Yazılım

FaceTime, Android ve Windows’a geliyor (web üzerinden)

FaceTime, dün gece WWDC açılış konuşmasında şaşırtıcı bir şekilde (veya Apple’ın şirketler arası işbirliğine yaklaşımına ilişkin görüşünüze bağlı olarak şaşırtıcı olmayan bir şekilde) küçük bir hayranlıkla verilen önemli bir hamleyle nihayet Windows ve Android’e geldi.

iOS 15’teki yeni özelliklerden biri FaceTime bağlantıları olarak adlandırılıyor. Bu özelliği kullanarak, daha sonra e-posta, WhatsApp veya başka yollarla başkalarıyla paylaşacağınız bir FaceTime araması için bir davet oluşturabilirsiniz. Ve bağlantının alıcıları – ve “toplantı”nın nihai katılımcıları – bir iPhone veya Mac’i olmayan kişileri içerebilir.

Alıcı Android veya Windows kullanıyorsa bağlantı, FaceTime uygulaması (bu platformlarda mevcut değildir) yerine bir web tarayıcısında açılır ve daha sonra aramaya normal şekilde katılabilir.

Android'de FaceTime

Bak! Android’de FaceTime!

Bu noktada Apple’ın FaceTime uygulamasını Apple dışındaki herhangi bir platformda başlatmayı planladığına dair bir belirti yok ve hizmetin bu web sürümüyle sınırlı kalması muhtemel. Bununla birlikte, bu ilgi çekici ve beklenmedik bir duyuru çünkü FaceTime, Apple’ın tarihsel olarak kullanıcıları duvarlarla çevrili bahçesinde tutmak için kullandığı hizmetlerden biri: FaceTime’ı kullanmak istiyorsanız, bir Apple cihazında olmanız gerekiyordu.

FaceTime, bu açıdan (Apple’ın Android’e getirmesini istedik) iMessage kadar hiç bu kadar önemli olmamıştı. Ve bu hareketin sınırlı doğası – Apple kullanıcıları, Apple olmayan kullanıcılarla aramalar başlatabilir, ancak tersi olamaz – muhtemelen hizmeti bir WhatsApp/Zoom/Google Meet “katiline” dönüştürmeyeceği anlamına gelir.

Aslında bunu, gerçek Android sahiplerinden çok, kişilerinin iPhone’ları olup olmadığını düşünmek zorunda kalmayacak iPhone kullanıcılarının rahatlığı için tasarlanmış bir hareket olarak düşünmek en iyisi olabilir. Ve bu anlamda klasik Apple.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/facetime-android-windows-3805321/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...