Yazılım

iOS 15.4 AR ve VR Kulaklık Desteğine Yönelik İpuçları

iOS şu anda herhangi bir AR, VR yada karma gerçeklik başlığını desteklemiyor; bu, Apple’ın ürün geliştirme yol haritasının söylenti yönü göz önüne alındığında acayip. Firmanın bir karma gerçeklik kulaklığı (bu yıl içinde piyasaya sürülecek) ve bir takım AR gözlüğü (oldukça sonrasında çıkacak) üstünde çalmış olduğu anlaşılıyor.

Sistemin, kullananların bu tür kulaklıkları iPhone ve iPad’e bağlayabilecekleri bir döneme uyarlandığına dair ipuçları artık ortaya çıkmaya başladı. 9to5Mac, iOS 15.4’ün beta sürümünde kök salıyor ve Safari’nin WebXR adlı bir geliştirici arabirimini desteklediğini keşfetti. Bu, web için AR ve VR içinde ne olduğu geliştirmek için kullanılır.

Site, “API varsayılan olarak dönem dışı geliyor” diyor, “sadece etkinleştirildiğinde bile şu anda iOS ile çalışan hiçbir AR/VR başlığı yok.” Bu, planın bilhassa Apple’ın kulaklıklarını desteklemek bulunduğunu gösteriyor.

Geliştirici Maximiliano Firtman, Safari’de başka haberler buldu: Apple’ın mobil tarayıcısı, ana ekrana yüklenen web uygulamaları olarak adlandırılan ilerici web uygulamaları için daha iyi destek almak suretiyle. Artık varsayılan simgeler için destek var ve anında iletme bildirimlerini desteklediğine dair işaretler yolda.

Bu yazı ilk olarak Macworld İsveç’te gösterildi. David Price tarafınca çeviri (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/ios-support-ar-vr-headsets-3813026/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...