Apple

Apple, iPhone Kendi Kendini Onarma Programını Duyurdu

Apple, şirketin bu işlemin yalnızca yetkili servisler tarafından yapılması gerektiğine dair tutarlı ve uzun süredir devam eden tutumunun aksine, müşterilere kendi cihazlarını tamir etme yetkisi veren yeni bir programı aniden duyurarak teknoloji dünyasını şok etti.

Programın adı Self Servis Onarım ve bugün basın açıklamasıyla duyuruldu, ancak aslında ABD’de önümüzdeki yılın başlarına kadar ve diğer ülkeler için 2022’de başlayacak. (Apple’dan programın Birleşik Krallık’ta ne zaman başlayacağına dair daha fazla rehberlik istedik, hatta bunu kesinlikle yapacağının onayını istedik. Bu makaleyi ne zaman ve tekrar duyarsak güncelleyeceğiz.) Başlangıçta iPhone 12’yi kapsayacak. ve M1 Mac’lerin “yakında” ekleneceği 13 el cihazı.

Programın içeriği üç alana ayrılabilir: kılavuzlar, parçalar ve araçlar. Apple, hasarlı ürünleri olan müşterilerin öncelikle bunun için belirlenmiş Onarım Kılavuzuna başvurması gerektiğini söylüyor; onarım planlandıktan sonra, bir çevrimiçi mağazadan “orijinal” parçalar ve aletler satın alabilecekler. Kılavuzların ayrıca ödenmesi gerekip gerekmeyeceği veya çevrimiçi olarak ücretsiz olarak bulunup bulunmayacağı (veya ürünlerle birlikte sağlanıp sağlanmayacağı) bu noktada net değil. Yine bu konuya açıklık getirmeye çalıştık.

Apple, kullanıcıların diğer kaynaklardan daha ucuza alabilecekleri, ancak tam olarak reklamı yapılan gibi çalışmayabilecek benzer parçaların aksine, “orijinal” parçalar fikrini zorlama konusunda büyük. Yakın zamanda sızdırılan bir video, şirketin müşterileri yetkili bir mağaza tarafından onarım yapmaya ikna etmek için kullandığı korku hikayelerini ortaya çıkardı.

Parçaların ve aletlerin satışı, Self Servis Onarımın Apple için yeni bir gelir kaynağı olacağı anlamına geliyor, ancak onarımlardan elde ettiği gelirin bir kısmını potansiyel olarak tüketebilecek bir kaynak. Ve program, tüm müşterileri kendi onarımlarını yapmaya teşvik etmekte yetersiz kalıyor: gerçekten de, basın açıklaması “müşterilerin büyük çoğunluğu için, orijinal Apple parçalarını kullanan sertifikalı teknisyenlere sahip profesyonel bir onarım sağlayıcısını ziyaret etmenin en güvenli ve en güvenilir yol olduğu konusunda ısrar ediyor” tamir ettirmek için.”

Ancak şirket, uzun süredir ev onarımlarına şiddetle karşı olduğu için bu hala şaşırtıcı bir gelişme.

Şirket kalbindeki köklü bir değişiklikten ziyade, hareketin Onarım Hakkı kampanyasının artan ivmesine bir yanıt olduğundan şüphelenilebilir. Tüketiciler ve kanun koyucular arasında artan destekle bu, yakında Kuvvet Apple, ev onarımları için ödenek ayıracak; Şirket, hareketi gönüllü olarak yaparak, zayıflık görünümünden kaçınabilir ve aynı zamanda iyi bir PR elde edebilir.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/apple-announces-iphone-self-repair-programme-3810721/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...