iPhone

Yargıç, iPhone Pazarlamasını ‘Yanıltıcı’ Olarak Adlandıran Davayı Reddetti


screenshot

New York’taki bir federal mahkeme, Apple’ı iPhone’larının suya dayanıklı kimlik detayları üstünden “yanlış ve yanıltıcı” reklam yapmakla suçlayan bir toplu davayı reddetti.

Reuters haber ajansı tarafınca bildirilen davaya nazaran Apple, aleti “averaj akıllı telefonların” iki katı fiyatına satmak için iPhone’un su geçirmezliğini kasıtlı olarak abarttı.

Bölge Yargıcı Denise Cote, Apple’ın pazarlamasının yanıltıcı olarak algılanabileceğini kabul etti ve davacıların iddialarının makul bulunduğunu kabul etti. Sadece sahtekarlık kanıtı bulamadı: Apple’ın amaçlanan suya dayanıklılık iddialarını abartmak için, dedi.

Ek olarak yargıç, davacıların iPhone’larının Apple pazarlamasının hayatta kalabileceklerini iddia etmiş olduğu sıvı temasından zarar gördüğünü gösteremediklerini gözlemledi. Memnun olmayan müşterilerin iPhone’u öteki akıllı telefonlara tercih etmesinin bilhassa suya dayanıklılık iddiası bulunduğunu kanıtlamanın da mümkün olmadığını söylemiş oldu.

Davacının avukatı Spencer Sheehan, müvekkillerinin karardan hayal kırıklığına uğradığını söylemiş oldu. Hemen hemen temyize gidip gitmemeye karar vermediklerini de sözlerine ekledi. Ne Apple ne de avukatları yorum yapmadı.

Kasım 2020 şeklinde yakın bir tarihte, İtalya’daki bir mahkeme, iPhone’un suya dayanıklılığı mevzusunda yanıltıcı pazarlama sebebiyle Apple aleyhine karar verdi. Bu vesileyle, teknoloji devi 10 milyon € (kabaca 9 milyon £/12 milyon $) para cezasına çarptırıldı.

Bu yazı ilk olarak Macworld İsveç’te gösterildi. David Price tarafınca çeviri (DeepL kullanılarak) ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/judge-dismisses-iphone-marketing-misleading-3813073/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...