iPhone

Apple, 240 Hz iPhone Ekran Patenti ile Büyük Düşünüyor

İPhone 12’de 120Hz’lik bir ekran için boşuna bekledik – bir aşamada bu özelliğin Pro modellerinde görünmesi neredeyse garantili görünüyordu, ancak bu söylenti boşa çıktı – ve sonunda iPhone 13’te görüneceğini umuyoruz. Ancak patent Faaliyet, Apple’ın daha da ileri gitmeyi ve ilk 240Hz akıllı telefonu piyasaya sürmeyi planladığını gösteriyor.

10,923,012 numaralı patent, “çoklu yenileme hızı modları” sunan bir elektronik cihaz görüntüsünü tarif etmektedir. Uygulama, Apple’ın iPhone’larında şu anda sunduğunun dört katı olan 240 Hz’e kadar kare hızlarına hitap ediyor. (İPad Pro 120 Hz’e kadar çıkar.)

İPhone 13’ün, hatta Pro sürümlerinin bile bu özelliği sunup sunmayacağı şüpheli; patent faaliyeti genellikle bir şirketin çok erken planlandığını gösterir ve birçok patentli özellik asla gün ışığını görmez. İPhone 13’ün her zaman açık bir ekrana sahip olacağını düşünüyoruz, ancak 240Hz muhtemelen sonraki nesillere kadar beklemek zorunda kalacak.

120 Hz yenileme hızları zaten birçok Android amiral gemisinde bulunuyor, ancak 180 veya hatta 240 Hz henüz mevcut değil.

Yüksek yenileme hızlarının artıları ve eksileri

Şimdiye kadar tüm iPhone’lar yerel (ve maksimum) 60 Hz kare hızıyla çalışıyor. Bu, ekranın saniyede 60 kez gösterilen içeriği güncellediği ve çoğu TV ve bilgisayar ekranı için standart olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, giderek daha fazla sayıda üst düzey akıllı telefon, artık 90 ile 120 Hz arasında daha yüksek frekanslar sunuyor. Bu, arayüzde kaydırmayı ve diğer hareketleri daha yumuşak hale getirir.

Yüksek yenileme hızlarıyla ilgili sorun, pil ömrünü olumsuz etkileyebilecek artan güç tüketimidir.

Apple, Apple Watch Series 5’te zaten yüklü olan yeni bir LTPO ekran teknolojisini kullanarak bu sorunu çözmek istiyor. LTPO ekranlar daha az güç tüketiyor ve bu nedenle daha yüksek yenileme hızlarının artan taleplerini telafi edebiliyor.

Değişken kare hızları da güç tüketimini azaltmaya yardımcı olabilir. İPhone’unuzda 30 fps’de bir video oynatırsanız, 30Hz’lik bir görüntüleme frekansı yeterlidir.

Macwelt’

{

”,”

‘2.0’

‘script’,”);
‘init’, ”
”, ”);
”,”);
);

}
.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/iphone-display-240hz-patent-3801883/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...