iPad

Hata Uyarısı: Tehlikeli Ağ Adı iPhone’unuzda Wi-Fi’yi Öldürebilir

Size bir karakter kombinasyonu söyleyeceğiz, ancak kesinlikle yapamaz Wi-Fi ağınızın adı olarak kullanın. Anlaşıldı mı?

Tamam. İşte kombinasyon.

%p%s%s%s%s%n

Bu, “Bunu nasıl keşfettiler?” başlığı altında geliyor, ancak bir iPhone veya iPad’in yukarıdaki karakterlerle bir Wi-Fi ağına SSID olarak katılmasının ciddi sorunlara neden olacağı fark edildi. Hata, güvenlik araştırmacısının ardından 9to5Mac tarafından bildirildi. Carl Schu keşfini Twitter’da paylaştı.

Zehirli SSID ile bir ağa bağlanmak, iPhone’daki tüm ağ ayarlarını kapatır, görünüşte hiç bitmeyen bir bağlantı ve bağlantı kesme dizisi kurar ve AirDrop gibi özelliklerin çalışmamasına neden olur.

Sorun muhtemelen, yüzde işaretinin (%) birçok programlama dilinde önemli işlevler için kullanılmasından kaynaklanmaktadır. 9to5Mac’in açıkladığı gibi, “Wi-Fi alt sistemi, muhtemelen SSID’yi, dize biçimlendirme gerçekleştiren bazı dahili kitaplıklara sterilize edilmeden geçirir ve bu da, rastgele bir bellek yazma ve arabellek taşmasına neden olur.”

Hata, yeniden başlattıktan sonra bile devam ediyor, bu nedenle ne kadar meraklı hissediyor olursanız olun, hatayı test etmemenizi veya bir şaka için kullanmaya çalışmamanızı öneririz. Ve elbette, bu ada sahip herhangi bir açık Wi-Fi ağı görürseniz, uzak durun.

Donanımda kalıcı bir hasar yoktur, ancak sorunun üstesinden gelmek için tüm ağ ayarlarının sıfırlanması gerekir (Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine giderek) ve bu şu anda hiçbirimizin ihtiyaç duymadığı bir güçlük.

Bu elbette iPhone kullanıcıları tarafından tespit edilen ilk ‘metin bombası’ değil. Cihazınızı çökertebilecek veya çeşitli sorunlara yol açabilecek çeşitli metin parçacıkları veya semboller olmuştur; Dikkat edilmesi gereken metin bombalarını ayrı bir makalede özetliyoruz.

Bu makale ilk olarak Macworld İsveç’te yayınlandı. David Price tarafından tercüme ve ek raporlama.

.

Kaynak: https://www.macworld.co.uk/news/bug-wi-fi-iphone-3805885/

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
WeCreativez WhatsApp Support
İstanbul Apple Tamir Merkezi
Fiyat talebinde bulunmak için Apple cihazınızın marka modelini ve arızası hakkında bizi kısaca bilgilendiriniz.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi kapatarak siteyi gezinmeyi deneyin...