Yazılım

iOS 15.0.2, iOS 15’e Saldıran Bazı Hataları Düzeltiyor

Apple’ın iOS 15’i 20 Eylül’de geldi ve ne yazık ki beraberinde bir takım hatalar getirdi – okuyun: iOS 15 sorunları ve en son sürüm. Şimdi, birkaçını düzelten ikinci bir nokta güncellemesi ve artı bir günlük sıfır boşluğu geldi.

Apple’ın 11 Ekim’de yayınladığı iOS 15.0.2, iPhone’un yeni işletim sisteminde oluşan bazı hataları düzeltiyor. Örneğin, fotoğraf kitaplığında saklanan ve Mesajlar uygulaması aracılığıyla aldığınız resimler, ilişkili konuşmayı sildiyseniz (bkz: Mesajlar’dan kaydedilen fotoğraflar siliniyor) ve ayrıca Find My aracılığıyla izlenebilir olması gereken deri MagSafe kılıfları silinir. uygulamaya bağlanmayın – ve bazı AirTag’ler de olmaz.

Apple ayrıca CarPlay’deki (uygulamaların açılmadığı veya bağlantısının kesildiği) ve bir iPhone 13’ün iTunes veya Finder aracılığıyla geri yüklenmesiyle ilgili hataları düzeltti.

iOS 15.0.2 ayrıca bir güvenlik açığını da kapatıyor. Apple’ın güvenlik notlarına göre, boşluktan yararlanıldı. Hata, Apple’ın ekranı kontrol etmek için kullanılan “IOMobileFrameBuffer” arayüzünü etkiledi. Kötü amaçlı bir kod, belleğin taşmasına ve dolayısıyla çekirdeklere yetkisiz erişim elde etmesine neden olabilir. Apple, yaz aylarında aynı arayüzde benzer bir hatayı kapatmıştı. Jailbreakerler, sistemi kırmak ve bir jailbreak yüklemek için bu tür güvenlik açıklarını kullanır.

Kapalı boşluk, iOS 15.0.2’ye güncellemek için iyi bir nedendir. Henüz iOS 15 için resmi bir jailbreak’in farkında olmadığımız için, güvenlik açığının iPhone kullanıcılarını izlemek için kullanılmış olabileceğini öne sürüyor gibi görünüyor.

Bir hafta önce Apple, iOS 15.0.1 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme, son sürümün yayınlanmasından bir hafta sonraydı. Diğer şeylerin yanı sıra, iOS 15.0.1, Apple Watch aracılığıyla iPhone’un kilidini açma ile ilgili bir sorunu çözdü – iOS 15’e güncelledikten sonra artık mümkün olmayan bir şey.

Apple’ın iOS 15’i, geçen yıl iOS 14’ten biraz daha fazla hataya açık görünüyor. Apple, Ekim ayında piyasaya sürmesini beklediğimiz iOS 15.1 üzerinde çalışıyor. Okuyun: Beta sürümündekilerle ilgili en son bilgiler için iOS 15.1’de neler var.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/ios-1502-fixes-bugs-3809335/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...