mac

8 Çekirdekli GPU’lu iMac’i Neden Satın Almalısınız?

İki iMac modeli arasındaki farklardan biri teknik özelliklerde bulunamıyor.

MacBook Air M1’de olduğu gibi (incelendi), Apple yeni iMac’te, M1 yongası daha pahalı modelde bulunan sekiz grafik birimi (GPU) yerine yalnızca yedi olan temel bir model sunuyor. Aksi takdirde, iki çip birbirinden farklı değildir.

Bir GPU eksiği olan M1 iMac’i (incelendi) seçerseniz, grafik yoğun uygulamalarda biraz daha kötü bir performans bekleyebilirsiniz.

Ancak, farkın sadece GPU sayısı olmadığı ortaya çıktı. İki model arasında, Apple’ın teknik özelliklerinde atıfta bulunulmayan bir fark daha var.

Temel iMac modelinin soğutma sisteminde yalnızca bir fan bulunurken, daha pahalı olan 8 çekirdekli GPU modelinde iki fan bulunur. iFixit, bir fanı gösteren temel modelin bir X-ray görüntüsüne sahiptir, ancak diğer varyantı demonte etmiştir ve o modelde iki tane olduğunu bilir.

Diğer Dünya Bilgi İşlem (OWC), aşağıdaki videoda görüldüğü gibi iki adet 24 inç iMac’i de parçaladı. Burada iki modelin soğutma sistemi arasındaki farkı ve farklı bir mantık panosu düzenini açıkça görebilirsiniz.

İki fanla serinlemek

Bir, iki veya hatta sıfır hayran ne kadar fark yaratacak? Apple, M1 çipini güç tüketimi ve ısı yükü açısından optimize etti, aksi takdirde iPad Pro ve MacBook Air gibi havalandırması olmayan cihazlarda kullanmak mümkün olmazdı. Ve bu cihazlarla M1, fansız bile çok fazla performans sunduğunu çoktan gösterdi.

Ancak fansız MacBook Air ile iMac’teki aynı çip arasında performans farklılıkları var – bu, fan sayısının iki iMac modeli arasında performans farklılıklarına da yol açabileceğini gösteriyor.

Daha pahalı iMac modelinin soğutma sistemi, bilgisayarı CPU’yu zorlayan sürekli bir yüke maruz bırakırsanız avantajlı olur. Aşağıdaki YouTube videosunda Max Tech, temel modelde sadece GPU farklı olsa bile bu tür görevlerin tamamlanmasının daha uzun sürdüğünü gösteriyor. Bunun nedeni, temel modeldeki M1 yongasının sıcaklığının, bilgi işlem birimlerinin kısılması gereken noktaya daha hızlı ulaşmasıdır, aksi takdirde çok ısınırlar. Bir fan, ısıyı daha pahalı modeldeki iki fan kadar etkili bir şekilde dağıtamaz.

Ek olarak, tek fan tam hızda çalışmalıdır, bu da iki fanın yavaş çalışmasına göre daha yüksek sesli olacağı anlamına gelir. Yani iMac’te profesyonel olarak video editlemek istiyorsanız kesinlikle daha pahalı olan modeli almalısınız.

Yeni bir Mac seçme hakkında daha fazla bilgi için Mac Satın Alma Kılavuzumuzu okuyun.

En iyi iMac fırsatlarını bir araya getirdik ve 24 inç iMac’teki en son fiyat düşüşleri için aşağıdaki fırsatlara göz atın. Apple’dan sipariş verin.

8 çekirdekli CPU, 8 çekirdekli GPU, 256 GB SSD – 1.449 £ / 1.499 $/ 2.199 AU $’dan başlayan RRP

Perakendeci Fiyat Teslimat

Dünya çapında 24.000’den fazla mağazadan fiyat karşılaştırması

8 çekirdekli CPU, 8 çekirdekli GPU, 512 GB SSD – 1.649 £ / 1.699 $/ 2.499 AU $’dan başlayan RRP

Perakendeci Fiyat Teslimat

Dünya çapında 24.000’den fazla mağazadan fiyat karşılaştırması

Macwelt hakkındaki bir makaleden uyarlanmıştır.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/24in-imac-one-fan-3806872/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...