Apple

Apple VR Kulaklık Rakiplerinden Daha Hafif Olacak – Kuo

screenshot

Sadece bir gün önce, analist Ming Chi Kuo’nun, Apple’ın 2022’de çıkacak olan karma gerçeklik başlığının, kullanıcının baktığı yönü tanıyacağını ve iris aracılığıyla tanımlayacağını nasıl ortaya çıkardığını yazdık.

Şimdi Kuo, yaklaşmakta olan AR / VR başlığı hakkında biraz daha bilgiye sahip. Ünlü analiste göre, kulaklık 150 gramdan daha ağır olmayacak ve bu da diğer çözümlere göre rekabet avantajı sağlayacak.

Plastikten yapılmış hibrit Fresnel lensler kullanılarak hafiflik mümkün olacak. Bu lensler, gerekli odak uzaklığı kısa ve görüş alanı dar olduğu sürece ağırlık açısından avantajlar sunar. Ağırlık ve görüş alanı arasında bir uzlaşma aranmalıdır.

Kuo, Apple’ın gözlüklerine toplam altı adet Fresnel lens yerleştireceğine inanıyor: her göz için üç adet bir yığın. “Bu tasarımın amacı, FOV’u iyileştirmek ve ağırlığı ve kalınlığı azaltmaktır. Apple’ın, Fresnel lensin optik performansını (örneğin, vinyet oluşturmayı ve optik kusurları iyileştirmek) ve her bir hibrit Fresnel lensi geliştirmek için daha fazla hibrit Fresnel lens tasarımı kullanacağına inanıyoruz. Bir yatırımcı notunda Kuo, üç yığılmış Fresnel lensinden oluşuyor. Apple’ın tasarımının HMD’nin görüş alanı ve form faktörü arasında daha iyi bir denge sağlayacağına inanıyoruz “diyor.

Ya Young Optics ya da Genius Electronic Optical, hafif lensleri tedarik edecek.

Kuo, “Apple HMD Fresnel lensinin malzemesi plastiktir. Uyarlanmış malzeme ve kaplama nedeniyle ışık geçirgenliği camdakinden daha az değildir” diyor. Bu özel teknolojinin ürünü pahalı hale getirmesi muhtemeldir: Apple Glass’ın fiyatının yaklaşık 3.000 dolara mal olacağına dair söylentiler var, ancak diğer raporlar 1.000 dolar civarında öneriyor.

Yıllardır Apple’ın AR / VR projesi hakkında spekülasyonlar var ve Kuo’ya göre Apple’ın 2030’lara kadar planları var. 2022’de ilk olarak bir kulaklık (HMD) görünecek. Artırılmış ve sanal gerçeklik için gerekli teknolojiye sahip gözlükler 2025’te ortaya çıkabilir. 2040’a kadar Apple, minyatürleştirme ile AR kontakt lenslerin bile mümkün olacağı kadar ileri gidecek.

Bir Fresnel lensi, geliştiricisi Fransız fizikçi Augustin Jean Fresnel’in adını almıştır. Malzemeden ve dolayısıyla ağırlıktan tasarruf etmek için, kırılma yüzeyleri odaklanma aşamaları halinde düzenlenir ve içbükey olacak şekilde öğütülmez. Bu, aynı kütle ile daha kısa odak uzunluklarının mümkün olduğu anlamına gelir. Başlangıçta deniz fenerleri için tasarlanmış olan Fresnel lensler uzun süredir VR gözlüklerinde kullanılmaktadır, Apple’ın göz başına üç lens katmanlamasıyla geliştirmesi muhtemelen nispeten yeni olacaktır. Spektrum.de’nin Lexicon of Optics’te açıklandığı gibi, plastikte 10 mikrometreden fazla olmayan adım genişlikleri mümkündür.

Apple’ın VR Kulaklığı hakkındaki tüm söylentileri okuyun.

Macwelt ve MacRumors aracılığıyla

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...