Apple
Trend

Apple Kadın Sağlığı Araştırmaları’nın ilk sonuçları açıkladı

Apple Kadın Sağlığı

Büyük ölçekli ve uzun vadeli menstrüasyon araştırmalarının kadın sağlığıyla ilgili bilimsel gelişimleri nasıl kolaylaştıracağını ve menstrüasyonla ilgili tabuları ortadan kaldırmaya nasıl yardımcı olabileceğini ortaya koyan Apple hanım Sağlığı Araştırması’nın ilk neticeları yayınlandı.
Dönüm noktası niteliğindeki bu araştırmada döngü seyretme verileri ve diğer sağlık verileri toplanarak elde edilmiş kapsamlı bilgiler, ABD’nin tüm eyaletleri ve bölgelerinden farklı ırk ve yaşlardaki iştirakçilerin doldurdukları anketlerle destekleniyor. Katılımcılar araştırmayla paylaşacakları veri türlerini denetim edebiliyor ve bu verilerin araştırmada hangi amaçlarla kullanılacağını şeffaf bir şekilde görebiliyor.

Apple kadın Sağlığı Araştırması’nı Harvard T.H. Chan School of Public Health bünyesinde yürüten ekip, Research uygulamasının inovatif metodolojisiyle elde etmiş olduğu verilerle yayınladığı ön araştırma güncellemesi ile hanımlara ve menstrüel semptomlarına ilişkin bilimsel analizlere öncülük ediyor. Çeşitli yaş ve ırklardaki 10.000 Amerikalı katılımcıdan elde edilmiş verileri içeren güncelleme, büyük ölçekli ve uzun vadeli menstrüasyon araştırmalarının hanım sağlığıyla ilgili bilimsel gelişimleri nasıl kolaylaştıracağını ve menstrüasyonla ilgili tabuları ortadan kaldırmaya nasıl yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor.

Doktorların çoğu hanımların menstrüel döngülerini genel sağlıklarına oluşturulan önemli bir pencere olarak görse de bu konu dikkat çekici ölçüde az araştırılıyor. Menstrüasyonla ilgili tıbbi araştırmalar bugüne kadar genellikle ufak ölçekli çalışmalarla sınırlı kalıyor ve nüfusun büyük kısmını temsil edemiyordu. Somut bilimsel veriler olmadan, kadınların menstrüel semptomları tarih süresince ya görmezden gelindi ya da aşırı tepki veya aşırı hassasiyet olarak adlandırılarak hafife alındı.
kadin sagligi

Research uygulaması vesilesiyle yürütülen Apple hanım Sağlığı Araştırması, ABD’deki kadınları iPhone’larını ve varsa Apple Watch’larını kullanarak bu araştırmaya katılmaya çağrı ediyor.
“Bu bulgular, regl semptomlarını doğrulamaya ve bu tarz şeylerin minik görülmesini engellemeye bir adım daha yaklaşmamızı sağlıyor.” diyen Apple’ın Sağlıktan sorumlu başkan desteksı Dr. Sumbul Desai sözlerine şöyle devam ediyor: “Harvard Chan’daki araştırmacılar, bu önemli mevzuda alanının önde gelenlerinden oluşuyor. Research uygulaması aracılığıyla çalışmalarına destek olmaktan ve çabalarını ölçeklendirmeye yardımcı olmaktan büyük gurur duyuyoruz.”

Araştırma ekibi ön veriler üzerinde çalışmaya devam ederek kullanılan şekilleri de içeren ayrıntılı bir analizi akran denetimi yapılması ve bilimsel bir dergide yayınlanması için hazır hale getirecek.

kadin sagligi2

 

Araştırmanın başında yer edinen ve Harvard Chan School’da çevre, üreme ve kadın sağlığı üzerine öğretim üyeliği icra eden Dr. Shruthi Mahalingaiah “Bugün paylaştığımız veriler, ülkedeki hanımların çeşitli menstrüel semptomlar mevzusunda ortak deneyimler yaşamış olduğunı ve doğal olarak her ay yaşanmış olan bu olgu hakkında daha fazla münakaşa olması gerektiğini gösteriyor. Uzun vadeli, temel oluşturan bir veri seti oluşturmak amacıyla çalışmaya devam ederek ileride yapılacak yeni araştırmalara ilham vermek istiyoruz.” diyor.

Türünün ilk örneği olan Apple hanım Sağlığı Araştırması, menstrüel döngülerin ve polikistik over sendromu, kısırlık ve menapoz şeklinde çeşitli sağlık durumlarıyla bağlantılarının daha iyi anlaşılmasını hedefliyor. ABD’deki iPhone ve Apple Watch kullanıcıları, Research uygulamasını indirerek Harvard T.H. Chan School of Public Health ve NIH Ulusal Çsafha Sağlığı Bilimleri Enstitüsü (NIEHS) ile birlikte gerçekleştirilen araştırmaya katılabilirler. Iştirakçilerin minimum 18 yaşlarında (Alabama ve Nebraska’da en az 19 yaşlarında, Porto Riko’da en az 21 yaşlarında) olmaları ve hayatları boyunca minimum bir defa regl olmuş olmaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...