mac

Apple Silicon Mac Pro İçin Yeni Mac Pro Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Özellikleri

Apple, Intel işlemcilerinden bilinen kendi özel yapım çiplerine geçme planlarını yaptığında, Apple’ın Intel ile ve bu konuda AMD ile rekabet edip edemeyeceği konusunda çok fazla endişe vardı. Apple’ın güçlü çipler üretebildiğini kanıtladı – M1 Mac’ler, Apple’ın yalnızca kıyaslama yapan bir işlemci değil, aynı zamanda Intel’in entegre çözümlerini zayıf gösteren GPU’lar da üretebildiğini kanıtlıyor. Peki ya Apple’ın Mac Pro iş istasyonu da dahil olmak üzere profesyonel Mac’ler?

Apple Silicon Mac Pro olacak mı?

Apple, önümüzdeki iki yıl içinde tüm Mac’lerini kendi çiplerine geçireceğini söyledi. Yani evet, Mac Pro, 2022’nin ortasından önce bir noktada Apple işlemcileri kazanacak (Apple, Apple Silicon olarak adlandırıyor – ilk iterasyon M1 Chip’tir).

Daha önce 13 inç MacBook Pro, MacBook Air ve Mac mini’nin M1 Çipini kazandığını gördük. Sırada büyük olasılıkla 21.5 inç iMac (23 inç olabilir) ve söylentilere göre 14 inç MacBook Pro olacak.

Ardından 16in MacBook Pro ve 27in iMac ve son olarak Mac Pro’yu görebiliriz.

Kasım 2020’deki bir Bloomberg raporu, kaynakların Apple’ın “zaten yeniden tasarlanmış bir iMac, şirketin hepsi bir arada masaüstü bilgisayarı ve Apple’ın en üst düzey masaüstü bilgisayarı olan yeni bir Mac Pro modeli üzerinde çalışmakta olduğunu” doğruladığını iddia etti.

Ocak 2021’deki bir başka Bloomberg raporu, Apple’da iki yeni Mac Pro bilgisayarın geliştirilmekte olduğunu söyledi. Biri mevcut tasarımı (2019’dan itibaren) koruyacak ve Intel işlemcileri de tutabilir. Diğerinin daha küçük olduğu ve Apple’ın kendi çiplerini kullandığı söyleniyor. Bu yeniden tasarımla ilgili daha fazla bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Lansman tarihi

Apple, kendisine Haziran 2020’den itibaren iki yıllık bir son tarih verdi – bu nedenle, Apple Silicon Mac Pro’yu Haziran 2022’ye kadar beklememizi öneriyoruz.

Ancak bu tarihten önce Mac Pro’da bir güncelleme görebiliriz – yukarıda bahsedilen Bloomberg raporuna göre Apple, 2021’de bir noktada Mac Pro’daki Intel işlemcileri güncelleyebilir.

Mac Pro gibi Mac’lerin Apple Silicon’ı kullanmaya başlaması için daha uzun süre beklemek zorunda kalmamızın olası bir nedeni, Apple’ın ileri teknoloji masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarının, Apple’ın daha fazla zorlukla karşılaşmasıyla birlikte önemli ölçüde karmaşık bir geliştirme içerecek olmasıdır.

Apple teslim tarihini kaçırırsa ve yeni Mac Pro’yu 2022’nin sonlarına kadar görmezsek şaşırmayız, ancak Ekim 2022’ye kadar görmeyi umuyoruz.

Tasarım

Yukarıda bahsettiğimiz Bloomberg raporları, bu yeni Mac Pro hakkında harika bir cevaba sahipti: Kasım raporu, bunun “Intel’in yarısı boyutunda” olacağını belirtti.

Ocak raporu bir adım daha ileri gidiyor ve G4 Cube’un tasarımını 2000’den (aşağıda) hatırlayabileceğini öne sürüyor.

Kasım Bloomberg raporunda şöyle deniyordu: “Apple mühendisleri şu anda mevcut tasarıma benzeyen yaklaşık yarısı boyutta yeni bir Mac Pro geliştiriyorlar.”

