kullan” problemi giderildi.
  • CVE-2022-22620: anonim bir araştırmacı

Görünüşe gore bir saldırgan kurbanına görünüşte zararsız ve malum bir sayfanın bağlantısını gönderebilir, sadece kullanıcı sayfayı ziyaret eder etmez sistemde rastgele kod çalıştırılabilir. Apple, güvenlik açığından etken olarak yararlanıldığını belirtiyor. Bu yüzden yazılım güncellemesi tüm kullanıcılar için önerilir.

macOS güncellemesi

macOS Monterey 12.2 kullanıyorsanız, WebKit’te Mac’te fena amaçlı kod yürütülmesini mümkün kılacak güvenlik açığını kapatan 12.2.1 sürümüne güncelleme yapmalısınız.

10 Şubat 2022 güncellemesi, Bluetooth cihazlarıyla ilgili bir hata sebebiyle uyku modundayken pilin hızla boşalması sorununu da çözüyor – bunu burada tartışıyoruz: macOS Monterey 12.2.1, Mac pil boşaltma sorununu düzeltir.

Ortalama 1 GB boyutunda olan güncellemenin içinde ne olduğu hakkında Apple daha çok informasyon vermiyor. Her zamanki şeklinde, güncellemeyi yazılım güncelleme sistem tercihi vesilesiyle kurarsınız, her zamanki şeklinde tekrardan başlatma gerekir.

Okuyun: Mac yazılımı iyi mi güncellenir.

Safari güncellemesi

Sürüm numarası değişmediği için Safari güncellemesi derhal görünmeyebilir, sadece yapı numarası – 16612.4.9.1.8 ve 15612.4.9.1.8.

iOS ve iPadOS güncellemesi

iOS ve iPadOS yazılım güncellemeleri, webkit güvenlik açığını da giderir.

Güncelleme ek olarak bazı kullanıcılar tarafınca bildirilen braille ekranlarında bir hatayı düzeltti. Görünüşe gore görme engelliler için giriş cihazları, bildirimler bir iPhone yada iPad’de açılırsa donabilir.

Okuyun: iOS iyi mi güncellenir.

Güncellemeli miyim?

Açıktan esasen yararlanıldığı için, mümkün olan en kısa sürede güncellemeniz şiddetle tavsiye edilir.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/macos-1221-security-vulnerability-3813357/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...