Apple

Vietnam’daki Apple Fabrikalarında ‘Yaşayan ve Uyuyan’ İşçiler

Vietnam’daki Bac Ninh ve Bac Giang’ın kuzey eyaletlerinde ve güneydeki Ho Chi Minh şehrinde yaklaşık 175.000 teknoloji fabrikası işçisinin şu anda işyerlerinde veya yakınında metal ranzalarda veya çadırlarda uyuduğu ortaya çıktı. fabrika katında.

İşçiler, Apple’ın AirPod’larının birincil montajcısı olan Foxconn ve Samsung gibi Luxshare gibi büyük teknoloji şirketleri tarafından istihdam ediliyor. Bloomberg’in bildirdiğine göre önlem, COVID-19’un yayılmasını azaltma girişiminin bir parçası. Bu yılın nisan ayına kadar Vietnam nispeten hafif atlatmıştı, ancak o zamandan beri enfeksiyonlarda bir artış yaşadı.

Şirketler, işçileri barındırmak için geçici önlemler almak zorunda kaldı. Beton zeminlere sıra sıra çadırlar kuruldu ve metal ranzalar ve bambu hasırlarla dolu derme çatma yatakhaneler.

Bir işçi Bloomberg’e “Bir fabrikada yaşamak garip ve ilk başta uyumak biraz zor” dedi. “Ama meslektaşlarım ve ben bunun gerekli ve geçici olduğunu anlıyoruz.”

Foxconn (büyük bir Apple tedarikçisi ve iPhone 13’ü yapmak için sözleşme imzaladığı bildirilen firmalardan biri) Bloomberg’e şirketin Vietnamlı yetkililerle yakın çalıştığını söyledi. Luxshare rapor hakkında yorum yapmadı.

COVID-19’un etkileri Apple’ın Asya tedarik zincirini geçen yılki iPhone 12 lansmanından önce harap etti, ancak analistler bu sonbaharda iPhone 13 için işlerin daha sorunsuz olacağı konusunda iyimserler. Bununla birlikte, işçilerin (ve bu işçilerin temas ettiği kişilerin) güvenliğinin her şeyden önce geldiğini söylemeye gerek yok.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/workers-sleep-factories-vietnam-3806475/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...