mac

Yeni MacBook Pro’da YouTube Çöküyor


screenshot

2021 MacBook Pro modellerinde yeni tanıtılan yeni özelliklerden biri de HDR video desteği. Bununla birlikte, yeni cihazların alıcıları, forumlarda bu videolardan bazılarının oynatılmasının, cihazın basitçe kapanmasıyla çekirdek paniklerine yol açabileceğini bildiriyor.

Bununla birlikte, bu yalnızca belirli koşullar altında gerçekleşir; çökmeler, görünüşe göre yalnızca YouTube’da belirli HDR videolarının oynatılmasıyla ve bazen yalnızca video için kapsamlı yorum listelerinde gezindikten sonra tetiklenir.

Kullanıcılar, grafik sürücüsünde bir hata olabileceğini düşünüyor. Başka bir neden, YouTube’un çok yüksek çözünürlüklü HDR videolar için kendi video kodeğini kullanması olabilir.

Bunun bellek yönetimiyle ilgili bir sorun olabileceği de tahmin ediliyor. Olaylar, başka bir yerde bildirdiğimiz bellek sızıntılarıyla ilgili benzer bir sorunu andırıyor. 32GB ve 64GB RAM’e sahip MacBooks Pro’nun daha az etkilendiği görülüyor.

Sorun: YouTube dahil olmak üzere bir M1 Mac için yüksek bellek gereksinimleri olan uygulamalar kullanırsanız, sözde bellek sızıntısı meydana gelebilir. Sistemin belleği artık serbest bırakılmaz ve önce sistemi yavaşlatırken daha sonra bir çökmeye neden olur. Örneğin, Kontrol Merkezi aniden 26 GB bellek veya 20 GB’ın üzerinde bir web sitesi kaplayabilir.

Bu tür sorunlar Activity Monitor yardımcı programı aracılığıyla tespit edilebilir. Yazılım, “Bellek” altında sistemin sözde bellek basıncını görüntüler. Burada ekran rengi yeşil ise, hafıza basıncı düşüktür, daha yüksek basınçta ekran sarı veya kırmızıya döner. Bu durumda, bilgisayarı yeniden başlatabilir veya aşağıdaki gibi özel bir araçla RAM’i boşaltabilirsiniz. Paralellikler Araç Kutusu veya TemizMyMac X. Bakınız: Mac’te bellek (RAM) nasıl boşaltılır.

Bunun sebebinin muhtemelen bir donanım hatası olmadığını, hatanın yeni HDR desteğinden, belki de sistem belleğinin sistem tarafından yönetilmesinden kaynaklanabileceğini düşünüyoruz. Yeni M1 Mac’ler, grafik kartı ve CPU’nun aynı belleğe erişebildiği yeni bir birleşik bellek mimarisi kullanır. Bu durumda yeni MacBook Pro modelleriyle bağdaşıyor gibi görünüyor.

14 inç MacBook Pro ve 16 inç MacBook Pro hakkında bilgi edinin.

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/youtube-crashes-new-macbook-pro-3810506/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...