Apple

Apple ‘2022’ye Kadar Rusya Ofislerini Açmalı’

Yaz aylarında Rusya, günlük 500.000’den fazla ziyaretçisi olan tüm web sitelerinin ülkede yerel ofisler açmaya zorlanmasını öngören bir yasa çıkardı. Bu, o zamanlar sosyal medya devlerinin yetkilerine bir engel olarak çerçevelenmişti, ancak devlet iletişim düzenleyicisi şimdi etkilenen şirketlerin bir listesini yayınladı ve Apple bu isimler arasında.

Devlet Duması tarafından onaylanan ve 1 Temmuz’da Vladimir Putin tarafından imzalanan yasanın amacı, şirketleri sitelerinin içeriğinden yasal olarak sorumlu tutmak ve bu da hükümeti eleştirmeyi veya insan hakları ihlallerini vurgulamayı zorlaştıracak.

Yasanın 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Reuters, Apple, Facebook, Google, TikTok ve Twitter gibi teknoloji şirketlerine bu tarihten önce yerel ofisler açmaları gerektiğinin söylendiğini bildiriyor.

Bu noktada ofislerin nasıl bir şekil alması gerektiği net değil. Reuters, İnternet Araştırma Enstitüsü başkanı Karen Kazaryan’dan alıntı yapıyor: “Yasada hiçbir açıklama yok, örgütün yasal şeklinin ne olması gerektiğine dair bir açıklama yok.”

Bununla birlikte, düzenlemelere uymayan şirketler, reklam yapma ve veri toplama konusunda kısıtlamalarla karşılaşabilir ve ülkede faaliyet göstermeleri tamamen yasaklanabilir. Başka bir deyişle, bunu reddetmek maliyetli bir mesele olabilir – bu yılın başlarında Rusya’nın rekabet otoritesi tarafından Apple’a uygulanan 8,7 milyon sterlinlik para cezasından çok daha maliyetli.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/law-apple-offices-russia-3811178/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...