iPhone

iPhone Fabrikası 5 Milyon Sterlinlik Riot’un Ardından Yeniden Çalışmaya Başlıyor

12 Aralık’ta, Wistron’un Hindistan’ın Narsapura kentindeki iPhone fabrikasında, yüzlerce çalışanın makul olmayan çalışma koşulları ve düşük ücretlerden şikayet etmesi üzerine huzursuzluk patlak verdi.

İsyanlar, 7 milyon dolar veya 5 milyon sterlin olarak tahmin edilen maddi hasar gördü. Times of India tarafından yönetilen yerel bir hesap olan TOI Bengaluru’nun aşağıdaki Twitter gönderisinde olayın görüntülerini görebilirsiniz:

Karnataka eyaletindeki yetkililer olayı araştırdılar ve nedenin düşük ödenen ücretler ve standart altı çalışma koşulları olduğu sonucuna vardılar. Hukuk uzmanları, Apple’ın nihai sorumluluğa sahip olduğunu savundu, ancak şirket buna karşılık fabrikanın sahibi olan Wistron’u suçladı.

Şimdi Reuters, Wistron’un eksiklikleri gidermeye söz verdiği için üretimin yakında yeniden başlayacağını bildirdi. Ancak Apple, benzer olayların bir daha yaşanmaması için durumu izlemeyi taahhüt etti.

Geçmişte Apple, çalışanlarına mantıksız çalışma koşulları dayattığı iddia edilen başka bir ortak olan Pegatron’a da baskı uygulamıştı. Bu durumda mesele öğrenciler için uzun çalışma günleriydi.

Apple’ın tedarik zincirindeki koşullar uzun zamandır bir endişe kaynağı olmuştur. Şirket, konuların iyileştirilmesi taahhüdünde bulunmuştur ve Tedarikçi Sorumluluğu İlerleme Raporu her yıl. Yine de, özellikle firmanın önerilen düzenlemeleri geri püskürtmek için son zamanlarda lobiciler çalıştırmasından sonra, zorla çalıştırma yaklaşımına ilişkin endişeler sürmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...