Yeni Mac Pro’yu küçültmenin Apple açısından akıllıca bir karar olacağından emin değiliz. 2013 Mac Pro ile ilgili en büyük sorunlardan biri, Apple’ın onu güncellemesi imkansız hale gelecek şekilde tasarlamasıydı. Bu nedenle, 2019 Mac Pro piyasaya sürüldüğünde daha büyük olması (ve 2013 öncesi Mac Pro’ya daha çok benzemesi) şaşırtıcı olmadı.

Apple’ın bu sorunların ardından daha küçük bir form faktörüne döndüğünü görmek garip olurdu.

Bloomberg’de bir öneri var: “Mac’in mevcut Mac Pro’nun yerini alıp almayacağı veya ek bir model olup olmadığı belirsiz. Apple’ın yonga tasarımları, artan güç verimliliği nedeniyle şirketin bilgisayarlarının boyutunu azaltmasına yardımcı olabilir, ancak mevcut durum Mac Pro, kısmen, ek depolama sürücüleri ve grafik yongaları gibi bileşenlere uyacak kadar büyüktür. “

Belki bu yeni Mac Pro, iMac Pro’nun yerini alabilir mi?

İşlemci

Mac Pro’nun hedeflendiği Mac kullanıcıları, makinenin yetenekleriyle ilgilenecekler. Apple, Intel’in iş istasyonu işlemcilerine rakip olacak bir işlemci yapabilecek mi?

Şu anda iMac Pro 18 çekirdek sunarken, Mac Pro 28 çekirdek sunuyor. Her iki makine de Intel Xeon işlemciye sahiptir.

Buna karşılık AMD, oyun PC’leri için bazı üst düzey yongaları için 64’e kadar çekirdek sunuyor.

Aralık ayında bir Bloomberg raporu, Apple’ın Mac Pro için üzerinde çalıştığı yeni işlemcinin 32 çekirdek sunacağını iddia ediyor.

Bu rapor, bu Apple Silikon işlemcilerin “Intel yongaları çalıştıran en son makinelerin performansını önemli ölçüde geride bırakacağını” belirtiyor.

Bloomberg’in kaynakları şunu gösteriyor: “Apple, 32 adede kadar yüksek performanslı çekirdek içeren bir yonga tasarımını test ediyor.”

Ocak 2021 Bloomberg raporu, mevcut tasarımı koruyacak olan Mac Pro’nun Intel işlemcileri de tutabileceğini öne sürüyor.

Grafikler

Grafikler, Mac Pro gibi ileri teknoloji bir Mac’e ihtiyaç duyan herkes için diğer ilgi alanıdır. Bu makalede tartıştığımız gibi: Apple’ın Silikon grafik planlarının detayları. Apple’ın yeni GPU’ları kutucuk tabanlı ertelenmiş işleme teknolojisini kullanacak. Bu Karo Tabanlı Ertelenmiş Oluşturma (TBDR) mimarisi, açık bir şekilde mevcut yöntemlerden daha verimli olacaktır.

Bunun, Apple GPU’larının AMD ve Nvidia’nın ayrı GPUS’ları ile tamamlamak için mücadele edeceği endişelerini ortadan kaldırması olası değildir.

Bununla birlikte, Aralık 2020 Bloomberg raporuna göre, Mac Pro 64 ve 128 çekirdekli grafik işleme kazanabilir. Bloomberg kaynaklarına göre, “Apple, en son teknolojiye sahip makinelerini hedefleyen 64 ve 128 özel çekirdekli daha pahalı grafik yükseltmeleri üzerinde çalışıyor”.

Fiyat

Yeni Mac Pro’nun şu anda olduğundan daha ucuz olması pek olası değil – fiyatlardan başlıyor 5.499 £ / 5.499 $. Bununla birlikte, şirketin iMac Pro yerine söylentilere göre daha küçük modeli tanıtması durumunda daha düşük bir fiyata bir şeyler görebiliriz.

Apple’ın Silikon planlarının Intel ve AMD’yi nasıl tehdit ettiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak:https://www.macworld.co.uk/news/new-mac-pro-3799362/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...