mac

M1 Perde Arkası: Gamer Mac Geliyor


screenshot

İki üst düzey Apple çalışanı, Platform Mimarisi Başkan Yardımcısı Tim Millet ve Dünya Çapında Ürün Pazarlama Başkan Yardımcısı Bob Borchers, Tom’s Hardware editörleriyle M1 çipinin ve onun halefinin gelişimi hakkında konuştular.

Apple’ın kendi çiplerini üretme konusunda uzun bir geçmişi var. Nisan 2010’da iPad’in piyasaya sürülmesiyle A serisi yongayı tanıttı. Bu iPad, aynı yılın Haziran ayında iPhone 4’te görünen 32-bit A4 yongasını içeriyordu. Daha sonra 2013’te Apple, akıllı telefonları için 64 bit mimariye bir sıçrama yaptı ve rekabetin 32 bit işlemcilerini birkaç yıl daha toz içinde bıraktı. Şimdi bile rekabet yetişmeye çalışıyor.

Apple’ın Mac’ler için kendi işlemcilerine geçeceği teorisi, Apple’ın en sonunda Haziran 2020’de duyurmasından önce yıllarca söylenti vardı. Duyuru sürpriz değildi, ancak Apple’ın yeni M1 işlemcisinin rekabette kilometrelerce önde olacağına dair kesinliği, bazılarını artırdı. kaşlar. Yeni M1 destekli Mac’ler piyasaya sürüldüğünde bu kaşlar başarıyla indirildi ve Apple’ın iddia ettiği kadar iyi olduğu görüldü.

Apple’ın çiplerinin sadece Intel ile eşleşmemesi, aynı zamanda rekabeti yenmesi sürpriz olmamalı. Bu tam olarak Apple’ın yapmak istediği şey.

Apple’da platform mimarisi başkan yardımcısı Tim Milet’in Tom’s Guide’a söylediği gibi: “Bir başkası bu kasanın içinde gerçekten daha iyi performans sağlayacak bir çip üretebilseydi, ne anlamı var? Neden değişelim ki? Benim çip mimarlarım için de öyle. , hedef buydu.”

Bunu başarmak için, Apple’ın bu işlemcilerde gördüğü başarıya rağmen, Mac’e A serisi bir çip yerleştirmek yeterli olmazdı. Apple’ın daha da iyi performans ve dayanıklılık sağlayan bir şeye ihtiyacı vardı. Apple’ın ayrıca yazılım ve donanım mühendisleri arasında işbirliğini sağlaması gerekiyordu.

APSI Bench kullanarak yaptığımız testlerde M1 işlemcinin uzun bir süre boyunca üstün performans sunduğunu gördük. Apple bir şekilde yaratmayı başardı – ve buradaki orijinal Almanca makaleden yapılan çeviride bir şey kaybolmuş olabilir, ancak benzetmeyi seviyoruz – “M1 ile yumurtlayan yünlü bir süt dişi domuzu”.

Performans ve dayanıklılığın yanı sıra M1 inanılmaz pil ömrü gösterir. Tom’s Guide ile konuşurken Apple’ın dünya çapında ürün pazarlamasından sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Borchers, yeni MacBook’ları kullanmalarına izin verildiğinde pazarlama ekibindeki ilk testleri hatırladı. “İlk sistemi gördüğümüzde, orada oturup birkaç saat onunla oynadığınızda ve pil hareket etmediğinde, ‘Aman Tanrım, bu bir hata, pil göstergesi bozuk’ diye düşündük.”

Bu gözleme Apple CEO’su Tim Cook’un güldüğü ve “Hayır, olması gerektiği gibi” dediği söyleniyor.

M1 çipinin başarısının ardından, bu yılın sonlarında MacBook Pro’nun içine girmesi beklenen ve M2 çipinin 2022’nin başlarında geleceği söylenen beklenen M1X için umutlar yüksek. Millet’in yeni nesil M- cipsler daha temkinli, çünkü büyük olasılıkla Apple duyurulmamış ürünleri tartışma eğiliminde değil. Ancak röportajda Mac oyuncularını heyecanlandıracak bir yorumda bulunuyor:

“Elbette, bazı GPU çalışanlarının gurur duyduğunu ve ‘Hey, bu gerçekten yoğun oyunculardan oluşan daha geniş bir gruba hitap ederse harika olmaz mıydı’ diye hayal edebilirsiniz. Burası bizim aramamız için doğal bir yer, Metal ekibimiz ve Geliştirici ekibimizle yakın bir şekilde çalışmak. Meydan okumayı seviyoruz.”

Bu, Apple’ın Mac için bir oyun geleceği hakkında ilk yorumu değil. WWDC 2020’nin ardından Apple’ın Birlik Devleti’nde, Apple mühendisleri M işlemcilerin Mac’te olağanüstü oyunlara izin vereceğine söz verdi. Bu söz henüz yerine getirilmedi, ancak Millet’in yorumu, bunu başarmak için çalışmaların sürdüğünü gösteriyor.

M1’in halefi gerçekten de Mac’i yoğun oyunculara açarsa, bu Apple adına büyük bir başarı olacaktır. Ama gerçekten mümkün mü? Şu anda Apple’ın Mac’leri, üçlü A oyunları söz konusu olduğunda düşük grafik performansları nedeniyle gülünç durumda ve Mac’e taşınan bir dizi Xbox ve PC oyunu olsa da, M1 çipinde hala yeterince çalışmayan pek çok oyun var. . Okuyun: Oyun için En İyi Mac.

Mac bir oyun makinesi olacaksa, bu Apple’ın geliştirme becerilerinden daha fazlasına bağlı olacaktır – oyun geliştiricileri oyunlarını M serisi Mac’lerde macOS için geliştirmek için çaba göstermeye istekli olmalıdır. En İyi Mac Oyunlarını Okuyun.

Apple’ın oyun alanında başka planları olabilir, okuyun: Apple oyun konsolu söylentileri.

Ayrıca şunu da okuyun: Mac oyunu cephesinde kasvetli – ancak bir ışık parıltısı var.

Ve M1 çipi, Mac’leri oyun oynamak için iyi hale getirebilir.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/gamer-mac-coming-3806547/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...