Yazılım

Ünlü XLoader Kötü Amaçlı Yazılımı Artık Mac’leri Etkiliyor

Makinelerinin %100 güvenli olduğu izlenimine kapılan tüm Mac kullanıcıları, Windows kötü amaçlı yazılımlarının en yaygın parçalarından birinin artık macOS üzerinde çalıştığının doğrulandığını öğrendiğinde şaşıracak.

Check Point güvenlik araştırmacıları, aslında, XLoader kötü amaçlı yazılımının bir süredir Mac sürümünde mevcut olduğunu bildiriyor.

Araştırmacılar, “2018’de (Apple tarafından bildirildiği üzere) macOS kullanan yaklaşık 200 milyon kullanıcıyla, bu kesinlikle kötü amaçlı yazılımın girmesi için umut verici yeni bir pazar” diye yazıyor.

XLoader, kontrol sunucusu tarafından yönlendirildiği şekilde oturum açma kimlik bilgilerini çalmak, tuş vuruşlarını kaydetmek ve dosyaları indirip yürütmek için kullanılan bir program olan rezil Formbook’un nispeten yeni bir çeşididir. Windows bilgisayarlardaki en geniş kapsamlı kötü amaçlı yazılım parçalarından biridir: AnyRun Kötü Amaçlı Yazılım Trendleri İzleyici’ye göre, 2020’de en yaygın dördüncü kötü amaçlı yazılım ailesiydi. Ve şimdi Mac sahiplerinin de endişelenmesi gerekiyor.

Ancak Check Point, PC ve Mac’teki XLoader’ın, ilk olarak 2019’da keşfedilen ayrı bir yazılım olan Android için XLoader ile karıştırılmaması gerektiğini vurguluyor.

XLoader’ın Mac sürümüne sahip bir sunucu ayda 49 $ (yaklaşık 36 £) karşılığında kiralanabilir ve güvenlik araştırmacılarına göre 69 ülkeden bilgisayar korsanları teklifi kabul etti. Bleeping Computer’a göre en ciddi şekilde etkilenen ülke ABD.

Check Point’ten Yaniv Balmas, “Windows ve macOS kötü amaçlı yazılımları arasında bir boşluk olsa da, boşluk zamanla yavaş yavaş kapanıyor” diyor. “Gerçek şu ki, macOS kötü amaçlı yazılımı giderek büyüyor ve daha tehlikeli hale geliyor.”

İçiniz rahat olsun diye, saygın bir kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımı paketi yüklemenizi öneririz. Önerilerimiz için en iyi Mac antivirüsünü okuyun; Intego Mac İnternet Güvenliği X9 sıralamamızın en üstünde olan üründür.

Mac’lerde görünen virüslerin ve kötü amaçlı yazılımların tam bir listesine sahibiz. Okuyun: Mac virüslerinin ve kötü amaçlı yazılımların listesi.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/xloader-malware-macs-3806857/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...