Apple

Tim Cook: Apple Kendi İçinde Başarısız Olmayı Tercih Ediyor

VivaTech, Paris’te gerçekleşen önemli bir Avrupa startup fuarıdır. Çok sayıda önemli konuk katıldı ve bu yıl Tim Cook da video konferans yoluyla bir röportaja davet edildi.

Paris merkezli Brut dergisi Guillaume Lacroix’in CEO’su ile yapılan röportaj YouTube’da mevcut (aşağıdaki gömülü videoya bakın).

Konular arasında veri koruma, yeni başlayanlar için ipuçları, COVID ve çevre vardı.

Beklendiği gibi Cook, Apple Car gibi yeni ürünlerden bahsetmek istemedi, ancak Apple’ın geliştirdiği her şeyin nasıl bir ürün olmayacağına dair bazı ilginç yorumlar yaptı.

Cook, Apple’ın ürünler geliştirdiğini, ancak genellikle daha sonra bunları piyasaya sürmemeye karar verdiğini açıkladı. Müşterilerinizi dahil etmek istemediğinizi, içeride başarısız olmanın daha iyi olduğunu önerdi.

KOVİD

Pandemi sırasında Apple, yardım etmek için bir şeyler yapmak istedi, bu nedenle maskeler ve yüz siperi tasarlamaya ve izleme uygulamalarının temelini oluşturmak için Google ile birlikte çalışmaya başladı. Şu anda bile Apple, Afrika’ya aşı bağışlamak için RED organizasyonuyla birlikte çalışıyor.

Cook’a göre, pandemi insanlığın ne kadar dirençli olduğunu gösterdi ve insanların en iyisini satın aldı. Cook, pandeminin “kayıp bir nesil” yarattığını reddetti ve toplumun sorunlarını çözmek için çalışan birçok kararlı gençle tanıştığını söyledi.

Veri gizliliği

Apple, 45 yıl önce kurulduğundan beri kendini veri korumasına adamıştır. Tim Cook, Avrupa’da GDPR tarafından veri kullanımının düzenlenmesine övgüde bulundu. Yasa örnek teşkil ediyor ve dünya çapında geçerli olması gerektiğini söyledi.

Ancak Cook, Apple’ı üçüncü taraf uygulama mağazalarına izin vermeye zorlamayı amaçlayan Dijital Piyasalar Yasası gibi diğer planlanmış yasaları çok az düşünüyor. Cook, bunun iPhone’un güvenliğini ve bütünlüğünü tehlikeye atacağını söylüyor. Bu, Android’in iPhone’dan çok daha fazla kötü amaçlı yazılımdan rahatsız olduğu gerçeğiyle kanıtlanmıştır. App Store, her uygulamayı kontrol ederek, önemli ölçüde daha az kötü amaçlı yazılımın sızacağını garanti edebilir.

Çevresel koruma

İklim değişikliği yüzyılın en önemli konularından biri ve bu nedenle çözüm aramak için çok fazla enerji harcanıyor. Apple yıllardır “karbon nötr” olmuştur, ancak giderek daha fazla Apple tedarikçisi üretimde iklim nötrlüğüne kendini adamıştır ve Apple bunu 2030 yılına kadar başarmayı umuyor.

Diğer bir hedef ise geri dönüşüm: Apple, eski ekipmanlardan ham maddelerin geri kazanılmasına giderek daha fazla odaklanıyor.

vergiler

Apple, bildiğiniz gibi Avrupa’da nispeten az vergi ödediği için, kurumlar vergisi konusunda da Apple ile röportaj yapıldı. Ancak Cook’a göre, Apple her zaman adil payını öder: OECD şirketleri (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma/Örgüt) için bir standart olan vergilerin toplam yüzde 23’ü grup tarafından yıllık olarak ödenir. Ancak, bu vergiler esas olarak ABD’de tahakkuk ettirilmektedir.

İşte röportajın videosu:

Bu makale ilk olarak Macwelt’te yayınlandı. Karen Haslam’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/tim-cook-apple-prefers-fail-internally-3805750/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...