iPhone

Farklı Düşünün: Geri Dönmesi Gereken Dört iPhone Özelliği

iPhone 13 (en yeni iPhone 13 bilgileri) çok yakında tanıtılacak ve çığır açan yenilikler beklemesek de önceki modele göre kesinlikle bazı yeni özellikler sunacak. Ancak iPhone, son yıllarda hem görsel olarak hem de çalışma şekli açısından önemli iyileştirmeler geçirse de, eski modellerin kullanıcıların gözden kaçırdığı bazı özellikler de var.

Kullanıcıların eski iPhone modelleri hakkında en çok neyi özlediklerini tartıştığı bir iPhone alt dizininden ilham aldık. Bunlar, insanların iPhone’lara dönüşü kutlayacakları en sık bahsedilen işlevlerdi.

Dokunmatik kimlik

İlk olarak tabii ki iPhone X ile ortadan kaldırılan eksik ana sayfa düğmesi geliyor. Bunun nedeni açık, tam ekran bir akıllı telefonda fiziksel bir düğmenin yeri yok.

Ancak ana sayfa düğmesiyle birlikte parmak izi tarayıcı Touch ID de kaldırıldı. İPhone artık Face ID yüz tanıma yazılımına güveniyor (ikinci nesil iPhone SE hariç – okuyun: Hangi iPhone’ların Touch ID’si var). Face ID mükemmel bir şekilde çalışsa ve çok güvenli olduğu kanıtlansa da, birçok kullanıcı parmak izi sensörünü özlüyor ve bunun iyi sebepleri var: Bazı durumlarda, kilidini açmak için her seferinde iPhone’u kaldırmak pratik değildir ve bir maske takıyorsanız kilidi açmak için bir maske takarsanız. iPhone özellikle sinir bozucu bir deneyim olabilir.

Android akıllı telefonlar genellikle hem yüz tanıma hem de parmak izi sensörü sunar – ister ekranın altına ister açma/kapama anahtarına takılı olsun (iPad Air’in bile açma-kapama düğmesinde Touch ID vardır). Ancak Apple hayranlarının en azından şimdilik Touch ID olmadan yapması gerekiyor.

Kulaklık girişi

Kuşkusuz, bu konu şimdi kapsamlı bir şekilde tartışıldı. Apple, 2016 yılında iPhone 7’nin piyasaya sürülmesiyle kulaklıklar için bir AUX soketinden tamamen vazgeçen ilk büyük akıllı telefon üreticisiydi. Apple bu kararı, cihazları mümkün olduğunca kablosuz olacak şekilde tasarlama amacı dışında hiçbir nedenle aldı.

Bu arada, diğer birçok akıllı telefon üreticisi de trende katıldı. Yine de birçok kullanıcı, sevgili kablolu kulaklıklarını iPhone’larında kullanabilmek için bağlantıyı geri istiyor. Ancak, bunun gerçekleşmesi pek olası değildir. (Bu durumda, En İyi Yıldırım Kulaklıklarının bu turunu da inceleyebilirsiniz.)

Pil durumu göstergesi

Bu ince değişiklik, şaşırtıcı derecede büyük bir tepkiye neden oldu: iPhone X’in piyasaya sürülmesiyle, Notch, iPhone’un üst kısmındaki durum çubuğunda daha az yer açtı, bu nedenle Apple, ondan bazı öğeleri kaldırmak zorunda kaldı. Bunlardan biri, pil şarjını yüzde olarak görme yeteneğiydi, bunun yerine pilin sadece grafiksel bir görüntüsü var. Tam şarj durumunu bilmek istiyorsanız, kontrol merkezini açmak için sağ üstten aşağı doğru kaydırmanız gerekir.

Kalan şarj yüzdesini görmek yeterince basit, ancak artık bir bakışta görebileceğiniz bir şey değil, bu da belirgin bir dezavantaj gibi geliyor. Umarım iPhone 13 için beklenen daha küçük bir çentik, Apple’ın bu özelliği geri getirebileceği anlamına gelir.

3D Dokunma

3D Touch sayesinde iPhone, kullanıcılar dokunmatik ekranı kullanırken farklı basınç seviyelerini tespit edebildi. Sabit bir basınçla, normal yazma veya uzun süreli tutmadan farklı bir işlem yapılabilir. 3D Touch, tek bir dokunuşla ana ekranda bir uygulamayı açmanıza, uzun bir basışla hareket ettirmenize ve hızlı eylemler için içerik menüsüne erişmek veya uygulamayı silmek için sertçe basmanıza izin verdi. Bugün pek çok kullanıcı bu yenilikçi özelliği hala özlüyor, ancak genel olarak nadiren kullanıldığından Apple, gerekli bileşenleri çıkararak ve benzer şekilde çalışan bir yazılım çözümü olan “Haptic Touch”ı sunarak maliyetlerden tasarruf etti.

Farklı Düşün, Macworld yazarlarının daha az ana akım görüşlerini kamuoyunun incelemesine maruz bıraktığı haftalık bir köşedir. Çentiği savunduk, Microsoft’un Apple’ı geride bıraktığını savunduk ve Apple’a bu kadar başarılı olmayı bırakmasını ve neden kimsenin katlanabilir bir iPhone’a ihtiyacı olmadığını söyledik.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/iphone-features-we-want-back-3807703/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...