iPhone

iPhone 13’ün A15 Çipi ‘Şimdi Üretimde’


screenshot

Mevcut küresel bileşen kıtlığı Apple’ı çeşitli düzeylerde etkilemeye başladı, ancak şirketin tedarik hatlarını korumak için ekstra çaba gösterdiği bir alan da işlemciler. Apple’ın Tayvanlı TSMC firması ile en son üretim teknolojisine sahip işlemci yongalarının üretimine ayrıcalıklı erişim sağlayan bir anlaşması var.

DigiTimes (abonelik gerekli), TSMC’nin bu yılki iPhone 13 modellerinde yer alacak olan ve her zamanki gibi Eylül ayında piyasaya çıkması beklenen A15 yongasının üretimine başladığını bildirdi. Üretimin Mayıs ayında başlaması iyi bir işaret – Nisan ayında bunun bu ay başlaması beklendiğini bildirdik – ve planlanan sürüm için işlerin yolunda gittiğini gösteriyor.

Elbette geçen yıl, salgın Ekim ayına kadar duyurulmayan 12 serisi iPhone’ların piyasaya sürülmesinde gecikmelere neden oldu. El cihazlarından ikisi Kasım ayına kadar satışa sunulmamıştı ve Apple, 2021’de aynı senaryonun gerçekleşmesini önlemek için çok istekli olacak.

A15, A14 gibi, TSMC’nin 5nm (nanometre) süreciyle üretiliyor: iyileştirmeler bunun yerine mimari tasarım tarafından ve 5nm işleminin ‘rafine’ bir versiyonunu kullanmaktan geliyor. Macworld ABD’deki meslektaşlarımız, A15’in ne kadar hızlı olacağını açıklamak için derinlemesine gitti.

Kaynaklara göre, gelecek yılki A16 (iPhone 14’te) yeni bir 4nm veya hatta 3nm işlemle üretilecek. İşte o zaman güç verimliliğindeki gerçekten büyük yükseltmeler mümkün olacak.

İPhone 13 haber merkezimizde en son söylentileri takip edebilirsiniz. Sonbaharı beklemek istemiyorsanız, en iyi iPhone fırsatları için rehberimizle mevcut aralıkta bir pazarlık yapın.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price’ın çevirisi.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/iphone-13-a15-chip-production-3805016/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...