iPhone

iPhone SE 3: Niçin ‘eski’ tasarım çağdaş?

Üçüncü nesil iPhone SE burada ve görünüşe nazaran büyük bir hayal kırıklığı. Sadece perspektif her şeydir: görsel olarak pek bir şey değişmedi ve gene de Apple hedef pazar için tam olarak doğru yönde aşama kaydediyor.

Hiçbir şeyin değişmeyeceğini biliyorduk ve bu kesinlikle fena bir şey değil. Üçüncü nesil iPhone SE, selefine kıyasla mühim bir görsel değişim sunmuyor. Bu, 4,7 inç ekrana ek olarak, SE 3’ün hala bir Ana Sayfa düğmesiyle geldiği ve Touch ID’nin giriş seviyesi iPhone’u güvenli hale getirmenin ve kilidini açmanın en süratli yolu olmaya devam etmiş olduğu anlamına geliyor. Bir Ana Sayfa düğmesi isteyen kullanıcılar ve Touch ID’yi Face ID’ye yeğleyen kullanıcılar, bunun değişmediği için rahatlayacak.

O zamanlar görsel olarak fazlaca azca şey değişti, sadece kaputun altında bir şey oldu: Yeni SE 3 şimdi tıpkı iPhone 13 ve iPhone 12 benzer biçimde 5G ile geliyor. Ek olarak Apple bir A15 yongası ekledi (iPhone 13 serisinde olduğu benzer biçimde) ), giriş seviyesi iPhone’a fotoğraflar, pil ve genel performans açısından daha çok güç getiriyor. iPhone SE 3’ün, A13’ü (iPhone 11’de olduğu benzer biçimde) içeren selefinden ne seviyede daha iyi olduğu görülecektir.

Sadece SE 3, Apple’ın büyük “söylenti problemininin” muhteşem bir örneğidir. SE 3’ün görsel olarak selefinden fazlaca değişik olamayacağını çoğumuz öncesinden biliyorduk zira söylentiler ve sızıntılar bunun bu şekilde olacağını gösteriyordu. Bununla beraber, sağduyu, yeni bir iPhone SE’nin iyi mi görünebileceğine dair konsept sunumlarının dolaşmasına engel değil ve SE 3 hakkında ilk söylenti makalelerinin ortaya çıkmasından bu yana bu tür hayaller paylaşılıyor.

Bu konsept tasarımlar, iPhone SE 2 ve iPhone 11’in birleşmesi, önde bir çentik ve arkada eski kamera tasarımı olan iPhone SE için daha çağdaş bir tasarım gösterdi. Resimler beynimize kelimelerden daha iyi yanıyor, bu yüzden bazı insanoğlu Apple’ın bizi daha çağdaş bir tasarımla şaşırtabileceği beklentisine girdi ve konseptlere kapılmayanlar bile Apple’ın bizi şaşırtabileceğine dair hala bir ümit ışığına sahipti. .

Eski tasarım. Hala çağdaş.

Fakat “çağdaş” aslına bakarsak ne anlama geliyor? Örnek olarak iPhone 13 serisini alan kullanıcılar için öteki her şey elbet otomatikman modası geçmez. Açısal tasarım, dar çentik, ProMotion ekran, gelişmiş bir kamera sistemi: 2022’de bir akıllı telefonu “çağdaş” ve “eski” olarak sınıflandırma kriterleri bunlarsa, iPhone SE 3 hakikaten de modernden başka bir şey değil.

Bununla beraber, her akıllı telefon kullanıcısının dış görünüşe ehemmiyet vermediğini, bazılarının bir akıllı telefonun ihtimaller içinde tüm alanlarda olabildiğince iyi performans gösterip göstermediğine daha çok ehemmiyet verdiğini ve diğerlerinin yalnızca mutlak akıllı telefon temellerine gereksinim duyduğunu unutmamalıyız: telefon görüşmesi yapabilmek; bildiri almak ve göndermek; ve internette gezinin.

Ve bu ikinci grup, minik fakat hiçbir şeydir:

  • Çocuklar ve genç yetişkinler.
  • Oldukca fazla teknolojiden bunalan (ve karmaşık kaydırma hareketlerine kolay bir düğme arayüzünü yeğleyen) yaşlı insanoğlu.
  • En iyinin en iyisini istemeyen yada bir akıllı telefona fazlaca fazla para harcamak istemeyen yada harcayamayan kullanıcılar.

iPhone SE 3’e “modaya aykırı” diyenler, Apple açısından bir tek yanlış hedef kesime aitler. Sonuçta Apple, iPhone 13 serisi ile öteki tüm özellikleri kapsayan dört alternatif model sunuyor. Ve iPhone 13 sizin için fazlaca pahalıysa ve çağdaş bir tasarım istiyorsanız, iPhone 12 yada iPhone 11 arasından seçim yapabilirsiniz.

iPhone SE daima belirli bir hedef gruba hitap etmiştir. Tasarım çağdaş olmayabilir, sadece Apple’ın hedeflediği hedef kitle için tasarım tam isabet: kullanımı kolay, temel özellikler ve makul bir giriş fiyatı. iPhone SE 3, iPhone Pro kullanıcıları için bir alternatif olarak tasarlanmamıştır.

“Çağdaş” bir görüş açısı meselesidir. Apple, iPhone SE 3 ile ilgili hedef grup için doğru olan tamamen çağdaş bir akıllı telefon yaratmayı başardı.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/opinion/iphone-se-3-design-3814174/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...