Apple

Tim Cook, ABD’li Politikacıları Yeni Yasalara Karşı Lobi Çalışmaya Çağırdı

ABD Temsilciler Meclisi kısa süre önce teknoloji devlerini düzenlemeyi ve tüketiciler ve daha küçük rakipler üzerindeki güçlerini sınırlamayı amaçlayan bir dizi yeni yasa tasarısı önerdi. Düzenlemelerin bir parçası, platform sahiplerinin kullanıcıların istedikleri herhangi bir uygulamayı silmelerine izin vermesini gerektirecek, ancak bu sadece başlangıç.

Apple, Facebook, Google ve diğer devler açıkçası bu gelişmeden endişeli. Pazartesi günü, bu şirketler tarafından desteklenen bir grup kuruluş, yasaların oylanması halinde tüm teknoloji endüstrisi için ciddi sonuçlar doğuracağı konusunda Adalet Komitesi’ne bir mektup gönderdi.

Ama artık biliyoruz ki, şirketler de konuyu kendi ellerine aldılar – kelimenin tam anlamıyla. New York Times (bir ödeme duvarının arkasında), Tim Cook’un tekliflerle ilgili duygularını netleştirmek için kişisel olarak birkaç Kongre üyesini aradığını bildirdi.

Apple CEO’sunun Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi arayarak komite sürecini yavaşlatmasını istediği söyleniyor. Ancak geri çekildi ve Cook’tan yasaların tüketicilere nasıl zarar vereceği ve yeniliği nasıl engelleyeceği konusunda genel uyarılar yapmak yerine somut iyileştirmeler önermesini istedi.

Google’ın politika direktörü Kent Walker, Yasama Meclisi’nin birkaç üyesini de çağırdı, Times’ı yazarken, Facebook ve Amazon tekliflerin yazılı eleştirilerini yayınladı.

Apple kesinlikle siyasi lobi faaliyetlerine karşı değil. Geçen Ekim ayında şirketin bu tür faaliyetlere sadece üç ayda şaşırtıcı bir şekilde 1,56 milyon dolar harcadığını ve yetkilileri vergiler, çevre korumaları, otonom araçlar, azınlıkların muamelesi ve yerli çip üretimi konusundaki görüşleri hakkında bilgilendirdiğini bildirmiştik.

Daha sonra ve daha da rahatsız edici bir şekilde, şirketin Çin’deki Müslüman Uygurları korumak için önerilen zorunlu çalıştırma yasasını “sulandırmak” için lobi yaptığı da ortaya çıktı.

Son olarak vurgulamamız gereken bunların hiçbiri yasa dışı veya hatta gerçekten etik dışı değildir. Herkesin, seçilmiş temsilcileriyle temasa geçme ve bir yasa ya da siyasi eylemin lehinde ya da aleyhinde tartışma hakkı vardır. Apple’ın kendi üzerindeki düzenlemelere karşı çıkması elbette biraz rahatsız edici, ancak şirketin bu konuda güçlü hislere sahip olması şaşırtıcı değil.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/tim-cook-lobby-3806029/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...