Yazılım

macOS 12.3 Yayın Tarihi, Yeni Özellikler ve Mac’lere Gelen Hata Düzeltmeleri

Apple, macOS Monterey’i Ekim 2021’de macOS Monterey’de piyasaya sürdü, ancak geliştirme henüz bitmedi. Şirket, Haziran 2021’de duyurulan ancak henüz nihai sürüme geçmemiş bazı özellikler de dahil olmak üzere hataları düzeltmeye ve yeni özellikler eklemeye devam ediyor.

27 Ocak 2021’de Apple, iOS 15.4’ün ilk beta sürümüyle birlikte macOS 12.3’ün ilk beta sürümünü yayınladı. En iyi haber şu ki, bu beta sürümü sonunda Universal Control’ü destekliyor ve bu da Apple’ın uzun zamandır beklenen bu özelliği yakında sunabileceğini gösteriyor.

macOS 12.3 Yayın Tarihi

iOS 15.4 ile ilgili olarak, Nisan 2022’ye kadar gelmeyeceğini tahmin etmiştik. Bu, Apple’ın 2021’de iOS 14.5 betasını geliştirmek için harcadığı süreyi temel alıyor.

Elbette macOS 12.3’ü iOS 14.5’ten daha erken görebilirdik, ancak hepsinin birlikte gelmesi muhtemel görünüyor. Bu nedenle, bir Nisan lansmanı olası görünüyor, ancak yeni özellikleri Mart ayında görme şansımız var.

macOS 12.3 nasıl edinilir

Şu anda macOS 12.3 beta yalnızca kayıtlı geliştiriciler tarafından kullanılabilir, Apple muhtemelen 28 Ocak’ta veya sonraki günlerde genel beta test kullanıcıları için kullanıma sunacaktır.

Yeni yazılımı test etmek için Apple beta programına katılmak istiyorsanız şunu okuyun: Apple beta programına nasıl katılınır.

Yeni beta sürümlerini yüklemeden önce daima cihazınızı yedekleyin ve sistem açısından kritik olmayan bir cihaz kullanın.

macOS beta sürümünün nasıl indirileceğini ve macOS’un ayrı olarak nasıl kurulacağını açıklıyoruz.

macOS 12.3’te neler var?

macOS 12.2’de, çoğunlukla güvenlik düzeltmelerinden oluşan oldukça sıkıcı bir güncellemeden sonra, macOS 12.3, Apple’ın macOS 12 için duyurduğu, ancak henüz dahil edilmediği, uzun zamandır beklenen bir özelliği getirmeye hazır görünüyor: Evrensel Kontrol. Yine de, okumaya devam ederseniz göreceğiniz gibi, tek yeni özellik bu değil.

Evrensel Kontrol

En merakla beklenen ve henüz kullanılamayan özelliklerden biri, Mac ekranınızı seçmek için aynı fareyi veya izleme dörtgenini kullanmanızı, klavyeyle Mac’inizi yazmanızı ve ardından iPad ekranınızı aynı şekilde seçmenizi sağlayan Evrensel Kontrol’dür. fare ve oraya yazın. Biz koşarız Universal Control nedir ve Universal Control ayrı ayrı nasıl çalışır?

Apple başlangıçta bu özelliğin sonbaharda/sonbaharda geleceğini söylemişti, ancak daha sonra Universal Control’ü resmi olarak 2022 baharına kadar erteledi.

Şimdi Universal Control sonunda ortaya çıkacak gibi görünüyor. macOS 12.3’ün beta sürümünde bulunur.

Geldiğinde tüm Mac’ler bu yeni özellikten yararlanamayacak. Okuyun: Bazı Monterey özellikleri Intel Mac’lerde çalışmıyor.

Yeni emoji

macOS 12.3’te yeni emojiler geliyor. Bunlar arasında eriyen bir yüz, selam veren bir yüz, dudağı ısıran, bir kavanoz, fasulye, röntgen ve baloncuklar sayılabilir. Blog emojipedia, bu yeni emojilere ilk kez bakıyor.

Şifreler olmadan giriş yapın

Beta’da Passkey Preview Technology’nin izlerini bulacaksınız. Temel olarak, kullanıcıların uygun donanımda çalıştırılan destekleyici sayfalarda kimlikleri ve parolalarıyla oturum açmak için bir güvenlik anahtarına ihtiyaçları olacaktır.

Teknoloji, kullanıcı için iCloud Anahtar Zincirini basitleştirir. Bu, bir web sitesine veya hizmete doğru şifreyi eklemek için Face ID veya Touch ID ile kendilerini doğrulamak yerine, kullanıcının doğrudan kendi anahtarıyla oturum açması anlamına gelir. Apple’ın parolaları kullanımdan kaldırma planları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Dropbox ve OneDrive desteği

Apple, Dropbox ve OneDrive senkronizasyonundan sorumlu olan çekirdek uzantılarını kullanımdan kaldırıyor. Hem Dropbox hem de Microsoft bunun için daha yeni bir alternatifi test ediyor gibi görünüyor.

Ekran kayıtları için yeni ayarlar

Apple, video konferans programları için yeni bir arayüz sağladı. ScreenCaptureKit, kullanıcıya bir video akışı sırasında görüntüleyenlerin gördüğü içerik üzerinde daha fazla kontrol sağlar. Yeni yazılım, paylaşılabilir içeriği ekran, program ve bireysel pencere ile bu programlardan ayırıyor.

Mac aracılığıyla AirPods güncellemeleri

Önceden AirPod’larınızı güncel tutmak istiyorsanız, Apple’ın kulaklıklarının zaman zaman bir iPhone veya iPad’e bağlanması gerekiyordu, çünkü üretici yazılımı güncellemeleri geliştirici tarafından iOS ve iPadOS aracılığıyla sağlandı. Artık AirPod ürün yazılımını macOS 12.3 üzerinden güncellemek mümkün olacak gibi görünüyor.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/macos-123-release-date-features-mac-3812882/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...